9.5.2018, 21:06

Nejlepší filmový dokument vybere Kazma. Padne to na Vietnamce, uprchlíky, Čechy nebo žigulík?

Nejlepší filmový dokument vybere Kazma. Padne to na Vietnamce, uprchlíky, Čechy nebo žigulík? 9 obrázků v galerii
One Man Show a Kazma | Foto: Cena Pavla Kouteckého
Kapitalismus na ruský způsob, bezvýchodný život českých teenagerů, střet civilizací nebo uprchlická krize – to jsou témata pětice českých dokumentárních filmů usilujících o dvanáctou Cenu Pavla Kouteckého. Porota ji udělí v rámci nového česko-německého festivalu ELBE DOC.K, který se uskuteční od 16. do 20. května v Ústí nad Labem.

ELBE DOC.K na pět květnových dnů přenese filmový svět zachycený ve špičkových dokumentech do centra severočeské metropole. Festival vytvoří prostor, v němž diváci získají možnost vidět to nejlepší ze současné české a německé dokumentární tvorby a výběr nejzajímavějších filmů z prestižních filmových festivalů. Několikadenní akce navíc nabídne divákům přehled o aktuálních trendech internetové a televizní dokumentaristiky.

Cena Pavla Kouteckého: Jak přiblížit dokument lidem? A kdo z komunity filmařů platí bitcoiny? Cena Pavla Kouteckého: Jak přiblížit dokument lidem?

V červnu uplyne 62 let od narození dokumentaristy Pavla Kouteckého. Od jeho tragické smrti uplynulo již 12 let, což znamená, že se již podvanácté předají Ceny Pavla Kouteckého...

„Cena Pavla Kouteckého se od loňského roku výrazně zvětšila a proměnila a my jsme se rozhodli ruku v ruce s tím změnit i tvář celé akce. Z předávání ceny se stává festival s novým působištěm v Ústí nad Labem, kde podobná akce zatím chyběla. ELBE DOC.K ale rozhodně nechceme držet jen v kině, pustíme jej do města, aby jím skutečně žil celý prostor severočeské metropole. Plánujeme také využít strategické pozice Ústí nad Labem a proniknout i za hranice do Drážďan,“ říká jedna z organizátorek přehlídky Pavla Janoušková Kubečková.

Neobvykle silné nominace
Za dvanáct let své existence má už Cena Pavla Kouteckého mezi filmovými tvůrci velmi vysoké renomé. Jako jediná uděluje finanční ocenění pro režiséra vítězného celovečerního i krátkometrážního snímku (100 tisíc, respektive 40 tisíc korun). Dává tak filmařům možnost získat prostředky na přípravu dalšího filmového projektu.

Mečiar | Foto: PubRes

Třiaosmdesát snímků letos přihlásilo 104 tvůrců a porota z nich vybrala pětici celovečerních a trojici krátkometrážních filmů. Členové poroty se shodují, že český dokumentární film má za sebou neobvykle silný rok a vybrat pět nejlepších bylo hodně složité. Ještě náročnější bude udělit Cenu Pavla Kouteckého jednomu z nich.

„Mám radost, že jsem viděl tolik dobrých dokumentů, které navíc mluví o velmi důležitých tématech. Nečekal jsem tak vysokou úroveň. Divákům bych je doporučil úplně všechny,“ přiznává Ivan Zachariáš, šéf porotců, režisér a držitel Ceny české filmové kritiky za seriál Pustina.

One Man Show | Foto: Stream.cz

Mezi další porotce patří autorská dvojice - moderátor Kazma a režisér Markus Krug, tvůrci nejsledovanějšího pořadu na českém internetu One Man Show a dále také zpěvačka a novinářka Emma Smetana, laureátka ceny Czech Grand Design v kategorii Designér šperku Janja Prokić či ekologický zemědělec Daniel Pitek.

Mezi kterými dlouhometrážními snímky bude porota vybírat?

Až přijde válka | Foto: HBO

Jan Gebert byl s titulem Až přijde válka (2018) jedním z mála českých zástupců na Berlinale. V dokumentárním filmu sleduje mladíky, kteří na Slovensku vytvořili již více než dvousetčlennou skupinu domobrany "Slovenští branci".

Saša Dlouhý se dočkal nominace za snímek Bohu žel (2018), v němž sleduje spletité příběhy šestice uprchlíků, kteří se rozhodli z nejrůznějších důvodů požádat o azyl v České republice.

Nic jako dřív | Foto: AČFK

Uznávané režisérské duo Klára Tasovská a Lukáš Kokeš se do výběru kandidátů dostalo se snímkem Nic jako dřív (2017), v němž divákům rozkrývá osudové okamžiky čtyř teenagerů na cestě k dospělosti.

O zásadní postavě svého dětství natočila Tereza Nvotová pozoruhodný snímek Mečiar (2017), který také neunikl ze záběru porotců.

Švéd v žigulíku | Foto: Pilot Film

Velmi silnou pětici pak doplňuje hluboká zpráva o současném stavu Ruska, kterou pod titulem Švéd v žigulíku (2017) poslal do českých kin reportér Respektu Petr Horký.

Mladí Vietnamci v České republice aneb Generační vzpoura proti pracovitým rodičům? Mladí Vietnamci v České republice aneb Generační vzpoura proti pracovitým rodičům?

Vypadají jako Vietnamci, mluví a myslí nicméně jako Češi. Snímek Bo Hai...

V kategorii krátkometrážních filmů se do nominací prosadil Dužan Duong s titulem Bo Hai (2017), který soutěžil na loňském MFDF v Jihlavě v prestižní sekci Česká radost, dále pak filmová esej Transformace / Výpary / Melanosis (2017) režiséra Michala KindernayePraha očima cizinců (2017) od Dariy Kashcheevy a sonda do slovenské obce, v níž je průměrný věk obyvatel 65 let, kterou natočil pod názvem Úhorná (2018)  Matěj Šmelko. Během květnového týdne mohou diváci v Ústí nad Labem zhlédnout nejen výběr nejlepších českých i zahraničních filmů, ale setkají se také s bohatým doprovodným programem v ulicích města. Program bude postupně zveřejněn na festivalovém webu.

Do německých Drážďan se ELBE DOC.K podívá ve dnech 24. – 26. května, kdy nabídne projekce nominovaných českých dokumentů i výběr ze světových snímků včetně programu pro české a německé studenty.

Pořadatelem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů ELBE DOC.K a 12. ročníku Ceny Pavla Kouteckého je společnost nutprodukce.

Projekt vznikl za podpory Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultury České republiky, Ústeckého kraje, Magistrátu Města Ústí nad Labem, Česko-německého fondu budoucnosti a Asociace producentů v audiovizi.

ELBE DOC.K aneb KOUTECKÝ NAD LABEM

(12. CENA PAVLA KOUTECKÉHO)

16. – 20. května 2018

Ankety
Vyrazíte letos na přehlídku 54 ½ MFF Karlovy Vary?
Ano.
Ještě nevím.
Ne.
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist