9.2.2018, 15:30

Recenze: The Ritual - po tomhle hororu vás ani nenapadne odjet na túru do švédských lesů

Většinou nejsem proti, když se britští filmaři rozhodnou rozčeřit hororové vody vlastní návnadou, protože mnohdy dovedou diváka chytit a zalomcovat s ním zručněji než hollywoodská konkurence. Nový příspěvek s názvem The Ritual (2017), premiérově uvedený ve Spojeném království již v říjnu loňského roku, rozhodně stojí za pozornost všem, kteří se podobně jako já nemohou nabažit atmosféry nekonečných lesů a číhajícího neviditelného zla.

Jedná se o práci režiséra a scénáristy Davida Brucknera, který není žádným nováčkem a podílel se už například na povídkových hororech V/H/S (2012) nebo Southbound (2015). The Ritual je ale zatím jeho nejvíce ambiciózní projekt a nezbývá než uznat, že tenhle chlapík má řemeslo v malíku a ví, jak s divákem účelně manipulovat. Příběh je postaven na jednoduché, ale nikoli blbé premise, má vtahující úvod, uvěřitelné (i když ne sympatické - o tom později) postavy a podává rozumné vysvětlení, co vlastně čtyři celkem obyčejní chlápci pohledávají sami v místech, kde za každým skalním záhybem člověk očekává, že na něj vykoukne troll nebo yetti. A právě prostředí je jedním z aspektů, s nimiž režisér pracuje opravdu výborně. Draze vypadající kamerové jízdy a letové záběry v klidnějším úvodu jsou střídány úzkostným prostředím hustého lesa, kde se kameraman může dosyta vyřádit na hrátkách s hloubkou pole či přenášením ostrosti a kde je s každým zašustěním jinak nehybných větví zřejmé, že mezi stromy číhá něco, co nemůžeme stejně jako aktéři zahlédnout. 

Tím se volně dostáváme k další dominantě - zvuku. Prvotřídní ozvučení je pochopitelně u většiny moderních hororů, které nejsou finančně přespříliš omezené, naprostou samozřejmostí, ale i tak je třeba vyzdvihnout, jak sebejistě a efektivně se tady s touhle formální složkou nakládá a jak promakané jsou zvukové efekty, na nichž je budování strachu z velké části postaveno. Všechno to šustění a lámání větví, funění postav, dusot a děsivé skřeky z neznámého zdroje nebo nelidský šepot z vedlejší místnosti dřevěného srubu vytváří dokonalou hororovou kulisu, která sama o sobě přilepí do křesla a příliš nedává vydechnout.

Trailer:

A tak jako Karel Brückner vedl zpočátku úspěšně českou fotbalovou repre, tak David Bruckner si velkou část filmu náramně vodí divákovu zvědavost a stupňuje napětí jako zkušený vypravěč strašidelných báchorek. Vyvržené zvíře pověšené na stromě a lá Predátor (1987), zvláštní znaky vyryté do kůry, opuštěná chata s totemem, z něhož by byl nesvůj i Chuck Norris, a konečně první děsivá úmrtí... Je to sice všechno klišé, ale díky optimální formální souhře, nepřepálenosti a celkem realistickému chování postav získává vyprávění návykovou dávku znepokojivosti a bezmoci.

Nebojím se dokonce napsat, že jsem už fakt dlouho nesledoval horor jako tento, v jehož průběhu bych byl tak zvědavý na způsob vyústění a uzavření děje. Jelikož se chci vyhnout spoilerům, sdělím jen tolik, že v závěru tempo vyprávění nabere na obrátkách a skličující minimalismus postavený na náznacích a náhlých úderech převážně psychického teroru se změní nejprve ve zběsilý úprk před čím dál dotěrnějším nepřítelem (který zahrnuje mimo jiné moment jako vystřižený z původního Texaského masakru (1974)) a následně v komplexnější závěr, který rozvíjí dosud jen naznačovanou mytologii a staví zlo otevřeně na odiv. Přičemž se bohužel zas a znovu potvrzuje, že podobné horory fungují jen tehdy, když se divák bojí neznámého, a akčně pojaté zakončení nechává přihlížejícího naprosto chladným a zklamaným - nikdo nemohl očekávat zázraky, ale vadí mi, když kromě atmosféry začne stagnovat i logika a kreativita, což se naneštěstí právě zde všechno sešlo.

A jak jsem v úvodu recenze nakousl uvěřitelné chování postav, tak je třeba doplnit, že jejich představitelé disponují značně koženým herectvím a kromě ústředního hrdiny Luka, který se vnitřně užírá vinou za smrt svého kamaráda, jenž původně výlet do hor navrhl, se žádnému dalšímu aktérovi nedostane příliš prostoru k navázání alespoň drobných sympatií.

Přesto bych ale při výsledném hodnocení volil spíše pochvalné výrazy. Nedočkáme se sice kdovíjak objevného závěru a postavy působí odflákle, ale při sledování nás pročistí pořádně hutná atmosféra, koncept vyprávění je zmáknutý takřka na jedničku a z pohledu stylu se jen těžko hledají nějaká slabší místa. The Ritual je jak hororově efektivní a umí diváka vynervovat, tak i uvěřitelný v rapidně se měnící náladě ohrožované skupinky lidí, díky čemuž si v prvních dvou třetinách ponechává autenticitu a je v podstatě funkční i jako částečný lesní survival. Rozhodně mě po jeho zhlédnutí nikdy ani nenapadne odjet na túru do švédských lesů - to už raději na doživotí k Chocholouškovi.

Hodnocení: 70%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-

Související články:

Slender Man slibuje největší hororové psycho od kultovního Kruhu!

Hororová postava vyzáblého chlapíka s prázdným obličejem a podivně rozvolněnými končetinami má netradiční kořeny - zrodila se v hlavě uživatele...

Led, hlad a tajemný zabiják - hororový seriál Ridleyho Scotta slibuje nejděsivější podívanou letošního roku

Nový seriál z produkce Ridleyho Scotta nabízí nehostinnou arktickou pustinu, boj o život a tajemné nebezpečí, jemuž musí vyhladovělá posádka čelit.

Helen Mirren postavila hororový dům pod vedením režisérů Jigsawa. Stojí za návštěvu?

Jigsaw (aka poslední příspěvek do série Saw) nebyl žádné terno, ale nešlo o dno série, film slušně vydělal a v rámci recenzí si dokázal naklonit třetinu...

Pes s oblibou sleduje hororové filmy a jeho reakce jsou k nezaplacení!

Horor patří mezi nejoblíbenější filmové žánry vůbec a má to svůj důvod. Zdaleka nejlépe totiž vystihuje pojem "filmová atrakce". Diváci se rádi nechají...

Nejočekávanější horory roku 2018

Možná by se dalo začít větou, že největší horor nás čeká při vyhlašování výsledků prezidentských voleb. A dodat něco o tom, že pokud to půjde tak, jak se...

Ankety

Na kterou únorovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • LEGO® příběh 2
  • Na střeše
  • Marie, královna skotská
  • Alita: Bojový Anděl
  • Nedotknutelní
  • Jak vycvičit draka 3
  • Úhoři mají nabito
  • Mrazivá pomsta

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: