9.7.2018, 06:45

Unikátní filmová kronika skateboardingu v totalitním Československu

Unikátní filmová kronika skateboardingu v totalitním Československu
King Skate | Foto: Aerofilms

Publicista a dokumentarista Šimon Šafránek si posvítil na jedinečné archivní záběry československých "skejťáků" a výsledkem je dokument King Skate (2018), který se představil na filmovém festivalu v Karlových Varech. Do distribuce se snímek prvně podívá 20. září.

King Skate - z karlovarské premiéry | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Film King Skate, mapující fenomén skateboardingu v ČSSR 70. a 80. let, byl ve světové premiéře uveden v nesoutěžní části hlavního programu MFF Karlovy Vary. Snímek, v němž tvůrci zpracovali desítky hodin unikátních archivních záběrů dnes již kultovní skateboardingové komunity, natočil režisér a spisovatel Šimon Šafránek.

Je to film o partě lidí, která si za železnou oponou vytvořila vlastní svobodný svět plný nekonečné energie, radosti, adrenalinu, přátelství a hudby,“ říká o filmu Šafránek. Níže si přečtete kompletní interview s autorem a informace o "milionovém" soundtracku a crowdfundingové sbírce na jeho podporu.

Šimon Šafránek | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Stěžejní součástí filmu jsou unikátní dobové záběry. Jakým objemem filmového materiálu jste se museli probírat? Kdo byli ti, kteří tehdejší skejtovou komunitu natáčeli?
Měli jsme asi 25 hodin archivů od samotných skejťáků. Jde o úžasné záběry, natáčené především na 8mm film. Od té doby je navíc nikdo neviděl. Při jejich sledování mě překvapila kameramanská schopnost samotných skejťáků. Zatímco Ivo Škrabal precizně natáčel závody, Vojta Kotek natáčel rozesmátou partu. Ondra Sudek zaznamenával začátky skejtu v Plzni a podobně. Petr Kotting zase dostal od horolezců pár cívek s barevným 16mm filmem. Vzal je na závody do Karlových Varů a pořídil naprosto fantastické akční záběry; ukládal kameru do dětského kočárku, aby se neklepala a mohla jet vedle skejťáka, počínal si hodně vynalézavě.

King Skate | Foto: Aerofilms

Jaké záběry na vás zanechaly nejsilnější dojem?
Působivé jsou záběry skoku do dálky, to byla adrenalinová disciplína, kdy se jezdec nechal roztlačit a pak v rychlosti přeskočil na jiné prkno, třeba ve vzdálenosti pět metrů. Často se přitom padalo. Obrázky z Březin, kde postavil Ivo Škrabal rampu v lese a jezdilo se tam v létě, mají až hipísácky svobodomyslnou náladu. Naopak výlet do východního Berlína je plný punkové provokace. Líbí se mi bizarní detaily – díky některým jsme se dostali k novým hrdinům. Když jsme se dívali na test přepisů v UPP, všimnul jsem si rozčepýřeného blonďáka, který po asfaltě bruslil na skutečných bruslích až jiskry létaly. Vojta Kotek prozradil, že je to Petr Karlíček. Za pár týdnů na to už jsme za ním vyrazili a nakonec se stal jednou z tváří z filmu.

Do King Skate se nakonec podařilo dostat výpovědi osmi skejťáků. Bylo těžké se s nimi spojit?
Když jsem s projektem začínal, oslovil jsem producentku Kateřinu Černou z Negativu – ona mezi těmi skejťáky vyrůstala. Díky tomu je všechny znala. Její kamarád Vojta Kotek je rozený archivář té skejtové scéna a stal se naším odborným poradcem. Čili dostat se k nim nebylo problematické. Navíc všichni na tu dobu hrozně rádi vzpomínají, je na nich vidět, že to prožili naplno. A mají z toho radost.

King Skate | Foto: Aerofilms

S filmem jsi strávil roky života. Jaké nejvýraznější zážitky sis z tohohle období odnesl?
Byl to největší projekt, který jsem dosud udělal, a mám pocit, že jsem se každý den především pořád něco učil. Co se nálady týče, ohromně na mě zapůsobila svobodomyslnost té party. To, jak byli týden někde v lese, anebo i jenom přes víkend někde na náměstí, dělali blbosti, hecovali se, milovali se a byli svými pány. Takhle to čtu a přijde mi to nejvíc.

Z filmu dýchá neuvěřitelná energie, život skejťáků byl podle všeho jeden veliký mejdan. Co bylo největší výzvou, když jste se tuhle náladu snažili přenést na plátno?
Od začátku jsme věděli, že se budeme hodně opírat o dobovou muziku. Hudba totiž působí sugestivně, dokáže zprostředkovat konkrétní náladu mnohem přesněji, než obraz. Nakonec ve filmu máme asi 40 písniček od 20 kapel, české i světové, nové, ale především dobové.

Soundtrack, který nemá v českém filmu obdoby
40 písniček, 20 kapel z Československa i ze zahraničí, účet za milion a taky několikaměsíční práce. Výsledkem je soundtrack, který nemá v českém filmu obdoby. Tvůrci filmu se ho snaží spolufinancovat i pomocí crowdfundingové kampaně.

„My ti tu písničku dáme rádi, ale to ti není nic platný, protože musíš mít ještě souhlas vydavatelství. A ti budou chtít peníze,“ vzkazoval tvůrcům filmu Gerald Casale, frontman legendárních DEVO. Sehnat hudební práva do filmu je obvykle operace na několik měsíců. Jde vždycky o souhlas několika stran. Kromě podpisu kapely je třeba získat svolení nahrávací společnosti i vydavatelů. Zejména u těch starých skladeb se potom vlastníci práv měnili a podíly jsou často rozdrobené mezi několik subjektů, které můžou mít na věc odlišný názor.

King Skate | Foto: Aerofilms

U amerických filmů může známá písnička stát okolo 30 tisíc dolarů, titulkový hit v komiksovém velkofilmu ale může vyjít i na několikanásobek. Tvůrci filmu King Skate se pohybovali v řádech tisíců eur - někdy za minutu, jindy za celou písničku. Výsledná cifra všechny překvapila - 1 milion korun, tedy dvakrát tolik, než kolik počítali. I proto se fanoušci projektu mohou skládat v rámci crowdfundingu, aby se vše ufinancovalo a ve filmu zaznělo přesně to, co tvůrci a střihač zamýšleli.

-
-
Související filmy: King Skate
Související osoby: Kateřina Černá, Šimon Šafránek

Související články:

Výročí sametové revoluce připomene seriál s mezinárodními hvězdami

Hattie Morahan (Kráska a zvíře, Pan Holmes, Zlatý kompas) a David Nykl (Země zítřka, Arrow, Hvězdná brána) se postaví po bok Tatiany Pauhofové (Lída...

"Prokletý" film o bratrech Mašínech se po rocích spánku vrací do hry

Po hodně dlouhé době se ke slovu znovu hlásí filmový projekt pojednávající o odbojové skupině bratří Mašínů, která se na začátku 50. let minulého století...

Langmajer v ženském těle, Forman na "skejtu" a metalista s transplantovanou tváří

Čtyři filmové novinky míří v premiéře do českých kin. A hned tři z nich vznikly v tuzemské kotlině. Vztahovku s komediálními a sci-fi prvky přináší režisér...

Recenze: King Skate - skvěle zachycená historie českého skateboardingu

Český dokument Šimona Šafránka o punkové době úplných začátků skateboardingu u nás (tedy přibližně od druhé poloviny 70. let do revoluce).

Nebývalá smršť českých filmových novinek. Které si v nejbližších měsících zaslouží největší pozornost?

Rok 2018 je ve své polovině. Od ledna se v českých kinech promítalo 29 nových českých a koprodukčních filmů, z nichž si - přiznejme si to - nikdo nic moc...

Jak by to vypadalo, kdyby superhrdinové své schopnosti využívali ve sportu?

Každého to někdy napadlo - kdybych měl superschopnosti, jak bych je využil? Obvykle buď přemýšlím nad konáním dobrých (s extrémní silou bych zachraňoval...

Nejlepší sportovní filmy: Fotbal nikoho nezajímá. Proč?

Je zajímavé, že ve světě fotbal táhne. U nás už je to slabší a je otázka zda-li je to dobře, či špatně. Arény plné emocí někdy dokážou strhnout k...

Richard Řeřicha: „Doufám, že film DonT Stop není pro pamětníky.“

Richard Řeřicha stál za kamerou takových snímků jako Samotáři (2000), Perníková věž (2002), Jedna ruka netleská (2003) nebo Grandhotel (2006). Již tento...

Recenze: DonT Stop je radikální a svěží český punkový film

Začátek osmdesátých let v komunistickém Československu. Partička mladých kluků (okolo 17) miluje Punk, žije jím a zakládá kapelu. Což není zrovna ten...

Ankety

Chtěli byste Red jako televizní seriál?
  • Klidně, zápletka s důchodci mě baví.
  • Ano, ale leda s herci z filmové série.
  • Ne, už filmy za moc nestály.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: