8.5.2018, 12:30

Hokejem žije Brno i fanoušci seriálů. Lajna zabodovala na festivalu Serial Killer

Hokejem žije Brno i fanoušci seriálů. Lajna zabodovala na festivalu Serial Killer 8 obrázků v galerii
Lajna / Jiří Langmajer | Foto: OBBOD
Pilotní ročník festivalu TV a online seriálů Serial Killer, který se ve dnech 2. - 5. května konal v Brně, vyhlásil vítěze a směle se připravuje na následující ročník. Dokládá to fakt, že seriálová tvorba často převyšuje nové kinopřírůstky. Navíc se najde dost fanoušků a zájemců o to podívat se na zajímavé série v klasickém kině.

Festival Serial Killer, který je největší obdobnou přehlídkou v rámci středoevropského prostoru, předal v sobotu večer ceny vítězům. Ambiciózní akce se již před několika měsíci dostla na stránky prestižního časopisu The Hollywood Reporter, představila aktuální trendy a vrcholy v západoevropské televizní produkci a ve speciální sekci věnované Dánsku dala nahlédnout na vybrané milníky tamní seriálové tvorby.

Držitelé ocenění - Vladimír Skórka (Lajna) a Mislav Brumec (Strážce hradu) | Foto: Serial Killer

Cenu za nejlepší televizní seriál si osobně převzal tvůrce chorvatské mini-série Strážce hradu, Mislav Brumec. Mezinárodní porota složená z producentů a akademiků z Norska, Švédska, Británie, Německa a Dánska své rozhodnutí zdůvodnila slovy: „Tento emotivní seriál plný intrik má věrohodné a skvěle zahrané postavy. Vystihuje atmosféru daného historického období bývalé Jugoslávie i jeho chaos a zanechává v divácích touhu vidět víc.“

Banka: Trailer

Porota uvedla, že byla příjemně překvapena vysokou úrovní soutěže a udělila také čestné uznání, které si osobně převzal Paul Aguraiuja, režisér desetidílného estonského dramatu Banka za „výstřednost a odvážnost, protože evokuje absurdity, ke kterým v Estonsku po pádu železné opony docházelo.“

Cena za nejlepší online seriál zůstává v České republice tvůrcům série z hokejového prostředí Lajna, na které porota ocenila „slovní a situační komiku, citlivý herecký výkon Jiřího Langmajera, profesionální režii a bruslařské výkony“. Cenu převzal režisér Vladimír Skórka.

Lajna | Foto: OBBOD

Na festivalu se objevila i řada osobností českého veřejného života: „Musím říct, že to byla profi akce s příslibem solidní budoucnosti. Bezchybná organizace, na to, že šlo o akci ‚bez historie‘, byla velmi dobrá i mezinárodní účast, a promítaly se slušné věci. Držím palce do dalších ročníků,“ napsal na Facebooku šéfredaktor iHned.cz Miloš Čermák, který vystoupil na závěrečném předávání cen v roli stand-up komika.

„Festival je fantastický. Televizní tvorba v posledních letech dostává úplně jinou kvalitu a úroveň a myslím si, že takových seriálů bude vznikat víc a víc. Je skvělé jak od Brna, tak od organizátorů, že na to takhle rychle reagují, že ten festival vymysleli a doufám, že u toho vydrží, protože to bude fungovat skvěle,“ uvedla herečka Aňa Geislerová, která měla na festivalu v rámci programu pro profesionály workshop na téma seriálové herectví a zahraniční castingy.

Originální vizuál festivalu | Foto: Serial Killer

Serial Killer, první festival TV a online seriálové tvorby ve střední a východní Evropě, zaznamenal příznivé ohlasy i divácký zájem. Rozruch v Brně těsně před festivalem způsobila výrazná outdoorová kampaň, kdy festivaloví architekti Radim Javůrek a Barbora Nováková se souhlasem autora díla Jaroslava Róny obalili štít na soše Jošta na koni na Moravském náměstí festivalovým vizuálem se sloganem “Serial Killer is here”.

Pilotního ročníku se zúčastnily téměř 3 000 platících diváků a také necelých 700 pozvaných hostů zahajovacího i závěrečného večera.

„Děkuji všem, kdo nám věřili. Před festivalem jsem se trápila obavami, jak to všechno dopadne. A podle ohlasů a všeho, co jsem během festivalu viděla a slyšela, už vím, že to byl dobrý nápad s velkým potenciálem do budoucna. Obrovské poděkování patří tvůrcům a významným osobnostem, jež do Brna přijely a podpořily nás. Festival jako celek je podle mě nyní na nějakých pěti procentech svého potenciálu, obsahově ale byl díky kvalitním sériím v soutěži už napoprvé stoprocentní,“ uvedla ve své řeči na závěrečném udílení cen pilotního ročníku zakladatelka festivalu, režisérka a producentka Kamila Zlatušková.

Ankety
Navštívili jste již někdy Animefest?
Ano.
Ne.
O existenci Animefestu jsem do této doby neměl/a tušení.
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist