8.2.2018, 16:30

Když je ženská "potvora" a chlap slaboch. Nejen Padesát odstínů láká na sex a manipulaci

Když je ženská "potvora" a chlap slaboch. Nejen Padesát odstínů láká na sex a manipulaci
Potvora / Amanda Collin

Druhé tuzemské únorové premiéry jsou tu a s nimi pětice novinek. Hitem víkendu samozřejmě bude závěrečný třetí film inspirovaný erotickými bestsellery Padesát odstínů svobody (2018). O manipulaci a sexu pojednává též dánská novinka Potvora (2017). Do kin se po téměř dvou dekádách vrací režisér Otakáro Schmidt (Alenka v zemi zázraků) a na své si přijdou též nejmenší diváci v případě třetí Sněhové královny.

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY (režie: James Foley)

Do Valentýna zbývá ještě 6 dnů, ale už dnes mohou divačky vyrazit na závěrečný třetí film inspirovaný úspěšnou knižní sérií spisovatelky E. L. James. Padesát odstínů svobody uzavírá kruh a kromě erotiky a "starých známých" láká na thrillerové vyvrcholení. Ty, co šly na předchozí dva filmy, asi tuhle "červenou knihovnu" s pouty a bičíky absolvují i tentokrát. Všichni a všechny ostatní se "svobodě" nejspíš vyhnou obloukem.

Předchozí dva filmy (Padesát odstínů šedi a Padesát odstínů temnoty) při rozpočtu 95 milionů dolarů utržily téměř 1 miliardu a řadu výsměchu od kritiků. Novinka má aktuálně od tuzemských recenzentů na kontě 24 procent, což je v rámci celé trilogie vůbec nejhorší známka. A když už ani to "vyvrcholení" nestojí za to, tak je to asi opravdu dost zoufalé.


POTVORA (režie: Christian Tafdrup)

Jestli se chcete něco dozvědět o vztazích, sexuální manipulaci a mužské, ženské dominanci, vyrazte raději na Potvoru. Vztahovka dánského režiséra Tafdrupa sleduje pod drobnohledem proměnu jednoho mladíka (Anders Juul), kterého si vezme "do parády" svůdná Maria (Amanda Collin).

Někdy je zkrátka lepší ze vztahu vycouvat dřív, než bude pozdě. Ale říkejte to někomu, kdo je v tom až po uši. Pokud je "Padesát odstínů" prazvláštní pohádka, pak je Potvora tvrdá konfrontace s realitou. Můžete se poučit.


ALENKA V ZEMI ZÁZRAKŮ (režie: Otakáro Schmidt, Jana Studničková)

V prosinci to bude 19 let, kdy měl v českých kinech premiéru celovečerní režijní debut Otakára Schmidta Eliška má ráda divočinu (1999). Svobodomyslný film plný bujarosti, surreálných myšlenek a originální výtvarné stránky byl zjevením, načež se jeho autor vydal na dráhu víry a televizních projektů.

Po "Elišce" nyní přichází do kin "Alenka", která odkazuje na slavnou Carrollovu knihu. Schmidt snímek režíroval spolu s Janou Studničkovou, jejíž kořeny sahají do italských Benátek a k samotnému režiséru Tarkovskému. Alenku v zemi zázraků rámcuje příběh dívky, jejíž sny a realita se prolínají. Malá Strana, Karlův most, italské Benátky a tajuplný děda z Ukrajiny. Prostě další výlet za hranice každodennosti.


SNĚHOVÁ KRÁLOVNA: TAJEMSTVÍ OHNĚ A LEDU (režie: A. Tsitsilin)

Třetí "Sněhová královna" míří do českých kin a pro nejmenší diváky přichystala dobrodružství, humor a kouzla.

Hlavní hrdinkou je opět odvážná Gerda, která porazila Sněhovou královnu a osvobodila svého bratra Kaie. Díky tomu se z nich staly tak trochu pohádkové celebrity. Zatímco Gerda to bere s nadhledem, zasněný Kai se o něco hůře vyrovnává se svou popularitou, kdy mu u nohou pravidelně omdlévají mladé dívky. Aby si od této vysilující slávy trochu odpočinuli, vydávají se do hor za svým trollím kamarádem Ormem, kde na ně ale nečeká žádná odpočinková dovolená...


MOST NA KONCI SVĚTA (režie: Branko Istvancic)

Distribuční společnost Balkanfilm do českých kin přináší další snímek z jihovýchodní Evropy. V Mostě na konci světa se řeší občanská válka v Bosně a Hercegovině, odchod bosenských Chorvatů a vojenská operace Bouře, která skoncovala s neuznanou Republikou Srbská Krajina.

Příběh filmu se odehrává několik let po těchto událostech, v době kdy se chce část Srbů vrátit do svých domů. Noví chorvatští vlastníci těchto nemovitostí se dostávají do velmi nezáviděníhodné situace - po několika málo letech jim hrozí, že opět skončí bez střechy nad hlavou.


Seznam všech únorových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Čím si Dakota Johnson zasloužila, že byla "tou pravou" pro Christiana Greye?

Dnes už znají její tvář diváci po celém světě. Pár let zpátky tomu bylo úplně jinak. Dakota Johnson patřila mezi nadějné mladé herce, kteří na průlom...

Padesát odstínů svobody odmítlo konkurenci: Bičíkem a plyšovými pouty na lobbistu Blaníka

Ačkoliv do Valentýna ještě dva dny zbývají, Padesát odstínů svobody (2018) si u tuzemských divaček odbylo víkendovou premiéru. A svým soupeřům nedalo...

Recenze: Padesát odstínů klácení vstupuje "svobodou" do svého finále

Můžete si myslet, že nemám nic lepšího na práci a tak dělám zbytečnosti, ale došel jsem k názoru, že když už jsem viděl první dva díly této epické trilogie...

Jakou sexuální průpravou prošel Jamie Dornan kvůli roli Christiana Greye?

Každá náročnější postava vyžaduje přípravu. Někdo hubne, jiný nabírá svaly, Robert de Niro se pro New York, New York naučil hrát na saxofon a Daniel...

Channing Tatum si užívá svých padesát odstínů šedi s Pink v jejím novém videoklipu

"Zlobivá holka" Pink vydala minulý měsíc desku Beautiful Trauma. Nyní vyšel videoklip stejnojmenné písně, kde si společně s Pink zahrál Channing Tatum.

Ankety

Nalákal by Vás film s názvem "Medieval" (Středověký) k návštěvě kina?
  • Ano
  • Ne

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: