Jiří Macháček v roli zapomenutého komunisty: „Toman odhalil temné kouty mojí duše.“

Jiří Macháček v roli zapomenutého komunisty: „Toman odhalil temné kouty mojí duše.“ 8 obrázků v galerii
Jiří Macháček jako Zdeněk Toman | Foto: Total HelpArt, T.H.A. / Bára Lockefeer
Na roli šéfa poválečné československé zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana se připravoval dlouho a pečlivě. Komplikovanou a rozporuplnou postavu muže, který na jedné straně zásadně přispěl k uchvácení moci komunisty v roce ´48 a na straně druhé umožnil po válce za velké peníze odchod desetitisícům židovských uprchlíků na západ a dál do Palestiny, odkrýval postupně.

“O postavě jsem se dozvěděl každým dnem a každou scénou vždycky něco dalšího. Jako kdyby čověk stáhnul z cibule další šlupičku,” řekl Jiří Macháček během jednoho z posledních natáčecích dní a zároveň přiznal, že díky postavě Tomana v sobě odhalil i temné kouty duše, o kterých neměl ani tušení. “Jsem rád, že vyplavaly na povrch díky téhle roli vlastně jenom pro ten příběh,” ujišťuje Macháček, že si temnou stránku kariéristy, šmelináře a obchodníka s osudy lidí Tomana do civilu neponese.

Toman: Film o filmu s komentářem Jiřího Macháčka

Natáčení filmu Toman (2018), které s pauzami trvalo celý rok, předcházely dlouhé diskuze s režisérem Ondřejem Trojanem nad scénářem, jednotlivými dialogy, ale třeba i pořadím scén. A samozřejmě učení textu.

Kdo byl záhadný komunista a všehoschopný kariérista Toman? Kdo byl záhadný komunista a všehoschopný kariérista Toman?

Po 38 natáčecích dnech skončilo natáčení historického thrilleru Toman (2018), v pořadí čtvrtého filmu režiséra Ondřeje Trojana. Portrét...

“Já musím umět celou roli zpaměti alespoň měsíc před natáčením tak, abych si byl jist, že to všechno můžu ze sebe vysypat, jak v leže, tak v běhu, rychle nebo pomalu, že to zašeptám nebo zakřičím a tak podobně. Pak už si hledám jenom další možnosti, jak by to šlo ještě udělat jinak. Tohle všechno musím mít hotovo, abych si natáčení mohl užít. Vlastně nesnáším, když se někdo začne učit text teprve před scénou. Teda s výjimkou Romana Luknára (ve filmu v roli Jana Masaryka), u něj mi to nevadí, on je pak stejně vždycky skvělej,” vysvětluje s úsměvem Jiří Macháček, co pro něj bylo před samotným natáčením nejdůležitější.

Nový film režiséra a producenta Ondřeje Trojana Toman bude mít v českých kinech premiéru 4. října letošního roku.

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články