21.12.2017, 18:50

Krásná švédská herečka je "středem vesmíru", za otce má Čecha a do budoucna velké plány

Krásná švédská herečka je "středem vesmíru", za otce má Čecha a do budoucna velké plány
Číslo 2 / Tuva Novotny

Zahrála si v ceněném Boji (2015), čeká ji role přítelkyně slavného tenisty v dramatu Borg/McEnroe (2017) nebo sci-fi horor s Natalií Portman Anihilace (2018). Kdo je herečka Tuva Novotny, která dnes slaví narozeniny a kromě herectví míří mezi režiséry?

Tuva Novotny Tuva Novotny (*1979)

Švédská herečka, po otci českého původu. V 16 letech dostala svou první...

Tuva Novotny se narodila 21. prosince roku 1979 ve Stockholmu. Její celé jméno zní Tuva Moa Matilda Karolina Novotny-Hedström. Jejím otcem je československý emigrant, který do Švédska přijel v roce 1968 po srpnové okupaci, matkou významná švédská sochařka Barbro Hedström. Jméno Tuva získala charismatická herečka z indiánské knihy a znamené "střed vesmíru".

Tuva Novotny dnes platí za jednu z nejznámějších hereček Skandinávie. Prvně se v televizi objevila, když jí bylo 16 let. V 18 letech se pokoušela studovat v rodné zemi svého otce, když se přihlásila na pražskou DAMU. Ale po půl roce se vrátila do Švédska a začala se prosazovat u filmu. O tom, že není pouhým "zdobným poupátkem", přesvědčila například v thrilleru ID: A (2011), kde se chopila role ženy se ztrátou paměti, která rozumím zbraním a nemá problém se ubránit. Hrála též v dívčí rockové kapele Rambo Allstars.

Boj: Trailer

Velkou roli získala Tuva v dánském válečném dramatu Boj, který byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Tuva si ve filmu zahrála ženu válečného veterána, která se stará o tři děti a už jí všechno pořádně leze krkem. V rozhovoru s novinářkou Ivou Přivřelovou (Novinky.cz, 2016) se Tuva svěřila, že jako herečce jí jde hlavně o realitu a fantazie jí moc nezajímá. "Pro mě je víc vyčerpávající natáčet filmy, které nejsou pro svět nezbytné. Chápu smysl romantických komedií, chápu, že lidi potřebují chvíli sledovat něco hezkého. Jako divák si takové filmy taky užiju. Ale nemůžu na nich pracovat, protože do práce investuji příliš mnoho a chci se díky ní vyvíjet."

Borg/McEnroe - Sverrir Gudnason a Tuva Novotny

Ještě v prosinci letošního roku můžete Tuvu Novotny vidět ve sportovním dramatu Borg/McEnroe, kde si zahrála partnerku švédského tenisty Björna Borga (Sverrir Gudnason). V únoru příštího roku se Novotny představí v hororové sci-fi naháněčce Anihilace po boku Natalie Portman nebo Jennifer Jason Leigh.

Číslo 2 - Tuva Novotny

Kromě herectví se Tuva Novotny hodlá věnovat též režii, kterou si již párkrát vyzkoušela u skandinávského seriálu. Od roku 2007 je maminkou dcery Elly. Žije v Dánsku, mluví dánsky, švédsky, norsky, anglicky a česky.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze: Borg/McEnroe - slavní tenisoví rivalové ve svém největším zápase

Film o slavném tenisovém utkání ve Wimbledonu v roce 1980. A také něco jako částečně životopisný film, protože se dočkáme hojných flashbacků především do...

Památný wimbledonský zápas Borg/McEnroe se natáčel v Praze!

Sverrir Gudnason se postaví Shia LaBeoufovi v tenisové hře století! Sportovní životopisné drama Borg/McEnroe (2017) nás zavede na kurt slavného Wimbledonu...

Anihilace: Působivá sci-fi dělá v traileru z křehké Natalie Portman novou Ripleyovou

Scenárista Alex Garland nám udělal tři roky zpátky velkou radost svým režijním debutem Ex Machina. Nejenže v něm neselhal coby vypravěč, ale technicky šlo...

Nejočekávanější prosincové premiéry? Star Wars, zpívající Wolverine a hodně těsné šortky v Jumanji

Máme tu prosinec a s ním je třeba vypíchnout to nejzajímavější, na co můžete v následujících týdnech vyrazit do kina. Opět je to hodně barvitá sestava.

Vaše nejoblíbejší herečky? První česká hvězda až na čtrnáctém místě

Kdo je pro vás nejoblíbenější herečka, na kterou byste si s chutí zašli do kina? Tuto otázku jsme nedávno řešili v případě mužských herecký hvězd. I v...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rambo 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: