25.1.2018, 17:00

V kinech bude dusno. O diváky usiluje skandální únos, zoufalá žena ve vaně a stovka malířů

V kinech bude dusno. O diváky usiluje skandální únos, zoufalá žena ve vaně a stovka malířů
Paula

O zájem tuzemských diváků se v posledních lednových kinopremiérách uchází šestice novinek. Premiéru má hojně diskutované drama Všechny prachy světa (2017), zajímavě animovaný film o malíři van Goghovi, tuzemský rodinný film Dukátová skála (2018) nebo závěrečný díl série Labyrint. Pojďme si na všechny novinky posvítit.

VŠECHNY PRACHY SVĚTA (režie: Ridley Scott)

O tomhle filmu se diskutovalo několik měsíců před premiérou hlavně v souvislosti s přeobsazením Kevina Spaceyho kvůli kauze #metoo. Do role miliardářského "skrblíka", který váhá zaplatit výkupné za svého vnuka, se vrátil původně uvažovaný Christopher Plummer.

Jak se snímek inspirovaný skutečným případem ze 70. let minulého století povedl? Plummer má oscarovou nominaci a dramatická rekonstrukce solidní recenze. Občas si tvůrci trochu poupravili historická fakta, táhne nicméně retro atmosféra a dramatická událost jako taková. Na Rotten Tomatoes hned 77 procent kladných. Někteří kritici snímku nicméně vyčítají přehnanou délku a fakt, že Plummer v záporné roli není dostatečně důsledný.


LABYRINT: VRAŽEDNÁ LÉČBA (režie: Wes Ball)

Série Labyrint se uzavírá třetím celovečerákem. Po prvním a druhém filmu jsme si na finále museli delší dobu počkat. Thomas (Dylan O'Brien) se skupinkou svých přátel unikl z nástrah Labyrintu. Společně prošli zkouškou ohněm při vražedné cestě přes Spáleniště. Mnohokrát si mysleli, že už je konec, že to nemůže být horší. Přesto mají ty nejtěžší chvíle a nejbolestivější rozhodnutí teprve před sebou. Budou mít fanoušci populární knižní série důvod k radosti?

Toť dobrá otázka. Počínaje prvním filmem totiž tvůrci předlohu dvakrát důsledně nedodržují. Dle řady dostupných recenzí nicméně novinka s podtitulem Vražedná léčba není úplně k zahození. Dojde na solidní přepálenou akci, která dle Františka Fuky připomíná sérii Rychle a zběsile. Což je solidní kompliment. Ten, kdo je ale knižním Labyrintem nepolíben, bude tápat.


S LÁSKOU VINCENT (režie: Dorota Kobiela, Hugh Welchman)

Pozoruhodná pocta malíři Vincentu van Goghovi míří konečně i do českých kin. Snímek ověnčený oscarovou nominací vznikal dost komplikovaným způsobem: nejdřív se natočily jednotlivé scény s reálnými herci, poté je stovky malířů a výtvarníků překreslily do stylové podoby po vzoru van Goghova malířství, načež se vše rozpohybovalo a přetavilo ve finální životopisné drama.

V případě snímku S láskou Vincent (2017), jehož titul odkazuje na slova z dopisu, kterými častoval slavnější Vincent bratra Thea, hrozí to, že forma přebije obsah. Pro fanoušky umění a životopisů geniálních autorů bude film nicméně jednoznačným důvodem, proč zajít do kina. Recenzenti prozatím dávají 71 procent.


DUKÁTOVÁ SKÁLA (režie: Ján Novák)

Režisér snímků Klíček (2009) a Kameňák 4 (2013) do kin přináší rodinnou pohádku, v níž Martin Dejdar spolu s dalšími dospěláky pátrá po dětech uvězněných ve skále. Kromě toho mají tvůrci ambici řešit komplikované mezilidské vztahy celé řady postav. To, jak asi výsledný snímek vypadá, napoví upoutávka nad textem. V případě Dukátové skály měli dát tvůrci spíš přednost televiznímu formátu. Recenze snímku najdete zde.


NA KONCI SVĚTA (režie: Francis Lee)

Mnozí ho přezdívají "Zkrocená hora z Britských ostrovů". Romantické drama a první celovečerní film režiséra Francise Leeho Na konci světa pojednává o mladé dvojici mužů, kteří spolu pracují na rodinné farmě jednoho z nich. Johnny je frustrovaný Brit žijící odstrčen od tepu života, Georghe Rumun, který sem přijel za prací. Mezi dvěma muži nicméně začne bujet něco víc než pouhé přátelství. Recenze citlivě natučeného debutu, kde kromě uvěřitelných herců významně sekunduje sychravá krajina, najdete zde. Jde o velmi solidní artový přírůstek.


PAULA (režie: Léonor Serraille)

I závěrečný snímek kinopremiér, generační francouzské drama Paula, pochází od debutanta, tedy vlastně od debutantky. Léonor Serraille natočila příběh o třicátnici, kterou opustil přítel, kvůli čemuž se ocitá na ulici. Kolotoč pracovních pohovorů nebere konce a tak se Paula rozhodne zajet odreagovat do Paříže. Drama s komediálními prvky bylo vyhlášeno nejlepším debutem na loňském filmovém festivalu v Cannes.


Seznam všech lednových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze #2: Všechny prachy světa - takhle probíhalo vydírání nejbohatšího muže planety. Nebo ne?

V roce 1973 je v Itálii unesen šestnáctiletý hoch, jeden z (mnoha) vnuků tehdejšího nejbohatšího muže světa, osmdesátiletého Jeana Paula Gettyho...

Recenze: Všechny prachy světa - když zarputilý bohatý stařec odmítá zaplatit výkupné za uneseného vnuka

Nejnovější film Ridleyho Scotta, Všechny prachy světa (2017), byl dokončen a do kin uveden za poměrně dramatických událostí. Jen několik týdnů před...

Recenze: Labyrint: Vražedná léčba nabízí přepálenou akci ve stylu Rychle a zběsile

Filmová série Labyrint (nikoliv ten s Bowiem, ani ten s Vondráčkovou) vrcholí epickým třetím dílem, ve kterém se konečně dozvíme, o čem těch 7 hodin filmu...

Recenze: Dukátová skála není pohádka, ale televizní sitcom o zmizelých dětech

Obec Lukov v krásných Hostýnských horách si žije svými běžnými radostmi i starostmi. Co se ale stane, když se skupinka dětí pustí do odhalování místní...

Oscar 2018: Nominace - začíná boj o sošku slavného "plešouna". Kdo má šanci?

Americká filmová akademie jen před pár minutami oznámila nominace na jubilejní 90. výroční ceny. Kdo má nejvíce šancí získat sošku ikonického plešouna?...

Když má stovka malířů zastat práci jednoho génia. Úchvatný snímek o van Goghovi konečně v Praze!

Jen pár týdnů po festivalu visegrádských filmů 3Kino se milovníci polské kinematografie dočkají další zajímavé akce, Bardzo fajného festivalu. Čtvrtý...

Ankety

Máte radši dabing, nebo titulky?
  • Dabing
  • Titulky
  • Jak kdy
více k tématu:
Dabing, nebo titulky? Český divák má jasno
Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
  • Creed 2
  • Rambo 5
  • Plán útěku 2
  • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: