11.1.2018, 06:55

Recenze #2: Nejtemnější hodina - film, od kterého by se tvůrci Milady nebo Masaryka mohli učit

Recenze #2: Nejtemnější hodina - film, od kterého by se tvůrci Milady nebo Masaryka mohli učit
Nejtemnější hodina (2017)

Květen 1940. Německá vojska pustoší bleskovým tempem Evropu. Ve Velké Británii probíhá vládní krize. Aby parlament mohl fungovat, je premiérem zvolen Winston Churchill (Gary Oldman), nepříliš schopný a nevýrazný generál, který má tu výhodu, že "nikomu nevadí". A umí psát dobré projevy.

Nejtemnější hodina

Joe Wright opět změnil žánr a natočil životopisný film, zachycující pár důležitých týdnů v životě Winstona Churchilla (a také Velké Británie a světa).

Nejvíce se asi bude mluvit o Garym Oldmanovi, který jednak je na plátně skoro pořád a za druhé je k nepoznání (namaskovaný, vycpaný, starý). Hraje dobře, ale úplně bezmezně nadšený z jeho herecké kreace nejsem. Dle mého názoru se zbytečně snaží skutečného Churchilla imitovat a občas skrz jeho pečlivě nastudovanou dikci nebo gesto probleskne, že je to celé jen "převlek" a Gary Oldman, který se snaží působit jako Churchillův dvojník. Jen občas! Ale přišlo by mi méně rušivé, kdybych celou dobu viděl Garyho Oldmana, hrajícího něco "přibližně ve stylu" Churchilla.

Velmi příjemné bylo, že film počítá s diváky, kteří mají o Churchillovi a událostech roku 1940 jen mlhavou představu, a bravurně jim pomáhá se orientovat za pomoci různých "berliček".

Trailer:

Například dobře vymyšlená drobnost: mnohokrát uvidíme titulek s aktuálním datem, a ono datum se vždy animovaně "překlopí" ze starého na nové - aby divák přesně věděl, kolik dní uplynulo od minulé scény, a nemusel si to pamatovat.

Podobně funguje také Lily Jamesová v roli Churchillovy sekretářky. Ta je ve filmu téměř výhradně proto, aby zastávala funkci "nechápavého diváka", a aby Churchill měl komu vysvětlovat, co je vlastně právě v sázce.

Všechno to funguje velmi hladce a odnesl jsem si z tohoto filmu více informací o Churchillovi, Halifaxovi a Chamberlainovi, než z jakéhokoliv jiného. Jistě je mnohé upraveno, zjednodušeno a koncentrováno, ale šlape to většinou výborně, jako nějaký thriller.

Nejtemnější hodina

Ještě více než politické scény se mi ale líbily drobné okamžiky z Churchillova privátního života s jeho manželkou (Kristin Scott Thomasová). Těžko mohu hodnotit, jestli se k sobě Churchillovi v soukromí chovali zrovna takhle, ale ve filmu je jejich hašteření a ospravedlňování velmi roztomilé a dává Churchillovi patřičný lidský rozměr. A je radost poslouchat ty úžasně květnaté stoprocentně britské věty, výborně přeložené v českých titulcích (Lenka Večerková), kdy bylo často nutno totálně zpřeházet slovosled dlouhého souvětí.

Největší vadou na kráse je poslední zhruba čtvrtina filmu, která je natočena méně svižně a originálně, a také až moc šustí papírem. Churchill zde jede metrem, aby poznal náladu "skutečného lidu", a nefunguje to tak dobře, jak si zřejmě Wright představoval -  a je mi úplně jedno, jestli se to ve skutečnosti stalo nebo ne. To s tím nijak nesouvisí. A jednu stanici (ze St. James Parku do Westminsteru) jede zdejší metro asi 5 minut, aby byl čas na všechno to vylévání srdéček.

Britská Nejtemnější hodina (nezaměňovat s ruskou Černou hodinou!) je příjemný film s nezanedbatelným informačním potenciálem. Tvůrci Milady nebo Masaryka by se z něj mohli hodně naučit.

Hodnocení: 80%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
František Fuka
Autor:
František Fuka FFFILM jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci CC BY-ND 3.0.

Související články:

Demokracie, intriky a sex. „Tatíček“ Masaryk míří do filmu a přeje republice

Ve čtvrtek 26. dubna padla první klapka filmové podoby slavných "Hovorů s TGM". Natáčení začalo v autentickém prostředí Topolčianského zámku, kde dva...

Drákula, policajt z Gothamu a politický velikán. Nejlepší filmy jubilanta Garyho Oldmana

Gary Oldman dnes slaví kulatých 60 let a konečně si za snímek Nejtemnější hodina vysloužil svůj první Zlatý glóbus a také prvního Oscara. Pojďme se podívat...

Slavný herec se nechá zmenšit a postaví se gigantovi Winstonu Churchillovi

Na pouhé tři nové snímky se můžete o druhém premiérovém čtvrtku roku 2018 vypravit do kina. Na programu je historické drama o "nejtemnější hodině" Winstona...

Recenze: Nejtemnější hodina - Oldmanova jízda pro Oscara

Přiznávám, že Garyho Oldmana mám jako herce velmi ráda už od dob Pravdivé romance (1993), Leona (1994), Pátého elementu (1993) přes všechny možné Batmany a...

Gary Oldman se představuje jako Winston Churchill na prvním obrázku!

První fotka Garyho Oldmana jako Winstona Churchilla v životopisném snímku Joea Wrighta Darkest Hour je venku. A slavný herec je na ní k nepoznání!

Gary Oldman se stane britským premiérem

A to v novém životopisném snímku Darkest Hour, kde ztvární legendárního politika Winstona Churchilla. Autorem scénáře je Anthony McCarten (Teorie všeho)...

Gary Oldman se konečně dočkal nominace na Oscara

Britský "král záporáků" se po třiceti letech u filmu konečně může pokusit ukořistit zlatou sošku...

Ankety

Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
 • Barristan Selmy
 • Oberyn Martell
 • Brienne z Tarthu
 • Jaime Lannister
 • Jon Snow
 • Bronn
 • Arthur Dayne
 • Robert Baratheon
 • Rhaegar Targaryan
 • Sandor Clegane ,,Ohař"
 • Gregor Clegane ,,Hora"
 • Syrio Forel
více k tématu:
Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
Jaký je Váš nejoblíbenější film s Predátorem?
 • Predátor (1987)
 • Predátor 2 (1990)
 • Predátoři (2010)
 • Predátor: Evoluce (2018)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Predátor: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Nejlepší herní adaptace Uwe Bolla?
 • House of the Dead
 • Sám v temnotě (Alone in the Dark)
 • BloodRayne
 • Ve jménu krále (Dungeon Siege)
 • Postal
 • Far Cry
více k tématu:
Mlátil kritiky, vysmál se Tarantinovi a označil se za génia. Nyní o "nejhorším režisérovi všech dob" vznikl dokument

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: