8.3.2018, 21:20

Proč Včelka Mája straší dospělé a "panchart" Tarantino zamířil do Chorvatska?

Proč Včelka Mája straší dospělé a "panchart" Tarantino zamířil do Chorvatska?
Včelka Mája: Medové hry

Nové tuzemské kinopremiéry spočteme na prstech jedné ruky. A co kus, to rozdílný žánr. Bude dominovat návrat mstitele Bruce Willise (Přání smrti)? Retro jízda po stopách zesnuvšího otce (Tátova volha)? Nebo dokumentární portrét slovenského premiéra Mečiara? Pojďme se na jednotlivé novinky podívat důkladněji.

PŘÁNÍ SMRTI (režie: Eli Roth)

Po celé řadě dost nepovedených rolí se na scénu vrací akční ikona Bruce Willis coby mstitel v revenge remaku klasiky s Charlesem Bronsonem. Willis ve filmu ztvárnil chirurga, jemuž zabili ženu a dcera skončila v kómatu. Bruce bere spravedlnost do vlastních rukou, respektive palných zbraní, a vyráží do ulic sjednat nápravu. Když režíruje Eli Roth (série Hostel), můžete vzít jed na to, že nebudou chybět explicitní scény a kolem vyhřezlých orgánů Brucem odpravených lidí se nebude chodit jako kolem horké kaše.

Recenzenti prozatím Přání smrti dávají 62 procent, přičemž se jednotlivé známky pohybují od 40 do 80 bodů. Nejde o bůhví jakou pecku, ale pravověrní fanoušci "božského" Bruce jistojistě vyrazí. A živí naději, že jeho herecká kariéra půjde pouze nahoru.


TÁTOVA VOLHA (režie: Jiří Vejdělek)

Autor divácky úspěšných hitů Jiří Vejdělek (Účastníci zájezdu, Ženy v pokušení) nakládá do volhy po nebožtíkovi jeho vdovu v podání Elišky Balzerové a dceru Tatianu Vilhelmovou, které čeká roadmovie po někdejších láskách manžela/otce. V denících se nicméně píše i o nemanželském synovi, který je pro obě zmiňované ženy záhadou. Cesta plná hořce-úsměvných okamžiků a setkání může začít.

Tuzemští recenzenti dávají Tátově volze prozatím 60 procent. Lehce nadprůměrnou známku ovšem nevolili všichni; hodnocení se pohybuje na škále od 30 do 80 bodů. A teď "babo raď".


MEČIAR (režie: Tereza Nvotová)

Herečka a režisérka Tereza Nvotová zažívá velmi dobré tvůrčí okamžiky. Její intimní drama Špína (2017) ovládlo Ceny české filmové kritiky, nominováno je též na celou řadu Českých lvů a otevřelo téma, kolem něhož se chodí v lepším případě po špičkách - sexuální zneužívání mladistvých. Do tuzemských kin nicméně aktuálně vstupuje Nvotové Mečiar, tedy portrét někdejšího vrcholného slovenského politika z éry, kdy se unášeli lidé a probíhala takzvaná divoká 90. léta.

Ambiciózní počin Terezy Nvotové možná mohl jít více do hloubky, my Češi bychom si nicméně z její snahy věnovat se politice a palčivým tématům, která se před pár týdny na scénu opět vrátila, mohli vzít inspiraci. Nvotová by mohla ve svém věku obrážet večírky... Jenže ona se rozhodla skrze filmařinu nastolovat důležitá a závažná témata. Respekt. Recenze Mečiara najdete zde.


VČELKA MÁJA: MEDOVÉ HRY (r.: N. Cleary, S. Delfino, A. Stadermann)

Tři režiséři. 3D Mája. Vilík. A soutěžní klání probíhající nikoliv o život, nýbrž o zásoby medu. Tenhle animák je vážně určen těm nejmenším. S původní evropsko-japonskou Májou má tenhle film, který je naprosto zaměnitelný se stovkou dalších DVD příbalů, pramálo společného. Klišé kupí klišé. Postavičky se pitvoří. Nejmenším návštěvníkům kin to zcela jistě postačí. Ale dospělý doprovod bude trnout. To už radši Krtečka. Kultivovat je totiž třeba od co nejútlejšího věku.


BÁSNÍK, KTERÝ MÁLEM ZABIL HITLERA (režie: Ivan-Goran Vitez)

A na samotný závěr jeden kousek z Balkánu, který potěší fanoušky tamní kultury, Quentina Tarantina a Hanebných panchartů (2009). Básník, který málem zabil Hitlera (2015) se kultovní antinacistickou jízdou inspiroval možná až příliš okatě. Dělá to ale v balkánském duchu, nebojí se tnout do vlastní (bolavé) historie a v rámci novodobé balkánské kinematografie jednoznačně zaujme. Ten nadhled Chorvatům závidím.


Seznam všech březnových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Tereza Nvotová: Do práce mě často žene vztek, tak radši nikdy neříkám nikdy

Nápad natočit film o Vladimíru Mečiarovi dostala Tereza Nvotová v roce 2013 ještě jako studentka na pražské FAMU. Po přečtení novinového článku, že Mečiar...

Recenze: Přání smrti - akční film pro milovníky žánru "revenge porn" a Bruce Willise

Přání smrti s Brucem Willisem v hlavní roli je remakem filmu Přání smrti s Charlesem Bronsonem. Nebudu srovnávat, nemá to cenu, a pokuste se to také...

Recenze: Mečiar - neveselá ukázka toho, jak funguje demokracie

Tereza Nvotová natočila dokument o Vladimíru Mečiarovi. Shrnula v něm, jak se původně dostal k moci, jak se u ní mnoho let udržoval, co všechno ošklivého...

Přání smrti: Necenzurovaný trailer hlasitě říká - tohle je film tvůrce brutálního Hostelu!

Konečně to studio uchopilo za správný konec. Přání smrti, které je remakem stejnojmenné klasiky z roku 1974, nemá nejlehčí startovací pozici. V prvé řadě...

Tátova Volha: Jiří Vejdělek točí další hvězdně obsazenou vztahovou komedii

V úterý 29. srpna padla v Kouřimi první klapka nového českého filmu Tátova Volha (2018) režiséra Jiřího Vejdělka a producenta Tomáše Hoffmana. Ti se opět...

Ankety

Můj nejoblíbenější Shymalanův překvapivý zvrat je z filmu...
  • Šestý smysl
  • Vyvolený
  • Znamení
  • Vesnice
  • Stalo se
  • The Visit
  • Rozpolcený

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: