21.5.2018, 11:11

Problémy s žigulíkem, vesnice „starců“ a mladí před branami nevyzpytatelného světa. Cena Pavla Kouteckého zná vítěze

Problémy s žigulíkem, vesnice „starců“ a mladí před branami nevyzpytatelného světa. Cena Pavla Kouteckého zná vítěze
Švéd v žigulíku | Foto: Česká televize

Nový festival dokumentárních filmů ELBE DOCK udělil Cenu Pavla Kouteckého za celovečerní a krátkometrážní dokument. V ústeckém Činoherním studiu ji v sobotu večer získal režisér Petr Horký za snímek Švéd v žigulíku (2017). Laureátem krátkometrážní kategorie se stal Matěj Šmelko s filmem Úhorná (2018).

Zvláštní uznání poroty si ze severu Čech vezou Klára Tasovská a Lukáš Kokeš za snímek Nic jako dřív (2017). S cenou je spojena finanční odměna pro režiséry. Pro Petra Horkého je to 100.000 Kč, pro Matěje Šmelka 40.000 Kč.

Martin Jüz a Milan Bureš převzali cenu za Švéda v žigulíku. | Foto: ELBE DOCK

„O dvanácté Ceně Pavla Kouteckého jsme dlouho diskutovali, nakonec došlo i na hlasování. U vítězného snímku jsme ocenili především vynalézavou práci s bezradností a absurditou jednotlivých situací „boje" s ruskou mentalitou. Snímek Švéd v žigulíku nabízí unikátní pohled i do soukromí manažerů ve firmách obřích rozměrů, které běžnému člověku zůstávají většinou skryty,“ zaznělo o oceněném celovečerním dokumentu ve vyjádření poroty.

V porotě zasedli i mystifikátoři Kazma a Markus Krug z One Man Show. | Foto: ELBE DOCK

V porotě Ceny Pavla Kouteckého letos zasedli režisér a držitel Ceny české filmové kritiky za seriál Pustina (2016) Ivan Zachariáš, moderátor Kazma a režisér Markus Krug, tvůrci nejsledovanějšího pořadu na českém internetu One Man Show, a také zpěvačka a novinářka Emma Smetana, známá designérka šperků Janja Prokić či ekologický zemědělec Daniel Pitek.

Cenu Pavla Kouteckého založila producentka Jarmila Poláková. | Foto: ELBE DOCK

„Letos Cena Pavla Kouteckého a festival, který kolem ní vznikl, doplul do Ústí nad Labem, kde zakotvil jako ELBE DOCK. Přijali ji laskavě představitelé města a kraje. Potěšil mě zájem diváků o dokumentární tvorbu a celý doprovodný program festivalu. Těším se do Ústí znovu za rok,“ říká producentka Jarmila Poláková, která se podílela na vzniku několika filmů Pavla Kouteckého a po jeho tragické smrti před dvanácti lety ocenění pro dokumentaristy nesoucí jeho jméno založila.

Snímky, které získaly letošní Cenu Pavla Kouteckého za osobitý počin v dokumentárním filmu:

Švéd v žigulíku (ČR, režie: Petr Horký)

Sonda do zákulisí obrody legendární ruské automobilky Lada vyvolává na tvářích diváků často i lehký smích, zejména když se snaha západního manažera zasekává na zdánlivých maličkostech připomínajících sovětské pořádky stále pevně udržované i v současném Rusku. „Příběh nabízí paralelně několik linek, které se postupně rozvíjejí a jdou až do intimních rovin hlavní postavy Bo Inge Anderssona a jeho partnerky, s níž se sbližuje právě při pokusu o záchranu obří automobilky,“ oceňují hlavní kvality filmu porotci.

Úhorná (ČR, režie: Matěj Šmelko)

Matěj Šmelko přebírá cenu za nejlepší krátký film Úhorná. | Foto: ELBE DOCK

Z trojice nominovaných snímků v krátkometrážní kategorii porotce jednoznačně zaujala absolventská práce Matěje Šmelka z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. „Úhorná je zajímavě a především originálně a kultivovaně natočená sonda do krušného života obyvatel jedné slovenské vesničky. Je radost vidět opět dokument, ze kterého dýchne stará dobrá špátovská poctivost a poetika,“ shodují se porotci.

Nic jako dřív (ČR, režie: Klára Tasovská, Lukáš Kokeš)

Zvláštní uznání poroty pro Lukáše Kokoše, Kláru Tasovskou a snímek Nic jako dřív. | Foto: ELBE DOCK

Při výběru vítězného filmu se porota radila dlouho, aby nakonec rozhodla v poměru tři ku dvěma ve prospěch dokumentu Švéd v žigulíku. Vzápětí se ovšem zúčastnění rozhodli udělit zvláštní uznání filmu Nic jako dřív. „Oceňujeme mimořádně poutavé obrazové zpracování, režijní citlivost při práci s jednotlivými charaktery, nezvykle velkorysou časovou investici při natáčení a zejména témata, která se v dokumentu podařilo s nepřehlédnutelnou empatií uchopit. Vnímáme je jako klíčová při jakékoliv úvaze o současném stavu naší země a její morálky,“ prohlašují porotci dvanácté Ceny Pavla Kouteckého.

Cena Pavla Kouteckého: Jak přiblížit dokument lidem? A kdo z komunity filmařů platí bitcoiny? Cena Pavla Kouteckého: Jak přiblížit dokument lidem?

V červnu uplyne 62 let od narození výjimečného dokumentaristy Pavla Kouteckého...

“V české soutěži se letos sešly výjimečně kvalitní snímky od mladých režisérů - všechny nominované filmy jsou buď debuty, nebo druhé filmy režisérů. To je něco, na co se chceme i v budoucnu zaměřit. Festival ELBE DOCK i Cena Pavla Kouteckého se od příštího roku budou soustředit na nejmladší tvorbu a představí první a druhé celovečerní filmy režisérů z Česka i ze světa. Vznikne tak přehlídka mladé dokumentární tvorby, která bude unikátní i v evropském kontextu,” dodává ředitelka festivalu Pavla Janoušková Kubečková.

ELBE DOCK míří do německých Drážďan a českých regionů. | Foto: ELBE DOCK

Z Ústí nad Labem se příští týden (24. – 26. května) část programu stěhuje po proudu Labe do Drážďan. Oceněné snímky Ceny Pavla Kouteckého se představí také v Praze v rámci ozvěn festivalu, ve čtvrtek 14. 6. od 21 hodin v Containall – Stalin a v neděli 17. 6. ve stejném čase v Containall – Stromovka, v Plzni od 12. do 14.6. vždy od 20:00 v univerzitní kavárně Družba a v Poličce 8. 6. od 21 hodin v Letním kině na dvorku v Centru Pontopolis.

-
-

Související články:

„Moderní střih, málo zbytečné omáčky a příběhy, které zasáhnou.“ Kazmův parťák z One Man Show radí, jak na dokumentární tvorbu

Stojí ve stínu Kazmy a megaúspěšného internetového pořadu One Man Show. Bez Markuse Kruga by nicméně tahle show čítající na 73 milionů diváků nejspíš vůbec...

Výjimečné dokumenty míří do Ústí aneb Senzační Nagano, "svoboda" na psychiatrii a dřina místo výplaty

Ve středu 16. května odstartuje festival dokumentárních filmů ELBE DOC.K, na jehož sobotním vrcholu bude předána již 12. Cena Pavla Kouteckého určená...

Nejlepší filmový dokument vybere Kazma. Padne to na Vietnamce, uprchlíky, Čechy nebo žigulík?

Kapitalismus na ruský způsob, bezvýchodný život českých teenagerů, střet civilizací nebo uprchlická krize – to jsou témata pětice českých dokumentárních...

Recenze: Švéd v žigulíku - povedený český dokument o mentalitě ruské společnosti

Ostřílený švédský top manager Bo Inge Andersson je pověřen řízením ruské mega automobilky Lada v Toljatti, která byla v 70. letech symbolem komunistického...

Recenze: Nic jako dřív - portrét jedné ztracené varnsdorfské generace?

Tento český dokument vypráví o osudech mladých lidí (do 20 let), žijících ve Varnsdorfu. Jeden hoch se snaží přestat fetovat a přivedl právě přítelkyni do...

Cena Pavla Kouteckého: Jak přiblížit dokument lidem? A kdo z komunity filmařů platí bitcoiny?

V sobotu uplynulo 61 let od narození dokumentaristy Pavla Kouteckého. Od jeho tragické smrti je to 11 let, což znamená, že se již pojedenácté předávaly...

Ankety

Je nový český dabér Kylea dobrou volbou?
  • Ano
  • Ne
  • Nevím
  • Mám jiný tip, píši do diskuse článku...

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: