20.1.2018, 12:00

"Zoufalá žena" Klára Issová? Ale kdeže. Herečka by se mohla živit kaskadérstvím

"Zoufalá žena" Klára Issová? Ale kdeže. Herečka by se mohla živit kaskadérstvím
Zoufalé ženy dělají zoufalé věci / Martha Issová během natáčení

Zaujala hned svým prvním celovečerákem, komediálním dramatem Saši Gedeona Indiánské léto (1995), za které byla nominována na Českého lva. Herečka Klára Issová od té doby ztvárnila téměř 30 filmových rolí, ale teprve loni se odvážila vstoupit do vod komediálního žánru. Nejnovější přírůstek - Zoufalé ženy dělají zoufalé věci (2017) - je od čtvrtka v kinech, což je ideální příležitost k rozhovoru.

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci - Filip Renč a Klára Issová během natáčení

Manželka, milenka, studentka, matka, prodavačka spodního prádla a psycholožka, to vše je Olga, kterou ve filmu hrajete. Ve které z těchto poloh jste se cítila nejpřirozeněji a naopak?
Role Olinky pro mne byla velmi zajímavá právě proto, že sledujeme život jedné ženy od jejího mládí až po dospělost. Proto jsem si o Olince vytvořila ucelenou představu, o jejím charakteru, dětství. Jaké jsou její kladné i záporné vlastnosti, její vlastní překážky, komplexy. Co má ráda, v co věří, co jsou její přání a tužby. Z toho jsem pak vycházela, takže žádná z poloh pro mne pak nebyla cizí. Měla jsem pro Olinku pochopení v každém věku a jen jsem se ji snažila věrohodně zahrát.

Olga ve filmu porodí. Absolvovala jste nějaký předporodní kurz, aby scény vypadaly co nejpřirozeněji?
Předporodní kurz jsem absolvovat nemusela. Už dříve jsem byla jednomu porodu přítomna a také jsem viděla dokument o porodech. To mi pro představu stačilo.

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci - Klára Issová | Foto: Miloš Schmiedberger

Scénář vám předepisuje i několik nebezpečných scén - jízda na koni, převrácení se během plavby v kánoi či nehoda na kole. Točila jste tyto záběry sama?
Paradoxně mám tyhle výzvy ráda a vždy je také ráda absolvuji sama. Jednak se tím něco učím a jednak mne bavilo si osvojit věci, které nedělám běžně. V tomto filmu bylo opravdu hodně scén, kde nám pomáhali kaskadéři. Já si vždy s nimi celou věc nazkoušela. Hlavně dbám na to, abych věděla přesně, co mám dělat, kam padat, zda je to bezpečné atd. Příprava je nejdůležitější, být v klidu a vše si připravit. Pak už do toho jdu naplno. A byla jsem ráda, když mě kaskadéři pochválili, že bych se tím mohla živit. (smích)

Ve filmu dochází i k intimní scénám. Jak k jejich natáčení přistupujete? Probíhal při jejich vzniku na place přísnější režim?
Ano, vždy žádám, aby na place při takových scénách bylo co nejméně lidí. Takové scény mi nevadí, jsou součástí celého příběhu, ale určitý komfort vyžaduji. Soukromí je věc, kterou při natáčení opravdu nezažijete. Člověk se otevírá před štábem, překonává stud i strach, vše se točí kolem emocí. Také jste neustále pod drobnohledem kostýmní a maskérské složky, skriptu. Člověk není nikdy sám, ale i přesto se musí neustále soustředit. Herci jsou asi více zvyklí se obnažovat, jak fyzicky, tak duševně. (smích)

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci: Trailer

Po lásce prahnoucí Olga udělá v honbě za báječným vztahem téměř cokoliv. Myslíte si, že je tento přístup správný?
Myslím, že kouzlo a pravdivost tohoto filmu je právě v tom, že každý člověk v nějaké fázi svého života zažije určitou urputnost, chtění, snažení se… Dělá to stále dokola, dokud nezjistí, že mu to nic dobrého nepřináší. Že snaha vyhovět ostatním, rodině či nějakým společenským předsudkům, jak by to mělo být, nakonec vždy vede do smutku. Pak to člověk jednoho dne přestane dělat, přestane se snažit. Je důležité uvědomit si, kdo jsem, a být sám se sebou srovnaný.

S Olgou se seznámíme jako s dívenkou a opouštíme ji jako dospělou ženu. Která z vašich proměn pro vás byla nejvíce šokující a ve které jste se cítila nejlépe?
Nejvíc šokující byla maska, kdy se Olinka ocitne v nemocnici po těžkém úrazu. Nateklý obličej, krvavé oko, modřiny a sádra na ruce. Vypadala jsem jak mumie, což bylo velmi zábavné pro okolí. Když jsem přišla poprvé na plac s touto maskou, tak mě opravdu nikdo nepoznal. Jinak mě bavila i maska „mladé“ Olinky a její pubertální zjev, kdy jsem měla tupé s ofinkou a nosila příšerný modely.

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci - Klára Issová během natáčení | Foto: Miloš Schmiedberger

Dlouho jsme byli o váš komediální talent ochuzeni. Poprvé jste nás rozesmála ve filmu Všechno nebo nic. Tehdy jste prozradila, že jste se nového žánru trochu bála, ale byla to pro vás výzva. Byla jste si tentokrát, po kladném diváckém ohlasu, jistější?
Jistější jsem byla a také jsem k tomu přistupovala s větší hravostí. Byla to úplně jiná postava než Vanda. Nejvíce mi pomohlo to, že jsem si celou roli detailně rozebrala. Přípravu celé role jsem dělala před natáčením filmu a vlastně jsem si vymyslela spoustu dalších detailů, které ve scénáři nebyly, abych postavu Olinky znala skrz naskrz. Pak jsem ji měla tak dobře zmapovanou, že jsem se při natáčení už jen nechala vést samotnou rolí a také režisérem Filipem Renčem, spoluhráči a jednotlivými scénami.

V soutěži můžete vyhrát knižní novinku Haliny Pawlowské "Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci"...

Zajímá vás téma filmu? Chtěli byste si přečíst knižní předlohu? Ve spolupráci s distributorem filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, společností Bioscop, vám přinášíme soutěž o 2 knihy Haliny Pawlowské a 2 vouchery v hodnotě 1.000,- Kč na kadeřnické služby od Franck Provost.

Co musíte udělat pro to, abyste měli šanci na výhru dosáhnout? Do pátku 26. ledna 2018 do 12:00 napište 3 nové komentáře k filmům z databáze Kinobox.cz (delší než 250 znaků) a na e-mail soutez@kinobox.cz (předmět: "zoufalky") zašlete váš nick name. Dva vylosovaní obdrží výše uvedené ceny.

-
-

Související články:

Když zoufalé ženy narazí aneb Pět důvodů, proč jít do kina

Po předchozích kinopremiérách, kdy byly k dispozici pouhé 2 novinky a jeden koncertní záznam, máte tentokrát hned pět důvodů, proč vyrazit do kina. Těšit...

Halina Pawlowská o zoufalých ženách, zoufalých věcech, inspiraci a praseti Ondrovi

Spisovatelka, moderátorka, zpěvačka, herečka, scénáristka, publicistka, producentka, vydavatelka. Tím vším je multitalentovaná Halina Pawlowská. Její...

Od filmového porodu k tomu skutečnému. Filip Renč vypráví o "Zoufalých ženách"

18. ledna bude mít premiéru nový film režiséra Renče podle scénáře Haliny Pawlowské. 24. prosince se mu narodila dcera Sofie. Generační komedie Zoufalé...

Když se spojí Filip Renč a Halina Pawlowská, zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Halina Pawlowská, hvězdný režisér Filip Renč a velká dávka odzbrojujícího humoru, která dostane každého. To je...

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: