Legendární inženýr Králík. Otec Ježíška. Nejlepší filmy jubilanta Josefa Abrháma

Legendární inženýr Králík. Otec Ježíška. Nejlepší filmy jubilanta Josefa Abrháma 11 obrázků v galerii
Anděl Páně 2 (2016) | Foto: Česká televize, Marlene Film Production
U filmu jako herec debutoval před 58 lety. Dnes slaví 80. narozeniny a na kontě má přes 100 rolí. Českého lva obdržel za Šakalí léta (1993), do duší tuzemských diváků se nicméně zapsal hlavně díky nesmrtelným filmům Oldřicha Lipského-Ladislava Smoljaka-Zdeňka Svěráka (Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk). V jakých snímcích vás Josef Abrhám zaujal nejvíce?
Josef Abrhám Josef Abrhám (*1939)

,,Být sám sobě nástrojem je nejbláznivější způsob existence, do kterého mě...

Josef Abrhám (ročník 1939) začínal v Divadle na Vinohradech a hostoval i na scéně národního divadla. Stal se též členem legendárního Činoherního klubu, takzvaného "činoheráku", jehož atmosféru se před lety pokusil znovuoživit Abrahámův syn Josef v dokumentu Hoteliér (2013).

Ve filmech a na televizních obrazovkách se Abrhám objevoval od 60. let, když zprvu zastával vážné role, což se později změnilo díky spolupráci s tvůrci jako Oldřich Lipský, Ladislav Smoljak nebo Zdeněk Svěrák. Abrhám dokázal skvěle vystřihnout kamennou tvář, rozmrzelou roli i milý úsměv. A vy jste mu to uvěřili. Aktivním zůstává i v současnosti. Představil se v úspěšné pohádce Anděl Páně 2 (2016) jako otec Ježíška Josef a herec Jan Budař ho obsadil do své režijní prvotiny, připravované pohádky Princ Mamánek.

Jaké jsou vůbec nejlepší filmy Josefa Abrháma u vás, uživatelů Kinoboxu? Do žebříčku jsme zahrnuli celovečerní snímky, které mají procentuelní hodnocení minimálně od 10 uživatelů. Výsledek je následující.

Ankety
Jaký "prokletý film" byste chtěli příště?
Kletba z temnot (2012)
Umučení Krista (2004)
3:15 zemřeš (2005)
V zajetí démonů (2013)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist