5.1.2018, 15:40

Ve věku 73 let zemřel oblíbený slovenský herec Marián Labuda

Ve věku 73 let zemřel oblíbený slovenský herec Marián Labuda
Marián Labuda (foto: Česká televize)

Známý herec, který se proslavil díky komedii Vesničko má středisková (1985), zemřel dnes v jedné z bratislavských nemocnic. Informaci přinesl server Aktuality.sk s odvoláním na zdroj blízký Labudově rodině. Dle informací ČTK ztratil herec vědomí, když nastupoval do osobního vozu, přivolaná záchranka mu ale již život nedokázala vrátit.

Marián Labuda Marián Labuda (1944 - 2017)

Narodil se na Zvolensku v rodině venkovského krejčího. Lásku k divadlu v...

Marián Labuda se narodil 28. října roku 1944 v obci Hontianske Nemce do rodiny venkovského krejčího. Díky poslechu rozhlasových her si zamiloval divadlo. Fakultu bratislavské VŠMU absolvoval roku 1964 a následné angažmá přijal ve Slovenském národním divadle. Na bratislavské Nové scéně působil až do roku 1989. Vystupoval též v pražském Divadle na Vinohradech, v brněnském Národním divadle, v Městském divadle Zlín nebo v rámci Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě.

U filmu debutoval v psychologickém filmu Kým sa skončí táto noc (1966), kde hrál jednoho z dvojice mladých instalatérů, kteří hledají v nočních podnicích erotická dobrodružství. Po řadě menších – především komických – rolí ho režisér Juraj Herz obsadil do role italského mafiána v parodii Buldoci a třešně (1981).

Vesničko má středisková (1985 - János Bán a Marián Labuda

Bez debat největší popularitu Mariánu Labudovi přinesla postava řidiče Pávka v hořké komedii Jiřího Menzela Vesničko má středisková (1985), která byla nominována na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Podsaditý šofér Pávek se tu představil v roli mentora mentálně zaostalého Otíka (János Bán) a tato herecká dvojice vstoupila do dějin československé kinematografie.

Roming - Marián Labuda a Boleslav Polívka | Foto: Falcon

Od té doby se stal z Labudy vyhledávaný filmový herec, který se představil například ve snímcích Anděl svádí ďábla (1988), Akumulátor 1 (1993), Záhrada (1995), Král Ubu (1996), Lotrando a Zubejda (1997), Obsluhoval jsem anglického krále (2006) nebo Roming (2007). Za vedlejší roli v Záhradě obdržel Labuda sošku Českého lva.

Na mezinárodním poli se Labuda představil ve filmu slavného maďarského režiséra Istvána Szabóa Schůzka s Venuší (1991). Naposledy jste ho mohli vidět v oblíbené pohádce Jiřího Stracha Anděl Páně 2 (2016).

Anděl Páně 2 - Marián Labuda

Kromě divadelního, filmového a televizního herectví se Marián Labuda věnoval též psaní novinových sloupků. Krátké texty dokonce vyšly v knize Oči v sloupek. Hereckou profesi zdědil po známém otci Mariánu Labudovi též jeho syn Marián (ročník 1974).

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Anděl Páně 2 se málem netočil, nebýt spásného nápadu

„Chtěl jsem, když už se do toho pustíme, aby scénář byl neprůstřelný, a jestli nebude neprůstřelný, tak žádná dvojka prostě nebude,“ říkal režisér Jiří...

Český hraný film VI 1981-1993

Každé tři roky krátce před Silvestrem naděluje Národní filmový archiv milovníkům českého filmu unikátní dárek - ultimativní katalog českého hraného filmu...

Čtyři úmrtí versus jeden anglický král

Hvězdná jména, emoce, podvody, omluvy, právní tahanice, několik úmrtí... To všechno provázelo víc než dvacetiletou snahu českých filmařů natočit bestseller...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rambo 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: