2.1.2018, 17:30

Recenze: Bright - velkolepá fantasy od Netflixu aneb Když jen dobrý nápad nestačí

Fantasy Bright má být začátkem nové éry, kdy nebudeme na blockbustery chodit do kina, ale vychutnáme si je (legálně) z našich domovů v den premiéry. Pokud má někdo šanci model prosadit, je to Netflix. Start si ale nevybral nejlepší.

V alternativním Los Angeles vedle sebe žijí lidé, elfové a orkové. Zatímco Elfové si vydobyli pozici smetánky a drží si ta nejlepší místa, lidé zůstali na střední příčce společenského žebříčku a orkové ovládli gheta. To vše jako následek zničující války, která proběhla dva tisíce let zpátky. Pozdvižení ve společnosti způsobí přibrání orka Nicka Jacobyho (Joel Edgerton) k policii. Tam nikdy nikdo z jeho rasy nesloužil.

Mít Nicka vedle sebe ve voze přirozeně znamená smůlu. "Vyhraje" to člověk Daryl Ward (Will Smith) a jediné, co chce, je orka se zbavit. Než se mu to ale povede, je společně s ním vtažen do série událostí, které možná oba zabijí.

Fantasy Bright je od začátku okatý sociální komentář. Film se navzdory neobvyklé omáčce věnuje hlavně rasismu a korupci, přičemž to vše balí do příběhu jedné zběsilé policejní noci, kdy se snaží postavy dožít rána (respektive bodu, kdy už jim nikdo nepůjde do krku). Háček je v tom, že originální prostředí zápletce neslouží. 90% sledujeme policejní drama jak podle šablony, jakým se David Ayer věnuje většinu kariéry (Training Day, Street Kings). Jen je tu místo nepohodlného svědka magický objekt, který chtějí všichni získat a místo minority v roli parťáka ork. A to je problém.

Trailer:

Není to tak, že by úplně absentovala atmosféra. Objede se ale bez magie. Ayer umí vykreslit odvrácenou stranu společnosti. Nemine cíl ani tentokrát. Nabízí se ale otázka, proč v tom všem vlastně musí být nějací orkové a elfové. Kdyby se fantasy elementy odstranily, na celku by to moc nezměnilo.

Pravda, najdou se i momenty, které mají potenciál. Když se například na místě činu mezi policisty pohybuje (taktéž v uniformě) kentaur, nebo se po nebi prohání drak, konečně začínáme vnímat jedinečnost prezentované reality. Jenže jde jen o drobné ostrůvky a po zbytek filmu sledujeme tradiční policejní báchorku o tom, jak hrdinové někam přijdou, někdo je tam chce zabít, oni se prostřílí ven a to samé se opakuje až do závěrečných titulků.

Děje se tak navíc převážně ve sklepech a temných uličkách, takže je navzdory štědrému rozpočtu (90 milionů) výsledek vizuálně zaměnitelný prakticky s jakýmkoli jiným policejním filmem, na němž se Ayer podílel.

Bohužel ani herecky nemá Bright jak ohromit - charaktery jsou podobně ploché jako zápletka. Will Smith hraje hláškujícího Willa Smithe s morálním kódem (aniž bychom chápali, proč se ho drží), Noomi Rapace to jako zlé elfce sice sluší, ale to je všechno a Joel Edgerton má takovou tu nevděčnou debilní postavu, která se snaží zavděčit všem.

Je vlastně až s podivem, že se film s tolika talenty a odvážným konceptem nakonec utápí v šedi průměru a není schopný byť jediné památné scény. Přesto bych se pokračování nebránil. Naznačený svět má opravdu ohromný potenciál a byla by veliká škoda, kdyby skončilo u jedné rutinní policejní naháněčky. Pro příště by to ale chtělo nového scenáristu. Max Landis bude mít navždy kredit za originální nástřel, pracovat s ním ale neumí.

Hodnocení: 50%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
Související filmy: Bright, Street Kings, Training Day
Související osoby: David Ayer, Will Smith, Joel Edgerton

Související články:

"Filmový" Netflix se stále hledá. Jeho novinka o konci světa ale vypadá hodně dobře!

Zatímco seriálová divize Netflixu nestrádá a servíruje jednu pecku za druhou, ta filmová pořád nedokáže najít svou tvář. V posledním roce jsme dostali hned...

Čím si zkrátit čekání na finále Hry o trůny? Máme pro vás pět seriálových tipů

Máte rádi žánr fantasy a stále jste ještě nevydýchali, že Hra o trůny se vrátí až příští rok? Tak co zkusit jiné, méně známé seriály s fantastickou...

Pilotní díl Zaklínače je hotov!

Tedy minimálně na papíře. Netflix se svým novým seriálem pohnul a jeho autorka Lauren Schmidt, která je též výkonnou producentkou Zaklínače, na svém...

Nejdražší film Netflixu s Willem Smithem v hlavní roli kritici odstřelili. Co na to diváci?

Opět tu máme jednu z těch situací, kdy kritici nemohou přijít filmu na jméno a diváky to neodradilo. Tentokrát se bavíme o fantasy režiséra Davida Ayera...

Nový sci-fi seriál od Netflixu vypadá jednoduše fantasticky

Společně s HBO nám originální tvorba Netflixu dělá největší radost. Je odvážná, různorodá a jsou na ní vidět peníze. Platí to i pro novou sci-fi Altered Carbon.

Problémy Netflixu nekončí - společnost "vyrazila" dalšího herce, tentokrát kvůli obvinění ze znásilnění

Společnost Netflix pokračuje v "čištění" svého portfólia. Po Kevinu Spaceym dostal vyhazov Danny Masterson, jedna z hvězd sitcomu The Ranch.

Netflix připravuje nový fantasy seriál o kultovním Zaklínači. Kdo by ho mohl hrát?

Zpráva, ze které knižní i herní fanoušci populárního Zaklínače skákali na gauči radostí, je už nějakou dobu na světě. Geralt z Rivie, taktéž známý jako...

Disney ukáže Netflixu v roce 2019 prostředníček a spustí vlastní streamovací službu

Bylo to nejspíš jen otázkou času. Filmový záběr společnosti Disney je ohromný a studio by bylo hloupé, kdyby to nechtělo využít a nabídnout "vlastní Netflix".

Ankety

Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
 • Barristan Selmy
 • Oberyn Martell
 • Brienne z Tarthu
 • Jaime Lannister
 • Jon Snow
 • Bronn
 • Arthur Dayne
 • Robert Baratheon
 • Rhaegar Targaryan
 • Sandor Clegane ,,Ohař"
 • Gregor Clegane ,,Hora"
 • Syrio Forel
více k tématu:
Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
Jaký je Váš nejoblíbenější film s Predátorem?
 • Predátor (1987)
 • Predátor 2 (1990)
 • Predátoři (2010)
 • Predátor: Evoluce (2018)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Predátor: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Nejlepší herní adaptace Uwe Bolla?
 • House of the Dead
 • Sám v temnotě (Alone in the Dark)
 • BloodRayne
 • Ve jménu krále (Dungeon Siege)
 • Postal
 • Far Cry
více k tématu:
Mlátil kritiky, vysmál se Tarantinovi a označil se za génia. Nyní o "nejhorším režisérovi všech dob" vznikl dokument

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: