Hodinářův učeň: Snese nová pohádka srovnání s československými klasikami?

Hodinářův učeň: Snese nová pohádka srovnání s československými klasikami? 7 obrázků v galerii
Hodinářův učeň | Foto: Evolution Films / Zuzana Panská
Na konci srpna začalo na Panské skále u Kamenického Šenova natáčení pohádky Hodinářův učeň, kterou napsala a režíruje režisérka Jitka Rudolfová. Do filmové pohádky obsadila Viktora Preisse, Jaroslava Plesla, Václava Neužila, Janu Plodkovou nebo Miroslava Krobota. Ústřední mladou dvojici hrají Michal Balcar a slovenská herečka Dana Droppová.
Z natáčení Hodinářova učně | Foto: Evolution Films/Zuzana Panská

„Jsem přesvědčená, že je stále ještě možné vyprávět filmovou pohádku bez prvoplánové podbízivosti a přeslazených klišé. Chceme natočit příběh s místy až záměrně dekadentnější atmosférou, který ale poskytuje dostatečný prostor pro humor a komediální situace. Ty jsou postavené především na absurditě jednotlivých zápletek a charakterech postav a samozřejmě na specifičnosti jejich hereckých představitelů,“ popsala autorka scénáře a režisérka filmu Jitka Rudolfová (Rozkoš, Zoufalci) příběh své pohádky.

Jitka Rudolfová a herečka Jana Plodková | Foto: Evolution Films/Zuzana Panská

Hodinářův učeň pojednává o hrátkách osudu, který zastupují „tři sudičky“: bratři Rodovoj a Rodovít a jejich sestra Lichoradka. Je to příběh lásky, hamižnosti, lidské malosti, ale také šikovnosti a odvahy hodinářského učně Urbana (Michal Balcar), který na cestě za hodinkami, jež dokáží varovat před Smrtí, díky svému dobrému srdci a šikovnosti překoná mnohé nástrahy a tak zachrání svou milovanou Lauru (Dana Droppová).

Michal Balcar | Foto: Evolution Films/Zuzana Panská

„Natočit filmovou pohádku je výzva,“ dodává Zuzana Mistríková z produkční společnosti PubRes, která se na pohádce podílí za slovenskou stranu. „Česko-slovenská kinematografie má na svém kontě pohádkové skvosty a každá nová se tak logicky dostává do konfrontace s jejich kvalitou. V případě projektu Jitky Rudolfové nás však tato výzva velmi lákala. Původní pohádka s poetikou a vizualitou, kterou do ní autorka vložila, slibovala sice náročnou cestu, ale s možností výjimečného výsledku. Cesta to byla opravdu dlouhá, ale natáčení Hodinářova učně je dnes realitou a první výstupy vypadají skvěle.“

Premiéra filmu Hodinářův učeň půjde do kin v létě roku 2019. Distrubuovat ho bude společnost Bontonfilm.

Viktor Preiss | Foto: Evolution Films/Zuzana Panská
Michal Balcar | Foto: Evolution Films/Zuzana Panská
Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články