3.1.2018, 18:45

Recenze: Ztracen v džungli - Harry Potter hubne v Amazonii

Daniel Radcliffe již dávno přerostl svou kouzelnickou minulost a opakovaně prokázal, že je opravdu dobrý herec, který nepotřebuje jiná kouzla než kouzlo své osobnosti.

To si přivezl i do australské džungle, do role mladíka Yossi, na natáčení survivalistického dramatu Ztracen v džungli (2017) o trojici kamarádů, kteří se rozhodnou udělat si túru po Amazonii, a světě div se, nejde to úplně dle plánu.

Spoiler: Jelikož je film podle autobiografické knihy, pokud to víte, je vám jasné, že její autor přežil.

Ale než se k tomu, že to nejde úplně podle plánu, dostanete, můžete si v kině tak na 45 minut zdřímnout nebo zameditovat na téma "kdo bude příští český prezident". Protože ta dobrá část filmu začíná až někdy kolem 50. minuty, kdy se skupina rozdělí.

Ztracen v džungli

Trojici tvoří jedinci, jejichž etnický původ a vystupování mi nedá nezačít tento odstvec takto: Amík, Němec a Žid přijdou do džungle hledat zlato (boha, sex, smysl života, pojmenuj si sám). Amík začne všem rozkazovat, Němec zařve "scheisse" a zmizí do džungle, zatímco žid nelení a v přestávkách mezi ožvýkáváním kousků zlata už si v hlavě dělá budoucí business plán. Jako průvodce si najmou jakéhosi Kárla, oblečou se do zcela nevhodných bot a džínových kompletů (režie nám asi chce dát okatě najevo, že je rok 1981) a vyrazí.

Po nějaké době podivných žabomyších válek mezi různými členy výpravy, několikero podivných scénách, při kterých není jasné, kdo (jestli někdo vůbec) halucinuje, kdo (jestli někdo vůbec) je čí otec, a proč tam vlastně jsou, mimo toho, aby si zafilosofovali na úrovni střední školy, se kluci dostanou do nesnází a je na čase udělat pár hloupých hororových rozhodnutí, která jim všem jen přitíží. Tak směle do toho!

Ztracen v džungli: Trailer

Navíc - hlavně na začátku má film hodně silné gay podtóny a člověk tak nějak čeká, že se tentokrát místo hory bude krotit džungle. A možná se na to i trochu těší. Ale ne, to jen režisér a herci asi neuměli jinak dát najevo rodící se silné přátelství mezi mladými muži. Takže se můžete těšit na spoustu objetí, dlouhých pohledů, komplimentů, vyznání lásky, různého osahávání a poplácávání a vyhledávání hlubokých očních kontaktů, ale penisy na sebe nakonec nevytáhnou. A vzhledem k tomu, jak je minimálně první hodina filmu nudná, zmatená a přebytečná, je to vlastně ohromná škoda. 

Největším problémem filmu je scénář a dialogy. Oboje působí jako podstatně horší bakalářská povídka. Kde se víceméně nic neděje a pokud ano, tak srkze někdy nesrozumitelně natočené scény, jindy díky dialogům tak tupým, že by se u toho styděla i nalitá patnáctka na diskotéce. Po hodině se konečně děj posune do fáze, kvůli které asi většina diváků šla na tenhle film do kina: Radcliffe si sundá košili a začne bojovat o svůj holý život.

Ztracen v džungli

Ve filmu se mimo Harryho sešla vzácná parta neherců, jak by řekl jeden můj kolega. Hrají, ale nekomunikují to, co mají. Můj doprovod v kině a já mezi sebou máme něco kolem 300 bodů IQ, přesto jsme v některých momentech filmu byli zmatení. Ale ne tím dobrým způsobem jako u Šestého smyslu (1999), ale tím špatným způsobem jako u filmu Pokoj (2003). Předpokládám, že se něco extra obludného událo ve střižně. Mrzí mě to o to víc, že tenhle snímek natočil Greg McLean, člověk, co natočil podle mne velmi povedený vyřazovací gore horor The Belko Experiment (2016). Ale Ztracen v džungli vyřadil hlavně scenárista Justin Monjo (seriál Farscape).

Co se mi na filmu nelíbilo? Absence nějaké srozumitelné dramaturgie. Nebylo jasné, jakou má kdo osobnost, mimo zdůrazňování setereotypů jakože Žid pusinkuje svojí modlitební knížku a myslí na rabína, nebo že Američan je dominantní nadšenec. Kdo byl hodný a zlý (respektive tolerantní versus tak trochu tyranský, neupřímný a manipulativní) se od scény ke scéně měnilo a nemyslím, že to byl režijní záměr. První půlka byla hrozně natahovaná, aniž by se v ní právě rozehrála nějaká hlubší psychologie vztahů mezi mladíky. Nelíbily se mi ty falešné přízvuky. A triky. Ani kamera. Plus kam zmizela ta krabička amfetaminů? To nemohl celý sníst. Pokud ano, proč to nebylo vidět na kameru, to mohla být přeci zajímavá scéna.

Ztracen v džungli

Ad. scény, které se nepoužily a dle mého měly: scéna, kde Radcliffe padá na dřevený kolík a natrhává si anál. Radcliffe se probouzí s natrženou zadnicí a posetý pijavicemi. Radcliffe dále procitá a zjišťuje že, mimo natržené zadnice a celopokrytí pijavicemi ho taky zaživa žerou termiti. Proč TOHLE nebylo ve filmu, ptám se s varovně zdviženým ukazováčkem? A místo toho tam bylo třeba jezení vajíček nebo několikaminutové zápolení s peřejemi, které vypadalo asi tak věrohodně jako moje smrt pod motorovkou?

Co se mi na filmu líbilo? Krásná příroda. Dobrá druhá půlka, respektive skvělé hraní Daniela Radcliffa, ospravedlňuje jinak celkem nudně-zmatený film. Místy zajímavá hudba. Jeden dobrý vtip, kdy se Yossi rozhoduje mezi stejkem a ženským tělem. Pár pěkných flashbacků tam bylo.

Ztracen v džungli

Pro koho film je? Pro fanoušky Zkrocené hory (2005) a Bolívie. Pro lidi, co chtějí jít na nějaký survival film, ale odpustí mu první hodinu teenage filosofie. Pro fanoušky Harryho Pottera. Přerostl ho, ale když se človek zasnaží, je to pořád tam. Pro lidi, kteří uvažují nad tím, jestli se sami vydat do amazonské džungle, byť konkrétně tahle krásná příroda byla natočena v Austrálii. A konečně pro ty, kterým něco vrtá v hlavě a neví, jak se toho zbavit. Film vás inspiruje.

Hodnocení: 50%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Nora K
Autor:
Nora K

Související články:

Harry Potter mohl vypadat úplně jinak

Představit si v roli Harryho Pottera kohokoliv jiného než Daniela Radcliffa je zkrátka zhola nemožné. Přesto o roli mladého kouzelníka málem přišel...

Do jakých bradavických kolejí patřily postavy z Harryho Pottera? Možná vás to překvapí...

Než se člověk stane studentem kouzelnické bradavické školy, musí být nejdřív přiřazen do jedné ze čtyř kolejí. Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel...

V kinech to miliardovým Star Wars nandaly pařmenky ze Špindlu!

Že ta trojice žen na titulní fotce ze vztahové komedie Špindl (2017) vypadá nenápadně? Nenechte se mýlit. Anna Polívková a spol. to v posledním žebříčku...

Slavní herci dostávají na konci roku pořádně do těla

Česká kina se loučí s filmovým rokem 2017. Tři kinopremiéry přinášejí příběhy inspirované skutečnými událostmi a jednu hereckou hvězdu vedle druhé. Pojďme...

Daniel Radcliffe se zlobí na Oscary

Britský herec považuje oscarové "zaříznutí" posledního dílu fantasy série Harry Potter za nespravedlivé...

Ankety

Je Kevin Hart dobrá volba na roli moderátora Oscarů?
  • Rozhodně ano
  • Vůbec, to bude propadák
  • Nemám názor

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: