Zemřel Ilja Racek, herec, který odmítl podepsat Antichartu

Zemřel Ilja Racek, herec, který odmítl podepsat Antichartu 7 obrázků v galerii
Ilja Racek | Foto: Česká televize (Neobyčejné životy)
O smrti výrazného tuzemského herce a dabéra informoval média jeho syn Ilja Racek ml. Jeho otec Ilja Racek zemřel ve čtvrtek 2. srpna ve věku 88 let na následky nemoci. Racek byl dlouholetým členem pražského Divadla na Vinohradech, věnoval se též filmovým a seriálovým rolím.

Rodilý Pražák Ilja Racek začínal s divadlem v Olomouci. První pražskou zastávkou v jeho kariéře bylo divadlo E. F. Buriana, kde měl vystupovat i během vojny, ale kvůli odmítnutí donášet StB z toho sešlo. Za trest skončil u nechvalně známých pomocných technických praporů.

V Divadle na Vinohradech Racek našel herecký domov v roce 1966. Vydržel zde impozantních 45 let. Často zde nacházel role králů (král Claudius v Hamletovi nebo hlavní role v Králi Colasovi).

Vražedné pochybnosti - Ilja Racek | Foto: Miloš Schmiedberger

Mezi Rackovy várazné filmové a televizní role patří postava Júlia Fučíka v Reportáži psané na oprátce (1961) nebo role Jana Nerudy v seriálu Laskavý divák promine (1994). Objevil se též v epizodní roličce filmu Vrchní, prchni! (1981). Fanoušek do detektivek a hororů dále ztvárnil například postavu hraběte Drákuly, zahrál si též v Upírovi z Feratu (1982).

V roce 2008 byla Rackovi udělena divadelní Cena Thálie za celoživotní mistrovství. Ilja Racek byl mimo jiné jediným Divadla na Vinohradech, který odmítl podepsat Antichartu jako protiakci k Chartě 77.

Vražedné pochybnosti - Ilja Racek
Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist