Recenze

24.1.2018 /06:30/

Recenze: Dukátová skála není pohádka, ale televizní sitcom o zmizelých dětech

Recenze: Dukátová skála není pohádka, ale televizní sitcom o zmizelých dětech
Martin Dejdar z filmu o filmu - Dukátová skála (2018)

Obec Lukov v krásných Hostýnských horách si žije svými běžnými radostmi i starostmi. Co se ale stane, když se skupinka dětí pustí do odhalování místní pověsti, kterou až do teď všichni považovali za pohádku?

Čtrnáctiletý Pavel alias Pako při jedné výpravě v okolí hradu Lukova spadne do podzemní štoly, zraní si páteř a je upoután na invalidní vozík. Po několika měsících rehabilitace se on i jeho matka Věra jen težko smiřují s tím, že už nikdy nebude chodit. Své problémy v Lukově řeší i místní kastelán Jaromír, který zas bojuje proti smutku ze smrti své milované ženy. Starosta Lukova, Karel Zlejšek a jeho žena Naďa si nepřipouštějí, že se jejich vztah nevyvíjí, jak si představovali a že to má vliv i na chování jejich syna Petra. I manželství Adama a Evy prochází krizí, kterou ale zatím dokáží skrýt před svými dětmi Aničkou a Tadeášem neboli Nyny a Dydynem. Do obce přijíždí se střelnicí Tokár s dcerami Dragicou a Štěpánkou – Šmudlou a snaží se zapadnout do běžného života v Lukově (Informační text distributora).

Tato "synopse" je jakousi předzvěstí toho, jak nový český film Dukátová skála nefunguje, a jak mimo byli jeho tvůrci. Totiž:

- První polovina synopse vypráví o něčem, co se stalo předtím, než začal film.

- Synopse končí ve čtvrtině filmu a neobsahuje žádnou zmínku o jeho hlavní zápletce.

- Některá jména v synopsi mi připomněla, že jsem vlastně vůbec nevěděl, jak se ty postavy ve filmu jmenují.

 - Není pravda, že "Pavel už nikdy nebude chodit". Pavel může chodit, pokud bude mít peníze na operaci, což je součástí ústřední zápletky filmu.

Spousta věcí v synopsi je ve filmu odbyta jednou větou a není nijak důležitá pro děj.

Dukátová skála

A o čem tedy tento film je?

Film je o tom, že pět dětí společně objeví tajný vchod do skály pod hradem, v polovině filmu vlezou dovnitř, vchod za nimi zmizí (magic!) a zbytek filmu děti uvnitř pasivně čekají, až je někdo zachrání. Což se stane (opět magic!).

Když jsou děti zavřeny ve skále, tak kupodivu najednou mají místo svých obvyklých šatů středověké kostýmy (a zmizí jim hodinky a přibude lucerna s nekonečným světlem). Což není nijak vysvětleno, k ničemu využito, a děti se tomu diví asi 3 sekundy. Ale... magic!!!

Film je oficiálně inzerován jako "pohádka", a skutečně se v něm vyskytuje duch hradní paní a zlého šlechtice, a nějaká ta kouzla. Ovšem toho všeho je tam jen asi minuta čistého času (v traileru vidíte asi 50 procent všech kouzel a triků v celém filmu). Jinak je film především televizní sitcom o tom, jak se různí lidé spolu hádají a dohadují se, kam asi zmizely jejich děti.

Přičemž "televizní" je v tomto případě klíčové slovo, protože film zcela postrádá výpravu, kostýmy, střih, svícení a podobné věci, které bychom od filmů v kinech očekávali. Několikadenní bloudění v podzemí je natočeno ve dvou třímetrových jeskyňkách a jedné pětimetrové chodbičce. Zlověstný noční hrad je ztvárněn pomocí nehybného záběru, který se během filmu několikrát objeví (vždy tentýž). Obzvlášť zábavné je to, že tvůrci si uvědomili, že v noci je tma, takže všechny noční scény (včetně těch v hlubokém lese) jsou osvíceny intenzivními ostrými reflektory (které sice nevidíme, ale tušíme jejich přítomnost o dva metry vedle). Kdybych film viděl v televizi, rozhodně by mi přišel velmi komorní a nevýpravný i na televizní film.

Dukátová skála

Nejhorší ale je, že Dukátová skála je strašlivě dlouhá (presskit udává 110 minut!). Děj plyne hrozně pomalu, většinu času se vůbec nic neděje, spousta věcí se několikrát zbytečně opakuje, a spousta věcí, které byste naopak očekávali, ve filmu není, jako kdyby toho ještě spousta byla vystřižena. Například v úvodu přijede do městečka rodina se střelnicí, ze seznamování jejich dcery se zdejšími dětmi vyplyne, že se vidí poprvé v životě, ale ve všech následujících scénách až do konce filmu se k této rodině všichni vesničané chovají jako kdyby šlo o dlouhodobé obyvatele vesnice, kteří s nimi chodí na pivo několik desetiletí.

Dukátová skála. Martin Dejdar a Ján Novák.

Bohužel jsem si předem nevšiml, že jde o dílo režiséra Jána Nováka, který natočil nechvalně známý Klíček a Kameňák 4. Sice jsem ani jeden z jeho neviděl, ale pověst je předchází.

                                                                                               Hodnocení: 20%

                                        Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
František Fuka
Autor:
František Fuka FFFILM jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci CC BY-ND 3.0.

Související články:

Michal Suchánek je pod pantoflem. V novém filmu ho vychovává Kohák a za dceru má Grossovou

Vymanit se ze životních stereotypů, odrazit se ode dna, začít znovu žít. Přesně to chce hrdina nové filmové komedie Pepa (2018) režiséra Jána Nováka, která...

V kinech bude dusno. O diváky usiluje skandální únos, zoufalá žena ve vaně a stovka malířů

O zájem tuzemských diváků se v posledních lednových kinopremiérách uchází šestice novinek. Premiéru má hojně diskutované drama Všechny prachy světa (2017)...

Ankety

Líbila by se vám Záhada Blair Witch ve formě seriálu?
 • Ano
 • Ne
více k tématu:
Děs z lesů se vrátí. Ze Záhady Blair Witch bude seriál
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v březnu 1993?
 • Přepadení v Pacifiku
 • Manželé a manželky
 • Osobní strážce
 • Exploze
 • Misery nechce zemřít
 • Vůně ženy
 • Chaplin
 • Drákula
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v březnu před 25 lety?
Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?
 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
více k tématu:
Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Je pro vás Smrtonosná past vánoční klasikou?
 • Rozhodně, ho ho ho!
 • Vůbec.
 • Váhám...
více k tématu:
Smrtonosná past byla zvolena nejlepším vánočním filmem všech dob
Který díl Star Wars má nejlepší teaser?
 • Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje
 • Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder
 • Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho
 • Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
 • Star Wars: Epizoda II – Klony útočí
 • Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů
 • Star Wars: Síla se probouzí
 • Star Wars: Poslední z Jediů
více k tématu:
Rozhodněte o tom, která epizoda Star Wars měla nejlepší teaser

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: