16.5.2018, 06:55

Odehrává se Vetřelec a Blade Runner ve stejném světě a vesmíru?

Odehrává se Vetřelec a Blade Runner ve stejném světě a vesmíru?
Blade Runner a Vetřelec: Covenant | Foto: Warner Bros. / Twentieth Century Fox Film Corporation.

Slavné sci-fi klasiky od Ridleyho Scotta spolu sdílí fascinaci z umělé inteligence s určitým dystopickým nádechem, kvůli kterému někteří fanoušci často přemítali, zda se tyto dvě série neodehrávají ve stejném světě. Pojďme se tedy do toho hlouběji ponořit...

Existuje mnoho fanoušků jak původního Vetřelce (1979), tak i Blade Runnera (1982), kteří této teorii opravdu silně věří. I když nebyla nikdy potvrzena, stejně existuje spousta indícií, jenž naznačují, že by mohla být pravdivou.

V obou filmech lze nalézt dystopický a pesimistický pohled na naší budoucnost, ve které monolitické společnosti kontrolují podstatnou část lidské technologie a obecně mají vliv na život prostých lidí - ve Vetřelci je to Weyland-Yutani a v Blade Runnerovi Tyrell Corporation. Navíc název „Weyland-Yutani“ už sám o sobě napovídá, že existuje určitá úzká ekonomická spolupráce mezi Spojenými státy a asijskými zeměmi, přičemž v Blade Runnerovi v roce 2019 můžeme vidět, že japonské firmy ovládají podstatnou část čtvrtí v Los Angeles. Dále obě série taktéž mohou sdílet stejné technologie, vcelku přesvědčivý důkaz je rudá obrazovka, na které je velký bílý nápis „Purge“, jenž se objeví nejdříve v původním Vetřelci při přistání Nostroma, přičemž úplně tu samou obrazovku můžeme vidět i v Blade Runnerovi při odletu policejního auta na začátku filmu.

A není jedinou, v průběhu obou filmů můžeme vidět i totožnou obrazovku při přistání nebo vzlétnutí nějakého leteckého prostředku.

Nahoře: záběry z Vetřelce, dole: Blade Runner | Foto: Warner Bros. / Twentieth Century Fox Film Corporation.

Ale jeden z nejvěrohodnějších důkazů je monolog Petera Weylanda (Guy Pearce) ve vystřižené scéně z filmu Prometheus (2012), který je prequelem původní vetřelčí série. Monolog opravdu přesvědčivě indikuje, že Weyland mohl být studentem Eldena Tyrella (Joe Turkel), jenž vedl korporaci, která vyráběla replikanty. A abychom vás o něj neošidili, zde je kompletně přeložený, posuďte sami.:

"Můj mentor a dávno zesnulý soupeř mi kdysi řekl, že je načase se oprostit od infantilních věcí a opustit své "hračky". Naléhal na mě, abych šel pracovat pro něj, přičemž společně bychom ovládli svět a stali se novými Bohy. A tak také vedl svou korporaci, jako Bůh, který z vrcholku své pyramidy sledoval město andělů. Ovšem on se rozhodl onu "moc stvoření" replikovat neoriginálním způsobem – pouhým kopírováním Boha. A podívejte se, jak to s tím bláhovým hlupákem dopadlo. Vše se to obrátilo proti němu. Vždy jsem mu radil, aby se držel pouhé robotiky, než aby se pouštěl do těch genetických ohavností, které zotročil a zaprodal, i když tedy jeho myšlenka implantace falešných vzpomínek byla, inu... "zábavná", když bych to měl říct se vší slušností."

Dalším velmi přesvědčujícím důkazem je charakter kapitána Arthura Dallase z Vetřelce, v jeho životopisu se totiž můžeme dočíst, že kdysi pracoval pro Tyrellovu Korporaci. Jedná se o tu samou, jako je ta v Blade Runnerovi?

Poslední řádek ve druhém odstavci | Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation.

Jelikož každá série patří jinému studiu, je vysoce nepravděpodobné, že bychom se v budoucnu dočkali nějakého crossoveru. Tyto indície každopádně poukazují na to, že sdílení stejného universa je rozhodně více než možné, ovšem dokud nezískáme nějaké oficiální potvrzení, můžeme opravdu pouze spekulovat.

Věříte této populární teorii?

-
-
Související filmy: Vetřelec, Blade Runner, Prometheus
Související osoby: Guy Pearce, Joe Turkel

Související články:

Blade Runner míří do televize a to v té nejméně pravděpodobné verzi

S původním temným filmem Ridley Scotta nejspíš tenhle projekt příliš společného mít nebude, i přesto by se měli mít fanoušci Blade Runnera na co těšit.

Blade Runner 2049 sice v kinech zklamal, přesto nás čeká pokračování!

Druhý Blade Runner přišel studio na 150 milionů a z kin si odnesl 259. Nemusí se to zdát, ale taková částka zdaleka nepokryje náklady (když se odečtou...

Moment, android David nakonec nestvořil Vetřelce?

Léta si fanoušci série pokládali otázku, kde se vzal nejslavnější vesmírný zabiják všech dob. Ridley Scott jim nakonec odpověděl ve Vetřelec: Covenant.

Konečně je to tu - můžeme se podívat do světa Blade Runnera ve virtuální realitě!

Pokračování Blade Runnera sice nezbořilo žebříčky návštěvnosti, čtvrt miliardy dolarů celosvětově je ale pořád hodně slušné číslo na značku, která kdysi v...

Vetřelec: Jakým směrem by se podle Ridleyho Scotta měla série vydat?

Pár měsíců zpátky to vypadalo, že dostane Ridley Scott z vetřelčí série padáka. Tržby Covenanta zůstaly za očekáváním a nebylo jisté, co studio udělá. Nyní...

Vetřelec: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší

Vetřelčí fenomén je na rozcestí - Covenant nevydělal tolik, kolik se čekalo a nyní studio váhá, jak se sérii do budoucna naložit. My jsme se toho rozhodli...

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: