26.12.2017, 18:00

Recenze: Borg/McEnroe - slavní tenisoví rivalové ve svém největším zápase

Recenze: Borg/McEnroe - slavní tenisoví rivalové ve svém největším zápase
Borg/McEnroe (2017)

Film o slavném tenisovém utkání ve Wimbledonu v roce 1980. A také něco jako částečně životopisný film, protože se dočkáme hojných flashbacků především do předchozího života Björna Borga (Sverrir Gudnason), zatímco John McEnroe (Shia LaBeouf) je odsunut značně na vedlejší kolej (ve Švédsku se film jmenuje pouze Borg).

Tento film se snaží do značné míry kopírovat Rivaly Rona Howarda, a i když mám k Formuli 1 přibližně stejný vztah jako k tenisu (tj. obojí je mi šumafuk), Rivalové se mi hodně líbili, zatímco film Borg/McEnroe je mi šumafuk.

Začal bych od objektivního problému, spočívajícího v tom, že hlavním hrdinům má být v tomto filmu 24, resp. 21 let, ale herci, kteří je hrají, jsou o 10 let starší. Následkem toho oba hrdinové nepůsobí jako nejistí rozervaní mladíci (což ve skutečnosti asi byli), ale jako mírně retardované psychopatické primadony ve středním věku.

Trailer:

Film nám od začátku tvrdí, že v roce 1980 došlo k "souboji, který navždy změnil svět" a podobné věci, ale nakonec se jen pinká do míčku, pinká se do něj dlouho, a ještě déle, a pak jeden z těch dvou vyhraje a je konec. Je to spíše nudné, bez ohledu na divoký střih, divoký soundtrack a divoké povykování komentátorů. Rivalové byli bezva nikoliv kvůli svému závěrečnému závodu, ale kvůli tomu, co k němu vedlo. V tomto filmu k závěrečnému zápasu nic pořádného nevede. Jen se dočkáme pár střípků z jejich životů, které opravdu nejsou moc zajímavé (a je mi celkem jedno, jestli to tak opravdu bylo, nebo ne).

Herci jsou OK, ale především vinou scénáře nám nemohou předvést nic víc, než jednu polohu, která je poněkud nesympatická (viz výše). Když se pak po zápase spolu dojatě loučí na letišti, působí to poněkud WTF, protože jsme neviděli nic, co by nějak ospravedlňovalo změnu jejich chování.

Borg/McEnroe není vyloženě blbý film, a fanouškům tohoto sportu pravděpodobně bude vyhovovat. Ale je to přesně ten případ životopisného filmu, který nám předvede pár kusů něčího života, ale nedokáže těm střípkům dát patřičnou filmovou strukturu, která by fungovala jako něco víc než mechanická ilustrace.

Hodnocení: 50%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
František Fuka
Autor:
František Fuka FFFILM jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci CC BY-ND 3.0.
Související filmy: Borg/McEnroe
Související osoby: Sverrir Gudnason, Shia LaBeouf

Související články:

Recenze #2: Souboj pohlaví - obrovský balík peněz, boj za rovnoprávnost a někde za tím tenis

V roce 1973 si 55 letý showman s patologickou soutěživostí „poměřoval pinďoura“ s ambiciózní 29 letou lesbičkou (v tu dobu ještě nepřiznanou), co se...

Slavní herci dostávají na konci roku pořádně do těla

Česká kina se loučí s filmovým rokem 2017. Tři kinopremiéry přinášejí příběhy inspirované skutečnými událostmi a jednu hereckou hvězdu vedle druhé. Pojďme...

Památný wimbledonský zápas Borg/McEnroe se natáčel v Praze!

Sverrir Gudnason se postaví Shia LaBeoufovi v tenisové hře století! Sportovní životopisné drama Borg/McEnroe (2017) nás zavede na kurt slavného Wimbledonu...

Krásná švédská herečka je "středem vesmíru", za otce má Čecha a do budoucna velké plány

Zahrála si v ceněném Boji (2015), čeká ji role přítelkyně slavného tenisty v dramatu Borg/McEnroe (2017) nebo sci-fi horor s Natalií Portman Anihilace...

Nejočekávanější prosincové premiéry? Star Wars, zpívající Wolverine a hodně těsné šortky v Jumanji

Máme tu prosinec a s ním je třeba vypíchnout to nejzajímavější, na co můžete v následujících týdnech vyrazit do kina. Opět je to hodně barvitá sestava.

Ankety

Je Kevin Hart dobrá volba na roli moderátora Oscarů?
  • Rozhodně ano
  • Vůbec, to bude propadák
  • Nemám názor

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: