Recenze: Prezident Blaník je konečně v kinech, vy č**áci!

Recenze: Prezident Blaník je konečně v kinech, vy č**áci! 9 obrázků v galerii
Prezident Blaník
Lobbyista Tonda Blaník kandiduje na prezidenta ČR. Nejen proto, že by rád bydlel na Hradě, ale hlavně proto, že má plán, jak elegantně okrást stát, ale potřebuje k tomu podpis prezidenta...
Prezident Blaník

Tento originální celovečerní film samozřejmě navazuje na internetovou videosérii Kancelář Blaník, ale bohužel nemohu naplno srovnávat film se seriálem, neboť jsem ze seriálu viděl pouze jeden a půl dílu.

Na základě toho mála, co jsem ze seriálu viděl, bych se odvážil tvrdit, že mnohé zůstalo stejné. To znamená stejný psychedelický střih, stejná minimalistická elektro hudba, a humory založené především na sprostých slovech a citacích věcí a lidí z reálného politického života ČR.

A stejně jako u seriálu platí, že jde většinou skutečně jen o citace něčeho obecně známého. Například Blaník nejmenovanému člověku do telefonu říká: "Ahoj Miloši, tak prej si sebou zase říznul v televizi, ty mrdko." (To je vymyšlený příklad.) Je to mírně úsměvné, ale zdráhal bych se označit to za "vtip", obzvlášť když se to děje téměř non-stop 90 minut.

Trailer:

A to je hlavní problém tohoto audiovizuálního útvaru. Má 90 minut a je úplně stejně roztříštěný a "náhodně poskládaný" jako to, co jsem viděl na internetu. Akorát že během jednoho desetiminutového dílu se tvůrci stihnou věnovat dvěma náhodným podtématům a během 90 minut se stihnou věnovat deseti.

A ten hyperkinetický střih mě po 30 minutách už dost iritoval, neboť mi často komplikoval plné vychutnání obrazu. Například v jedné scéně je Blaníkův asistent unesen "pražskou kavárnou", kterou ztvárnilo asi tucet skutečných pražských pravdoláskařů. Bohužel, následkem šíleného střihu a neustálého náhodného zoomování jsem polovinu z nich vůbec nedokázal identifikovat.

Prezident Blaník | Foto: Falcon

A s tím souvisí další moje výtka. V Prezidentu Blaníkovi se objeví hodně skutečných politiků a slavných osobností, které hrají samy sebe. Někdy vědomky (tzn. je to s nimi domluvené), jindy nevědomky (tzn. jejich skutečné záběry z mítinků a jiných akcí jsou jen chytře sestříhané). Ve většině případů je to trestuhodně nevyužito, jako kdyby měl být vtip už jen to, že se tito lidé ve filmu vyskytují, bez ohledu na to, co dělají a říkají. Pokud byste ty lidi neznali, byli byste zcela mimo proč ta scéna ve filmu je a čím má být vtipná.

Pokud srovnám původní internetový seriál s tímto celovečerním filmem, tak mi z toho vychází, že film je vlastně horší. Měl sice k dispozici větší prostředky, spolupráci mnoha slavných osobností, asi deset autorů námětu a scenáristů (!!!), ale přesto působí úplně náhodně a jeho 90 minut je přibližně stejně zábavných jako jeden desetiminutový díl na Stream.cz. Označení "spíchnutý horkou jehlou" by v tomto případě bylo urážkou všech horkých jehel a píchání.

A pokud jste náhodou internetovou předlohu nikdy neviděli: Tenhle film je něco jako celovečerní Borat, ale výhradně o české politice a po všech stránkách mnohem horší.

Hodnocení: 40%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Zaujal vás Shang-Chi?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist