Slavný režisér Roman Polanski: Přežil holokaust, vypořádal se s vraždou ženy, potomka i štvanicí na vlastní osobu

Slavný režisér Roman Polanski: Přežil holokaust, vypořádal se s vraždou ženy, potomka i štvanicí na vlastní osobu 16 obrázků v galerii
Z filmu Rosemary má děťátko (1968) | Foto: Paramount Pictures
Jeho filmy vždycky odrážely a odrážejí jeho komplikovaný život. Autor mistrných vztahových dramat balancujících na hraně žánrů thriller/horor přežil hrůzy holokaustu, šokující zavraždění vlastní ženy i štvanici na vlastní osobu. Snímky Romana Polanského jsou "zlatým písmem" zapsány v dějinách moderní kinematografie. Režisér polského původu dnes slaví 87. narozeniny. Ideální příležitost připomenout si jeho život a dílo.
Roman Polanski Roman Polanski (*1933)

Roman Polanski se narodil polsko-ruským rodičům židovského původu, kteří se v roce 1937 přestěhovali do Krakova. Přežil holocaust, studoval...

Roman Polanski se narodil 18. srpna roku 1933 v Paříži polsko-ruským rodičům židovského původu. Od roku 1937 žili v polském Krakově a protože měl Roman prozíravého otce, který přenechal veškerý majetek nežidovským známým, přežil druhou světovou válku na venkově.

Polanski začal po válce se studiem kinematografie na lodžské filmové škole a do jeho stylu, respektive výběru témat se zcela pochopitelně promítla válečná zkušenost spolu se zájmem o temnou stránku lidské psychiky. Polanski to dokázal hned ve svém debutu, snímku Nůž ve vodě (1962), který byl nominován na cizojazyčného Oscara a okamžitě zaujal filmovou obec.

Nůž ve vodě | Foto: Public Broadcasting Service

Po evropských zkušenostech uspěl Polanski též v USA, když zaujal komediálním hororem Ples upírů (1967). V téže době potkává svou nastávající ženu, slavnou herečku Sharon Tate. Následuje mistrné dílo děsu, titul Rosemary má děťátko (1968), jehož temné téma autora neopustí. V srpnu roku 1969 je jeho žena Sharon (v 8. měsíci těhotenství) spolu s dalšími přáteli ubodána členy sekty Charlese Mansona v losangeleské vile. Díky tomu, že byl Roman Polanski v Evropě, se vyhnul jisté smrti.

Sharon Tate | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Z události se delší dobu vzpomatovával a roku 1972 natočil zřejmě svůj nezvláštnější film, komediální drama Co?, v němž mladá americká turistka cestuje po Itálii, aby nalezla sama sebe v jedné hodně zvláštní vile. Jestli byla inspirací pro vznik filmu smrt milované ženy nebo Polanského vlastní náhlá vykořeněnost, těžko odhadovat.

Roku 1974 se Polanski přiblížil oscarové sošce spolu s gangsterkou Čínská čtvrť, která odkazovala na klasiky žánru "noir" a v hlavní roli představila Jacka Nicholsona. Roku 1978 byl Roman Polanski obviněn za zneužití nezletilé dívky, opustil Spojené státy americké a vrátil se do Francie. Od té doby se Americe vyhýbá (americkou žádost o jeho vydání odmítlo Švýcarsko i Polsko) a žije s herečkou Emmanuelle Seigner, kterou obsadil do celé řady svých pozdějších filmů (například Hořký měsíc).

Pianista | Foto: 2003 Focus Features

V roce 2003 Roman Polanski konečně dosáhl na svého prvního Oscara, získal jej za válečné drama Pianista, s Adrianem Brodym v roli uznávaného židovského klavíristy z Varšavského ghetta. Polanski se ve svých dílech podobně jako další autoři mající zkušenost s hrůzami 2. světové války věnuje tomu, kde v lidech vězí temné stránky a zlo. Důležitou roli v jeho filmech též hraje manipulace a sexualita.

Není bez zajímavosti, že ve volbě témat se velmi podobá již zesnulému spisovateli Jerzymu Kosinskému, který napsal surovou novelu o putování polského chlapce venkovem za 2. světové války Nabarvené ptáče. Filmovou verzi knihy uvedl loni na festivalu v Benátkách režisér a producent Václav Marhoul. Shodou okolností tamtéž představil svůj nejnovější celovečerní snímek i dnešní oslavenec Polanski. Jeho filmový příběh inspirovaný takzvanou Dreyfusovou aférou, v níž byl na konci 19. století francouzský žid křivě obviněn ze špionáže ve prospěch Německa, vstoupí do českých kin letos v září.

Roman Polanski

Režisér, scenárista a milovník cameo rolí Roman Polanski dnes slaví 87. narozeniny. Pojďme si připomenout jeho filmy, které jsou mezi diváky nejoblíbenější. O první desítce rozhodli procentuelním hodnocením na kartách snímků uživatelé webu Kinobox.cz.

Ankety
Zajímá vás Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary?
Určitě, dokonce se tam chystám.
Zajímá, ale nejezdím.
Zajímá mě, co se tam objeví a co se dostane do distribuce.
Moc mě nezajímá.
Nezajímá, festivaly nesleduji.
Je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články