17.6.2018, 15:30

Původní konce filmů, které studia vyhodila (a možná je to škoda)

Původní konce filmů, které studia vyhodila (a možná je to škoda)
Terminátor 2: Den zúčtování | Foto: 1991 TriStar Pictures

Konec filmu mnohdy rozhodne o tom, zda je divák s výsledkem spokojen nebo ne. Filmaři to moc dobře ví a tak často pracují s alternativními konci, aby měli na výběr. Nepoužité kousky většinou zamíří za divákem ve formě bonusů na DVD nebo Blu-ray.

Nikoho tedy jistě nepřekvapí, že občas se najdou i takové kousky, které by pro řadu diváků (a celkové přijeté filmu) mohly být lepší než ty, pro něž se nakonec filmaři rozhodli. Toto jsou konce filmů, které mezi ně patří:

Propast

Poutavý příběh ze dna mořského oceánu pojednávající o zajímavé mimozemské rase, je úžasnou podívanou. Její konec je poměrně uspokojivý, ale ten původní měl také něco do sebe. Mimozemšťané se v něm odhodlají vyplout nad hladinu za pomoci ohromných vln schopných zničit každé lidské město. Lidstvu je řečeno, že musí zničit všechny své jaderné zbraně, jinak...

Propast | Foto: 20th Century Fox

Terminátor 2

Na změnu došlo i u Terminátora 2 - původně plánovaný konec s dalšími díly vůbec nepočítal! V alternativní závěrečné scéně filmu hledí stará Sarah Connorová na to, jak si její vnouče hraje a v dáli jasně září město. Divák se od ní navíc měl dočkat něčeho zcela šokujícího – Sarah se měla spokojeně usmát s tím, že se jí navždy podařilo změnit budoucnost k dobrému.

Linda Hamilton jako Sarah Connorová | Foto: 1991 TriStar Pictures

Noční můra v Elm Street

I zde bylo původně v plánu dále nepokračovat. Snímek měl skončit tak, že hlavní hrdinka Nancy Freddyho porazila a spokojeně odjíždí. Jenže pak studio napadlo, že by z tématu mohlo vytěžit víc a donutilo režiséra Wese Cravena, aby konec předělal. Tím vzniklo, že Freddy vlastně zabít nelze.

Heather Langenkamp jako Nancy Thompsonová | Foto: New Line Cinema

Sucker Punch

Sucker Punch je zvláštní snímek pojednávající o skupině dívek zavřených v blázinci, které jen s hrůzou čekají na to, až se z nich díky lobotomii stanou vegetativní bytosti. Pokusí se proto o útěk, aby si zachránily život. Hlavní hrdinka Baby Doll bojuje za záchranu kamarádky, ale nakonec prohraje. Alternativní sestřih, který u nás bohužel nevyšel, ukazuje ve finále velmi podstatnou dlouhou scénu s charismatickým Jonem Hammem, která nejenže jasně ukazuje, jakým způsobem je snímek vyprávěn a jak Baby Doll vnímá jednotlivé roviny, ale herecky jde též o jednu z nejlepších pasáží filmu. A navíc si zde (na rozdíl od kino verze) Baby Doll dobrovolně zvolí svůj osud.

Sucker Punch | Foto: Warner Bros. Pictures

Scott Pilgrim proti zbytku světa

Ve zkratce se dá říci, že Scott v boji se sedmi bývalými láskami jeho vyvolené vyhrál a získal dívku svých snů. Jenže původní scénář hovořil jinak. Místo toho, aby Scott Ramoniny bývalé partnery vraždil, pouze je porazí a za to si od Ramony nevyslouží ani ň. Vrací se tedy ke své bývalce a s ní nakonec najde své štěstí. Ptáte se na důvod, proč nakonec filmaři zvolili jinak? Inu před dokončením snímku vyšel poslední díl komiksové předlohy, kde Scott s Ramonou chodí. Filmaři se tak rozhodli dostát příběhu, jaký je v komiksu.

Smrtonosná past 3

Nebojte, rozhodně nehrozí to, že by John McClane nevyhrál. Kdepak v případě různých alternativ šlo u tohoto snímku pouze o to, jakým způsobem zprovodit Simona Grubera ze světa. Nakonec vyhrálo sestřelení jeho vrtulníku. Ale ve hře byla i možnost, kdy Gruber uteče a McClanea vyhodí od policie. Rozhodne se pomstít a vydá se do Evropy, aby Grubera našel. Setká se s ním v kavárně a po přátelském rozhovoru nabídne Gruberovi vánoční dárek – raketomet. Následně vyzve Grubera ke hře McClane říká. Špatná odpověď znamená otočit na sebe hlaveň. Gruber odpoví špatně a McClane ho se zbraní v ruce donutí zmáčknout spoušť a vypustit na sebe raketu.

Pretty Woman

Tato romantická klasika má krásný šťastný konec, původně tomu tak ale být nemělo. Originální verze Pretty Woman byla mnohem realističtější. Hlavní hrdinové spolu nezůstali a snímek měl končit tak, že Vivian zamíří s nejlepší kamarádkou na výlet do Disneylandu, ačkoli se cítí mizerně.

Jurský park

Jurský park je dokonalý snímek (minimálně pro mě, ale věřím, že nebudu sama), na kterém by něco měnilo jen skutečně velmi málo z nás. Přesto mohl být film ještě o malinký ždibeček lepší. Jak první návrhy scénáře od Phila Tippetta napovídají, mohlo být finále nervy drásající drama mezi lidmi a T-Rexem. Jen si to představte - tyranosaurus Rex v plném denním světle pronásledující hrdiny přes Jurský park až k helikoptéře a zakousne se do ní! Paráda. Za mou osobu ze všech výše zmíněných alternativ jasný vítěz. :-)

-
-
Miňonka
Autor:
Miňonka

Související články:

Alternativní konce, které mohly změnit celý film

Nejednou se stane, že tvůrci váhají, jakým způsobem film zakončit. Někdy bojuje scenárista s režisérem, jindy zasáhne studio na základě neuspokojivých...

Nejméně pravděpodobná historie? V Pretty Woman hrál málem Steven Seagal!

Tuhle klasiku známe všichni - pohádkový příběh prostitutky Vivian, na kterou se usmálo štěstí v podobě bohatého Richarda Gerea a ti dva žili šťastně až do...

Sucker Punch – jak vypadá rozšířená verze?

Není žádným tajemstvím, že musel Zack Snyder svou „Alenku v říši divů se samopalem“ prostříhat, aby mohl být snímek uveden do kin se smířlivějším ratingem...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rocky 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: