5.2.2019, 10:00

Smažte to! Aneb když vás filmy o vašem životě skutečně naštvou

Smažte to! Aneb když vás filmy o vašem životě skutečně naštvou
Vzpomínka na Titány | Foto: 2000 Walt Disney Pictures

Životopisné snímky jsou mnohdy na hony vzdálené realitě a nejednou jsme se tomuto tématu na Kinoboxu věnovali. A dnešním článkem se k němu ještě vrátíme. Nikoli však s ohledem na to, co si filmaři upravili, ale s ohledem na to, co si o snímcích myslí ti, jimž by měly vzdát hold.

Biografické filmy jsou poměrně velkým lákadlem, zvláště pokud filmaři sáhnou po nějakém peprném, heroickém, napínavém nebo za vlasy přitažené příběhu, který diváky přitáhne do kina. Zpravidla tam zavítá i ten, podle jehož životního příběhu snímek vznikl. Prvotní nadšení z toho, že váš život zfilmují, může snadno vystřídat zděšení a nechuť, když vás film vykreslí v úplně jiném světle, než byste chtěli. Přesně, to se stalo v těchto případech:

Moneyball – tento snímek s Bradem Pittem v hlavní roli sklidil pochvalné kritiky jak od diváků, tak i od recenzentů. Jdna z hlavních postav příběhu by přesto dala vše za to, aby nikdy nevznikl. Jedná se hlavního manažera baseballového týmu Oakland Athletics Arta Hoewho. Snímek Moneyball vypráví příběh Billyho Beanea - bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, svou soutěživou povahu raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics přišel o své nejlepší hráče a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Využije zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda, inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu a vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit se vybaví počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje.

Na základě výsledku začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za nevhodné. Jak se Billy a Peter tlačí kupředu, vzbudí jejich metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků a také hlavního manažera jejich vlastního týmu Arta Howeho, který s nimi odmítá spolupracovat. A právě skutečný Art Howe snímek doslova nesnáší. Prvním důvodem je to, že si jeho filmový odraz zahrál Philip Seymour Hoffman. Howe označil toto obsazení za jeho osobností sebevraždu, jelikož na plátně vypadá tlustý a navíc je dle svých slov ve snímku zpodobněn jako zaostalý baseballový dinosaurus bránící změnám!

Moneyball | Foto: Falcon

Zrození šampiona – hlavní hrdina snímku Michael Oher svůj životopisný snímek také nemá příliš v lásce. U kritiků a diváků zabodoval a Sandra Bullock si za něj dokonce odnesla prestižního Oscara, ale tím to asi končí. Nikomu z nás by se asi nelíbilo, kdyby nás zpodobnili jako milého přihlouplého troubu, kterého musí jeho nová adoptivní rodina všechno učit. Opak je přitom pravdou. Svou "druhou" rodinu Michael sice miluje a je jí za mnoho vděčen, nikdy ho ale nemusela učit fotbal, ten hrál již roky předtím! Oher dokonce připustil, že se snímek nedotkl jen jeho, ale že poznamenal i jeho fotbalovou kariéru. Sám proto bere Zrození šampiona jen jako inspirativní fiktivní příběh, který "jen" napodobuje, co se v životě stalo jemu.

Straight Outta Compton - ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný "gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. Kdo se v osmdesátých letech minulého století potuloval po Comptonu a měl černou barvu kůže, byl pro policajty automaticky podezřelý. Začínajícího rappera, který si přezdíval Eazy-E, to neskutečně štvalo. I když ani on rozhodně nebyl žádný beránek, protože si úspěšně přivydělával prodejem drog. I díky tomu měl zdroje na rozjetí rapové skupiny. Záhy se k ní přidal jeho kámoš, comptonský DJ Dr. Dre, a další muzikanti DJ Yella a Mc Ren. Zcela zásadním se stal pátý člen kapely, Ice Cube, tvořící texty plné brutální lyriky a neobvyklých rýmů. Zpívali o všem, co je štvalo. O systému, který je zašlapává, o policajtech, co je předchozí večer zmlátili. Hněv a frustrace z nich stvořily komety, které začaly ovlivňovat čím dál víc lidí. Tak zní oficiální popis tohoto hudebního snímku. Bezesporu úžasný životní příběh, ovšem ouha, ne všichni jsou s ním spokojeni. Konkrétně členové skupiny Dj Yella a MC Ren, kteří jakoby ve filmu nebyli. A to je rozhodně špatně, na úspěchu skupiny měli podíl všichni její členové a MC Ren je naštvaný oprávněně. Ostatně i recenze z New York Times uvedla toto: „Kdybyste předtím neznali Mc Rena a DJ Yellu, členy N. W. A., po snímku je znát nebudete, jejich postavy jsou v příběhu bezvýznamné.“ Tak to asi skutečně zamrzí...

Vzpomínka na Titány – jelikož se jedná o snímek studia Disney, je tu skutečnost poměrně dost pozměněna. Segregace ve škole byla ve skutečnosti zrušena již pět let před rokem, kdy se snímek odehrává a rasová nenávist nebyla ani zdaleka vyhrocena do takové míry, jak film zobrazuje. To ale nechme stranou. Největším problémem je podle bývalého člena týmu Titánů Grega Paspatise to, že hlavní -"záporák" jejich životů je ve snímku za hrdinu. Jedná se o Hermana Boonea, jehož hraje Denzel Washington. Podle Paspatise byl Boone největší pitomec, jaký kdy chodil ulicemi města a po několika letech byl propuštěn, protože se proti němu vzbouřili hráči.

Pot a krev – komediální thriller v režii Michaela Baye si vzal na paškál skutečnou událost, která v reálu ani trochu k smíchu nebyla a své o tom ví i Marc Schiller. Pot a krev vypráví příběh dvou kulturistů, kteří se jednoho dne rozhodnou, že si skrze únos snadno přijdou k penězům. Ve filmu je jejich oběť neuvěřitelně příšerný chlap, čímž si omlouvají právo ho věznit a týrat. Marc Schiller, jak se oběť jmenuje v reálném životě, se proto naštval a studio Paramount Pictures zažaloval za to, jak byl on i zločin na něm spáchaný zobrazen. Ve skutečnosti ho totiž únosci nejen vydírali, ale málem i zabili.

Pot a krev | Foto: Paramount Pictures

Winnie – Nelson Mandela je jednou z největších postav 20. století, naprosto výjimečná je ale i žena po jeho boku. Mluvíme samozřejmě o jeho manželce Winnie, která se velmi zajímala o sociální otázky ještě dlouho předtím než poznala svého muže a dokonce později zastávala mnoho postů i ve vládě Jihoafrické republiky. Filmaři si proto mysleli, že by se tak výjimečná žena měla dočkat svého vlastního příběhu. Problém je v tom, že o něj paní Mandel nikdy nestála. Dokonce se snažila snímek zastavit ještě předtím, než byl puštěn do kin. Sama o filmu říká, že ví, že je veřejná osoba, ale je stále naživu, má se dobře a je velmi otravné slyšet, že o ní chce někdo natočit film a ani se nezeptá, zda s tím souhlasí. Původně totiž sama žádala, zda si může přečíst scénář, ale studio to zamítlo s tím, že je scénář založen na ověřených zdrojích a bez jakýchkoli zásahů zvenčí. Tak to naštve, o souhlas vás nepožádají a ještě vám sdělí, že o vašem životě ví víc než vy a tečka! Inu, Winnie tak může hřát alespoň vědomí, že byl film naprostý propadák.

-
-
Miňonka
Autor:
Miňonka

Související články:

Když se to přežene aneb Herectví může někdy i skutečně bolet

Mnoho lidí si myslí, jak mají herecké hvězdy na růžích ustláno. Ne vždy to ale platí. Natáčení může i pěkně bolet - své by o tom ostatně mohli říci...

Nejděsivější "scénář" - herci, kteří někoho zabili ve skutečném životě

Ve filmech je to rutina. Asi každý herec na plátně někoho "sundal". V showbyznysu je každopádně hned několik černých ovcí, které vzaly život i ve skutečnosti.

Filmy, u kterých nálepka "podle skutečných událostí" nezaručuje pravdu

Jedním z oblíbených filmových lákadel je titulek "podle skutečných událostí". Realita ale bývá výrazně odlišná od toho, co nám filmaři prezentují (což...

Těmto filmům byste se měli raději vyhnout, zabíjely ve skutečnosti!

Každý z nás si jistě velmi dobře vybavuje, kdy ho nějaký film skutečně zasáhl. Emoce jsou silná zbraň a dokáží nás vynést do výšin nadšení, štěstí i hrůzy...

Ankety

Chystáte se na letošní (2019) filmový festival do Karlových Varů?
  • Ano
  • Ne
  • Ještě nevím

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: