18.1.2018, 19:55

Neúplatný osobní strážce, který se s vlky protančil k Oscarům. Nejlepší filmy Kevina Costnera

Neúplatný osobní strážce, který se s vlky protančil k Oscarům. Nejlepší filmy Kevina Costnera
Tanec s vlky (1990)

V kinech právě běží drama Velká hra (2017), v němž Kevin Costner hraje otce pohádkově zbohatnuvší Molly Bloom. Herci, producentovi a oscarovému režisérovi Costnerovi je dnes 63 let. Spolu s talentovaným Taylorem Sheridanem připravuje westernovou mini-sérii Yellowstone (2018), čímž dává jasný vzkaz, že s ním máme dál počítat. Pojďme se při té příležitosti podívat na vůbec nejlepší filmy, v nichž si Kevin Costner za svou bohatou kariéru zahrál.

Kevin Costner Kevin Costner (*1955)

Americký herec, zpěvák, režisér a producent. Jeden z jeho nejúspěšnějších...

Kevin Michael Costner se narodil 18. ledna roku 1955 v severoamerickém Lynwoodu. Costner zdědil po otci indiánské, německé a irské předky, což vysvětluje jeho celoživotní fascinaci westernovým žánrem. Kevin se spolu s rodinou často stěhoval, věnoval se kostelnímu sboru, psaní poezie a romantickým představám o dobrodružství.

Od 18 let studoval marketing a současně navštěvoval kurzy herectví. Zlomem v jeho životě bylo přestěhování do Hollywoodu, kde zprvu pracoval jako autobusák a rybář. Menší role u filmu se dostavily v první polovině 80. let, ale nikam to nevedlo. A když už dostal "lano" od režiséra Lawrence Kasdana v jeho Velkém rozčarování (1983), byly jeho scény nakonec vystřiženy.

Spolupráce s Kasdanem se Costnerovi nakonec stala osudná v tom lepším slova smyslu, režisér ho obsadil do westernu Silverado (1985). Následovala úspěšná role v gangsterce Neúplatní (1987), v níž se Costner coby zástupce ministerstva financí postavil samotnému Al Caponemu.

Tanec s vlky

Láska k divokému západu a původním obyvatelů Severní Ameriky Costnera, který se nikdy nebál riskovat, vybičovala k památnému režijnímu debutu Tanec s vlky (1990), kde si Kevin zahrál důstojníka, který se během tříhodinového filmu přerodí v plnohodnotného indiána. Tanec s vlky si vysloužil hned 7 Oscarů a Costner byl v sedmém nebi.

Proslul nicméně též jako naivní snílek, jehož projekty často skončily fiaskem (Vodní svět, Posel budoucnosti). Tyto "úlety" ovšem Costner vždycky vyvážil pozoruhodnými hereckými výkony (JFK, populární Osobní strážce a další).

Yellowstone

Kevinu Costnerovi je dnes 63 let, v kinech ho můžete vidět v dramatu Velká hra a do budoucna chystá westernový seriál s talentovaným scenáristou a režisérem Taylorem Sheridanem Yellowstone (Costner si v seriálu zahraje a podílí se na jeho vzniku též coby výkonný producent). Pojďme se podívat na nejlepší celovečerní filmy, v nichž si Costner - mimochodem otec 7 dětí - zahrál. O pořadí jste rozhodli vy, uživatelé webu Kinobox.cz.

 • 1.

   85% 

  Tanec s vlky (1990)

 • Tanec s vlky - Costnerův režijní debut, který byl oceněn hned 7 Oscary. Kevin si ve filmu též zahrál. Sošky obdržel dvě - za nejlepší film a režii.
 • 2.

   81% 

  Neúplatní (1987)

 • Neúplatní - Skvělá gangsterka Briana De Palmy, v níž Costner coby Eliot Ness vyhlašuje válku samotnému Alu Caponeovi. | Foto: Paramount Pictures
 • 3. 

  80% 

  Skrytá čísla (2016)

 • Skrytá čísla - Snímek vypráví neuvěřitelný a přesto skutečný příběh skupiny afroamerických matematiček pracujících v 60. letech 20. století v NASA.
 • 4.

   79%

   JFK (1991)

 • JFK - Jim Garrison (Kevin Costner) vede v závěru filmu jeden z nejdelších monologů v historii. Trvá 31 minut a 34 sekund a je pouze sporadicky přerušován úvahami nebo retrospektivami.
 • 5.

   78% 

  Draft Day (2014)

 • Draft Day - Manažer Sonny Weaver má před sebou nejdůležitější den nadcházející sezóny. Den draftu. Tým Cleveland Browns má právo první volby, to znamená, že si může z mladých hráčů, kteří jsou k dispozici, vybírat jako první.
 • 6.

   78%

   Robin Hood, král zbojníků (1991)

 • Robin Hood, král zbojníků - Ohnivá střela vystělené z luku Robina byla natočená zrychleně. Konkrétně 300 snímků za vteřinu, normálně se používá 24.
 • 7. 

  77% 

  Muž z oceli (2013)

 • Muž z oceli - Než byl obsazen Kevin Costner jako Jonathan Kent, uvažovalo se o Dennisu Quaidovi, Bruceovi Greenwoodovi, Michaelu Biehnovu a Kurtu Russellovi.
 • 8.

   76%

   Dokonalý svět (1993)

 • Dokonalý svět - Prchající vězeň Butch (Kevin Costner) na cestě za svobodou spolu s rukojmím na zádech. Najdou si k sobě ti dva cestu? | Foto: Warner Bros.
 • 9.

   75% 

  McFarland, USA (2015)

 • McFarland, USA - Kevin Costner září v dojemném filmu jeho oblíbeného žánru sportovních dramat, založeném na skutečném inspirativním příběhu outsiderů triumfálně překonávajících obrovské překážky.
 • 10.

   74% 

  Criminal (2016)

 • Criminal - Vzpomínky a schopnosti zesnulého agenta CIA jsou implantovány do nepředvídatelného a nebezpečného trestance.
-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Slavné propadáky: Posel budoucnosti - adaptace románu, které se všichni vysmáli

Dnes večer si můžete v televizi naladit dystopickou sci-fi Posla budoucnosti z roku 1997 aka jeden z "dvou posledních hřebíků do rakve Kevina Costnera".

Recenze: Zrodila se hvězda - hudební superstar Lady Gaga umí hrát a pařmen Bradley Cooper režírovat!

Jackson Maine (Bradley Cooper) je folk-rockový zpěvák (nebo co je to za žánr), který je obrovsky populární, ale cítí, že brzy bude za zenitem. Má problémy...

Slavné propadáky: Vodní svět - nechvalně proslulý placák Kevina Costnera

Kevinu Costnerovi stačily pouhé dva filmy k tomu, aby si nadobro zničil svou kariéru: ve Slavných propadácích již propraný The Postman - Posel budoucnosti...

Yellowstone: Kevin Costner v drsném seriálu od tvůrce hitů Sicario a Wind River

Ceněný scenárista (Sicario, Za každou cenu) a režisér (Wind River) Taylor Sheridan umí vyprávět příběhy z drsných krajů, kde obvykle naděje na lepší zítřek...

Recenze: Velká hra - Když sportovkyně vymění lyže za poker a hluboký dekolt

Molly Bloom má celý život před sebou. Je krásná, inteligentní a úspěšná ve sportu. Právě se připravuje na životní sjezd ve freestyle lyžování, který jí...

Poslední samuraj tančí s vlky, Mauglím a Tarzanem aneb Fenomén člověka žijícího mimo civilizaci

Do kin se řítí nová verze příběhu o Tarzanovi, kterou natočil režisér posledních čtyř filmů o Harry Potterovi. Filmů o člověku vyrůstajícím mimo civilizaci...

Recenze: Kevin Costner má 3 dny na zabití a hodlá je věnovat své dceři

Kevin Costner kdysi platit za jednu z nejzářivějších hvězd Hollywoodu. Poté natočil Posla budoucnosti a udělal tím za úspěšnou érou tlustou čáru. Nyní se...

Blu-ray: Osobní strážce ani po letech nezklame romantické duše (recenze)

Svět se stále vzpamatovává z nečekaného úmrtí slavné zpěvačky a příležitostné herečky Whitney Houston. Chtete-li si připomenout její nejslavnější roli...

Ankety

Je Kevin Hart dobrá volba na roli moderátora Oscarů?
 • Rozhodně ano
 • Vůbec, to bude propadák
 • Nemám názor

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: