Zemřel poslední z autorů legendárních Sedmi samurajů. Bylo mu sto let!

Zemřel poslední z autorů legendárních Sedmi samurajů. Bylo mu sto let! 5 obrázků v galerii
Sedm samurajů | Foto: Toho
Tvorba Akiry Kurosawy patří mezi nejznámější ve světové kinematografii, ovšem spousta jeho snímků vznikla díky pomoci japonského scenáristy, který svým talentem slavnému režisérovi padl do oka.

Shinobu Hashimoto byl známý především díky spolupráci s Akirou Kurosawou, jemuž pomáhal se scénářem k jedněm z jeho neznámějších filmů - Sedm samurajů (1954) a Rašomon (1950). Právě film Rašomon zajistil Hashimotovi kariéru scenáristy, protože po jeho uvedení se snímek dočkal obrovského úspěchu, se kterým souvisí i cena Zlatého lva na mezinárodním filmovým festivalu v Benátkách. V následujících letech napsal Hashimoto, ještě spolu s Hideo Ogunim, scénář k většině Kurosawových filmů, například k již zmíněným Sedmi samurajům, Krvavému trůnu (1957), Třem zločincům ve skryté pevnosti (1958) atd..

Shinobu Hashimoto a Akira Kurosawa v roce 1960

Hashimoto taktéž napsal scénář ke slavnému filmu Seppuku (1962) od Masaki Kobayashiho a taktéž k anti-hrdinské temnotě Zběsilost (1966) od Kihachi Okamoty. Byl natolik úspěšný, že v roce 1973 založil vlastní společnost – Hashimoto Production. S tou přivedl na svět film Hrad z písku (1974) od Yoshitaró Nomury, u něhož se taktéž podílel na scénáři. Byl to zároveň jeho poslední velký projekt, na kterém kdy pracoval. V roce 2006 vydal Hashimoto své paměti o práci s Kurosawou, přičemž zbytek svého života posléze strávil v Tokiu.

Shinobu Hashimoto zemřel ve čtvrtek 19. července v Tokiu na zápal plic. Dožil se neuvěřitelných sta let.

Ankety
Na který premiérový film půjdete do kina?
Příliš osobní známost
Králíček Jojo
Pěkně tučná sebeláska
Daleko od Reykjavíku
Velké přání
Extase (obnovená premiéra)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist