28.7.2019, 06:00

Víte, kteří slavní režiséři jsou největšími fanoušky komiksů?

Filmové adaptace komiksových děl v poslední době vládnou filmovému průmyslu. Uzrála na ně ta správná doba, fanoušci je milují (v mnoha případech již po celá desetiletí), počítačové triky dovolují téměř nemožné a příběhy nabízí zábavu pro všechny.

Komiksy jsou oblíbené po celém světě a není se čemu divit, že v té záplavě nejrůznějších fanoušků figurují i slavní filmoví režiséři. Těmi největšími komiksovými fandy, kteří jsou na to náležitě hrdí, jsou tito pánové a dámy:

Guillermo del Toro miluje komiksy od mládí, kdy četl Spidermana. Jako režisérovi se mu podařilo oživit tři legendární komiksy na filmovém plátně – Blade 2, Hellboy a Hellboy 2. Zvažoval i natočení Thora a Justice League Dark, z obojího ale sešlo (stejně jako z Hellboye 3) Del Toro se netají tím, že se v jeho filmech odráží vliv komiksů. Slavný režisér je též vášnivým sběratelem komiksových děl a jeho sbírka je vskutku úžasná a rozsáhlá.

Guillermo del Toro

Wachowští - tedy nyní sestry Wachovské (Lana & Lilly): tato sourozenecká dvojice je s komiksy propojená od začátku kariéry. Tvůrci kultovní trilogie Matrix nejdříve pracovali jako autoři komiksů pro Marvel Comics. Mezi jejich práce paří komiksy jako Ectokid nebo Hellraiser. Po úspěchu Matrixu založili i vlastní komiksové vydavatelství, které ale v současnosti nefunguje.

Lana Wachowski

David Goyer napsal ze všech žijících scénáristů nejvíc komiksových adaptací. Je podepsán pod filmy Vrána: Město andělů, Blade, Blade 2, Blade Trinity, Batman začíná, Temný rytíř, Temný rytíř povstal, Ghost Rider 2, Muž z oceli, Batman v Superman a chystaný Green Lantern Corps. Pracoval i na scénáři k Sandmanovi (přerušeno) a pro televizi dělal Nick Fury, zvláštní agent, Blade, Constantine a Krypton. Vedle toho také působí jako autor komiksů jako takových, pod hlavičkou DC Comics vydává komiks Justice Society of America book JSA a podepsaný je i pod řadou dalších děl.

David S. Goyer

Kultovní režisér Kevin Smith je dalším týpkem, který komiksy miluje a dokáže je prodat i ve svých filmech. Dokonce zašel tak daleko, že najal Michaela Allreda, aby pro několik jeho filmů vytvořil fiktivní komiksy existující jen v nich a svou dceru pojmenoval Harley Quinn dříve než to začalo být v módě (s ohledem na úspěšný Sebevražedný oddíl). Ve svém rodném městě New Jersey otevřel vlastní komiksový obchod Jay & Silent Bob's Secret Stash, kde se odehrává reality show Comic Book Men. Zároveň se tvůrčím způsobem podílí i na komiksech Dardevil, Green Arrow a Spider-Man.

Kevin Smith

Joss Whedon si získal srdce všech fanoušků hned, jakmile začal točit seriál Buffy, přemožitelka upírů. Po Buffy pracoval na filmu o Wonder Woman a bylo mi nabídnuto natáčení X-Men: Poslední vzdor, který odmítl, ačkoli vznikl na základě komiksu, který sám napsal (nebo možná proto...). Pak přišly velkolepé týmovky v podobě Avengers a Avengers Age of Ultron, spolupráce na Marvelovské Fázi 2, seriál Agents of S.H.I.E.L.D. či scénář pro Ligu spravedlnosti. Ve světě komiksu je jako ryba ve vodě, napsal komiks Astonishing X-Men, pracuje na komiksech Buffy, Serenity, Fray a nově i na komiksu Twist, což je prý viktoriánská podoba Batmana v ženském podání.

Joss Whedon

James Gunn – dokázal na plátna kin převést další komiksovou pecku – Strážce Galaxie. A o tom, že je velkým fanouškem komiksů svědčí i to, že loni na svém profilu na Facebooku na Světový den komiksů vyvěsil seznam svých oblíbených komiksů, který čítá tato dílka: Eightball, Hate, The Dark Knight Returns, The Ultimates, Astro City, Warlock nebo Howard the Duck.

James Gunn

Peyton Reed sice převzal Ant-Mana po Edgaru Wrightovi, ale rozhodně nešlo o šlápnutí vedle. Spíše naopak, Reed se ve světě komiksu pohybuje s oblibou a před Ant-Manem pracoval s Kevinem Feigem na projektu Fantastic Four, který se měl odehrávat v 60. letech, tedy přesně v reáliích, kde se odehrává původní komiks. Z projektu nakonec sešlo, ale jeho nápad s retro podobou pak využilo studio Fox pro X-Men: První třída. Jeho lásku ke komiksům dokazuje i leták z 80. let, který na univerzitě vytvořil pro svou vysokoškolskou kapelu Johnny Quest, který je parodií na obálku komiksu Avengers #1 od Jacka Kirbyho, na němž se Reed zobrazil jako Ant-Man!

Peyton Reed

Tim Miller se stal ikonou poté, co oživil ukecaného žoldáka Deadpoola, ale jeho příběh je mnohem zábavnější a dokazuje, že Miller je skutečný nerd! Na začátku kariéry žádal o práci v Marvelu i DC, ovšem bez úspěchu. Pokračoval tím, že založil animační studio Blur, které pomáhalo vytvářet řadu počítačových her, reklam, ale i filmů. Miller navíc přiznal, že byl na 23 Comic-Conech po sobě a za komiksy byl schopný utratit i 400 dolarů měsíčně!

Tim Miller

Magor z videopůjčovny Quentin Tarantino také paří do našeho seznamu a jeho fanoušci to o něm velice dobře ví. Quentin svůj obdiv a lásku ke komiksům dokáže vtěsnat i do svých filmů. Málokdo už ale ví, že se podílel na vzniku filmové scény Moebius' Silver Surfer vs Jack Kirby's Silver Surfer z filmu Krvavý příliv Tonyho Scotta. Tarantino si v minulosti hodně pohrával s myšlenkou natočení komiksové adaptace, ale nakonec se rozhodl žádnou nedělat. Jeho největšími láskami, které ovlivnily jeho i jeho tvorbu, jsou komiksy Werewolf By Night, Tomb of Dracula, Morbius The Living Vampire, Sgt. Fury, His Howling Commandos a Shang-Chi: Master of Kung Fu.

Quentin Tarantino

George Lucas ve svých filmech - a to včetně Indiana Jonese a Star Wars - z komiksů čerpá plnými doušky. Ještě než se pustil do filmového průmyslu, byl v 70. letech spolu s Edwardem Summerem spolumajitelem úplně prvního komiksového obchodu v New Yorku s názvem The Supersnipe Comic Book Euphorium, kde se nacházela i galerie komiksových děl. V současnosti Lucas na své lásce k této oblasti kultury pracuje dále díky jeho muzeu v Los Angeles s názvem Lucas Museum of Narrative Art, kde je komiksům věnována velká část expozice. Jeho syn Jett navíc pracuje pro komiksový časopis Heavy Metal, takže láska ke komiksu pokračuje i v další generaci.

George Lucas

Alejandro Jodorowsky je důkazem toho, že láska k obrázkovým sešitům se superhrdiny všeho druhu se netýká jen amerických filmařů. Tento chilsko-francouzský režisér proslul svou láskou ke komiksům také. V době jeho kariéry mu finanční zdroje ani technika neumožňovaly komiksy natáčet, tak si našel jiné médium, kde se mohl tvůrčím způsobem vyjádřit. V roce 1966 vydal svůj první komiks s názvem Anibal 5. Spolu s malířem Jeanem Giraudem pak vytvořili grafický román The Incal, který je považován za jedeno z mistrovských děl v komiksovém světě a pomohl inspirovat filmaře jako např. Luc Besson, jenž svou láskou k sci-fi a komiksům proslul také.

-
-
Miňonka
Autor:
Miňonka

Související články:

Proslavil ho film, který nikdy nevznikl. Nyní míří do Prahy

Ve čtvrtek 9. května bude zahájen 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Letošním tématem bude...

Jay a mlčenlivý Bob spustili natáčení

Natáčení rebootu komedie Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001) od Kevina Smitha právě začalo. Režisér natáčení odstartoval téměř na rok přesně od doby, kdy...

Nejvíc sexy komiksová hrdinka historie se možná vrátí pod dohledem tvůrců X-Menů

Jedna z nejoblíbenějších fantasy hrdinek 70. let minulého století Rudá Sonja má další šanci na návrat do kin. O novou verzi filmu se snaží v Hollywoodu již...

(Ne)oblíbení superhrdinové se vrací. Watchmeni se dočkají vlastního seriálu od tvůrce Ztracených

Watchmen – Strážci je komiks z roku 1986, pojednávající o skupince nezvyklých superhrdinů, operujících během hrozby nukleární války se Sovětským svazem...

Ukázka komiksových postav, které toho mají hodně společného

Máte už hokej v tom, kdo má jaké superschopnosti? Nejste sami. V posledních letech jsme se na plátnech kin dočkaly pěkné dávky nových postav a některé by...

Vymění Michael Bay Transformery za "nejdrsnějšího komiksovýho týpka galaxie"?

Michael Bay dal konečně definitivní vale sérii Transformers (pravda, dost tomu pomohlo to, že poslední díl propadl) a může se pustit do něčeho nového...

Komiksový hit posledních let Lumberjanes míří do kin

Poprvé vyšel komiks Lumberjanes v roce 2014 a původne mělo jít o osmidílnou minisérii. Velmi rychle se z něj ale stal hit, jenž navíc sbíral i kladné...

Ankety

Který díl série Rychle a zběsile je podle vás nejlepší?
  • Rychle a zběsile
  • Rychle a zběsile 2
  • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
  • Rychlí a zběsilí
  • Rychle a zběsile 5
  • Rychle a zběsile 6
  • Rychle a zběsile 7
  • Rychle a zběsile 8
  • Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: