Politický velikán, Drákula a policajt z Gothamu. Gary Oldman a nejlepší filmy

Politický velikán, Drákula a policajt z Gothamu. Gary Oldman a nejlepší filmy 13 obrázků v galerii
Nejtemnější hodina (2017) / Gary Oldman | Foto: CinemArt CZ
Gary Oldman dnes slaví 62 let. Představitel celé řady charakterních rolí se svého prvního Oscara (za "Nejtemnější hodinu") dočkal teprve předloni. Pojďme se podívat na nejlepší filmy, v nichž si Gary Oldman za svou bohatou kariéru zahrál.
Gary Oldman Gary Oldman (*1958)

Britský herec, spisovatel, režisér a producent. Narodil se v chudé...

Gary Oldman se narodil 21. března roku 1958 v Londýně do chudé rodiny jako syn svářeče. Gary žil od 7 let bez otce a jeho trnitá cesta z londýnského předměstí mezi hereckou elitu je sám o sobě zajímavým námětem na film. Oldman začínal u divadla, kde zaznamenal výrazný úspěch jak u diváků, tak u kritiky. U filmu se začal objevovat v 80. letech minulého století, přičemž jednou z výraznějších rolí byla postava sebedestruktivního baskytaristy skupiny Sex Pistols Sida Viciouse v životopisném snímku Sid a Nancy (1986).

Celou řadu let se Oldmana u filmu držely charaktery pokřivených mužů. Ostatně, v dramatu o zavraždění prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho JFK (1991) si zahrál nechvalně proslulého Lee Harvey Oswalda. Jen o rok později se představil coby hrabě Drákula v Coppolově stejnojmenném filmu. Luc Besson obsadil Oldmana hned do dvou legendárních snímků - do Leona (1994), v němž ztvárnil zkorumpovaného Stansfielda, a do Pátého elementu (1997), kde herec ztvárnil padoucha jménem Zorg.

Pátý element

Hned několikrát mohli diváci Oldmana vidět v sérii o Harrym Potterovi v roli Siriuse Blacka. Ještě důležitější role policejního vyšetřovatele města Gotham Garymu připadla v oblíbené a ceněné filmové sérii o Batmanovi, kterou režíroval Christopher Nolan.

Gary Oldman je držitelem oscarové nominace za politický thriller Jedem musí z kola ven (2011) a své herecké chameleonství loni dokázal coby Winston Churchill v Nejtemnější hodině (2017). Za roli obdržel Zlatý glóbus a Oscara.

Nejtemnější hodina

Kromě herectví se Oldman příležitostně věnuje též režii, ve výhledu má v pořadí druhý snímek, životopisné drama Flying Horse, které pojednává o fotografovi a vynálezci Eadweardu Muybridgeovi. Ten de facto předběhl vynález filmového celuloidu, ale jeho život byl též zatěžkán jednou tragickou událostí.

Pojďme se podívat na vůbec nejlepší celovečerní snímky, ve kterých si zahrál Gary Oldman. O pořadí jste rozhodli vy, uživatelé webu Kinobox.cz.

Ankety
Máte rádi seriál Peaky Blinders?
Ano!
Ne
Ujde
Neznám ho
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist