Euforie, izolace a smrt plná otazníků. Televize připomene život výrazné osobnosti pražského jara

Euforie, izolace a smrt plná otazníků. Televize připomene život výrazné osobnosti pražského jara 9 obrázků v galerii
Dubček - krátké jaro, dlouhá zima | Foto: Česká televize
Alexander Dubček byl klíčovou osobností pražského jara, které v roce 1968 dalo Českoslovákům naději na demokracii a svobodu. Trvalo však jen krátce, do 21. srpna 1968, kdy bylo Československo obsazeno vojsky Varšavské smlouvy. Výpravný životopisný film s Adrianem Jastrabanem v titulní roli představuje Dubčeka skrze jeho osobní vzpomínky.

První hraný snímek o politikovi, který je pevně svázán s pražským jarem, je podán formou retrospektivy a začíná osudnou cestou Alexandera Dubčeka do Prahy roku 1992, během níž vzpomíná na přelomové události svého života. Film, který v koprodukci s Českou televizí natočila slovenská RTVS, tak pokrývá tři fáze Dubčekova života, rok 1968, život ve společenské izolaci a později po roce 1989.

Dubček - krátké jaro, dlouhá zima | Foto: Česká televize

„Překvapilo mě, jak málo jsem před studiem historických pramenů věděl o událostech roku 1968. Bylo pro mě důležité si osobu Dubčeka bezvýhradně obhájit. Lidsky, protože politicky to pro mě bylo velmi komplikované,“ říká představitel titulní role Adrian Jastraban.

První část filmu se odehrává roku 1968, kdy euforii rychle vystřídala okupace. Dubček, zadržovaný v té době v Moskvě, musí rozhodnout o podepsání, či nepodepsání tzv. Moskevských protokolů, které měly legalizovat pobyt vojsk na území Československa. Druhá dějová linka vykresluje Dubčekův život ve společenské izolaci, atmosféru špehování a ponížení. Poslední zachycená fáze, která popisuje Dubčekův život po roce 1989, je dokumentární a ilustrativní, používá archivní materiály, které informačně doplňují historické drama. „Prolínání těchto linií umožňuje rozvíjet dramatickou linku a prohlubovat psychologické prožívání hlavního hrdiny,“ říká režisér filmu Dubček - krátké jaro, dlouhá zima (2018) Laco Halama.

Snímek bude mít televizní premiéru dnes 21. srpna při příležitosti 50 let od okupace Československa na prvním programu České televize.

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články