22.2.2018, 21:40

Nevěra jako lék a motel plný zlobivých dětí. Dostanou vás do kina?

Nevěra jako lék a motel plný zlobivých dětí. Dostanou vás do kina?
The Florida Project

Na programu posledních tuzemských únorových premiér je hned sedm snímků. O diváka usiluje politicky angažovaná novinka Stevena Spielberga (Akta Pentagon) nominovaná na Oscara, motel plný rozjívených dětí s nebývalým hereckým talentem (The Florida Project), Pračlověk (2018) z plastelíny a další zajímavé počiny. Pojďme si je představit.

AKTA PENTAGON: SKRYTÁ VÁLKA (režie: Steven Spielberg)

Kultovní režisér a prvotřídní herci (Meryl Streep a Tom Hanks) představují další významnou kapitolu moderních severoamerických dějin. Drama Akta Pentagon: Skrytá válka se točí kolem novinářů The Washington Post a The New York Times, kteří "vynesli" tajnou zprávu (takzvané Pentagon Papes), v níž se řešila angažovanost USA během války ve Vietnamu. Snaha ututlat to byla obrovská, stejně jako odhodlání vydavatelky Kate Graham (Meryl Streep), které šlo o to projevit svou občanskou povinnost a využít svobodu slova.

Akta Pentagon nebudou kvůli tématu snímkem pro každého, poukazují nicméně, že Spielberg je stále prvotřídní a herci ve formě. Meryl Streep byla za roli už po osmnácté (!!!) nominována na Oscara. Doma má zatím tři slavné "plešouny". Recenzenti dávají "Aktám" prozatím 71 procent.


VĚČNĚ TVÁ NEVĚRNÁ (režie: Milan Cieslar)

Režisér nedávno uvedené komedie z horského prostředí Špindl (2017) přichází s další rozšafnou vztahovkou. Točí se kolem manželské krize Josefa (Saša Rašilov) a Milušky (Lenka Vlasáková), kteří využijí rady "osvícené" tety (Vilma Cibulková). V čem spočívá? V plánované nevěře, kdy se manželé musí přistihnout in flagranti. Řeknu vám, být Rašilovem a vidět vlastní ženu v doprovodu s "vystajlovaným" Pavlem Křížem, nevím co bych dělal...


PRAČLOVĚK (režie: Nick Park)

Výtvory studia Aardman prostě milujeme. Autoři Wallace a Gromita, Ovečky Shaun a dalších plastelínových skečů představují Pračlověka. Kmen doby kamenné si to "rozdá" s týmem doby bronzu ve fotbale a dle prvních kritických ohlasů jde o jeden ze slabších filmů oscarového studia.

Všechna čest a trpělivost při detailní práci s plastelínou, první recenzenti nicméně poukazují na chabý scénář a chybějící humor. Před lety uvedení Piráti! (2012) to díky popkulturním odkazům vyhráli u dospělých diváků. Pračlověk na tom bude u dětského doprovodu hůře. 


THE FLORIDA PROJECT (režie: Sean Baker)

Jestli chcete vidět film, kde si dětští herci neberou servítky a pro ostré slovo nejdou daleko, The Florida Project je právě pro vás. Snímek na pomezí hraného a dokumentárního žánru nás seznamuje s mladou matkou a rozjívenými dětmi, které okupují floridský motel, jemuž šéfuje správce v podání Willema Dafoea (nominace na Oscara).

V novince Seana Bakera hraje klíčovou roli atmosféra, nespoutanost, zachycení přítomného okamžiku. A i když se ve filmu často nedějí dvakrát příjemné věci, přítomnost dětského pohledu na svět všechno tak nějak mění k lepšímu a snesitelnějšímu. Od recenzentů sklízí největší překvapení těchto premiér známku 73 procent.


DAREBÁK A ZÁVODNICE (režie: Michael L. Roskam)

Netradiční kombinaci závodící femme fatale a kriminálníka s temnou minulostí přináší koprodukční drama Darebák a závodnice. Michael R. Roskam (na Oscara nominovaná Býčí šíje) se drží svého "kopyta" a natočil další film ze špinavého prostředí, který ocení vyznavači žánru.


VNITŘNÍ SLUNCE (režie: Claire Denis)

Francouzská režisérka a scenáristka Claire Denis, která spolupracovala s vrcholnými představiteli nezávislého filmu Jimem Jarmuschem nebo Wimem Wendersem, rozehrává v novince Vnitřní slunce na první pohled nenápadné romantické drama. A popírá žánrová klišé.

"Hrdinkou" filmu je rozvedená Isabelle (oscarová Juliette Binoche) hledající životní lásku. Ale často se spíš spálí, když hledá v docela jiných revírech. Vnitřní slunce je mistrnou črtou, jakýmsi deníkovým záznamem Isabellina života a její neurotické, nerozhodné, ale neodolatelné duše šarmantní ženy. Najde štěstí?


HORA (režie: Jennifer Peedom)

Pro ty, co mají rádi vrcholové sporty a velehory, je tu dokumentární film věnující se posedlosti horami. Okouzlující síla výšin na jedné straně a jejich nekompromisní síla a moc na té druhé. A k tomu v komentáři jako doprovod Willem Dafoe. Nevšední zážitek s Horou ocenili recenzenti 72 procenty.


Seznam všech únorových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Český film si (zase) vyšlápl na Hollywood! Souboj nevěrníků a superhrdiny

Poslední únorové premiéry se v českých kinech nesly v duchu úspěchu animovaných filmů a soubouje tuzemské vztahové komedie (Věčně tvá nevěrná) s...

Recenze: Pračlověk - strašidelná kachna a fotbal z doby kamenné ožívá pod rukama oscarových šprýmařů

Nejnovější animovaný film Nicka Parka (Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka, Slepičí úlet) vypráví o tom, jak je tlupa (hodných) pralidí z doby kamenné...

Recenze #2: Akta Pentagon: Skrytá válka - film, který by se klidně obešel bez Hankse a Streepové

V roce 1971 zveřejnily noviny New York Times výňatky z obsáhlé přísně tajné zprávy Pentagonu o Vietnamské válce, které dokazovaly, že několik amerických...

Recenze: The Florida Project - nejlepší film s dětmi v rolích rozjívených, vulgárních "spratků"?

Pokud vás film The Florida Project (2017), snímek zachycující letní dobrodružství několika dětí na Floridě, podle traileru nezaujme, nenechte se tím...

Milan Cieslar: "Neposílejte hercům scénář, zalžete jim, že ho někdo ztratil, ať improvizují."

Po velmi úspěšném filmu Život je život, který získal ocenění na festivalu, napadla režiséra Milana Cieslara myšlenka pokračovat v komediálním žánru...

Ankety

Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
 • Barristan Selmy
 • Oberyn Martell
 • Brienne z Tarthu
 • Jaime Lannister
 • Jon Snow
 • Bronn
 • Arthur Dayne
 • Robert Baratheon
 • Rhaegar Targaryan
 • Sandor Clegane ,,Ohař"
 • Gregor Clegane ,,Hora"
 • Syrio Forel
více k tématu:
Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
Jaký je Váš nejoblíbenější film s Predátorem?
 • Predátor (1987)
 • Predátor 2 (1990)
 • Predátoři (2010)
 • Predátor: Evoluce (2018)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Predátor: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Nejlepší herní adaptace Uwe Bolla?
 • House of the Dead
 • Sám v temnotě (Alone in the Dark)
 • BloodRayne
 • Ve jménu krále (Dungeon Siege)
 • Postal
 • Far Cry
více k tématu:
Mlátil kritiky, vysmál se Tarantinovi a označil se za génia. Nyní o "nejhorším režisérovi všech dob" vznikl dokument

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: