Retro recenze: Hrdinové ohně - Smrtící plameny, správní chlapi a nečekaně dobré drama o hrdinech v utajení

Retro recenze: Hrdinové ohně - Smrtící plameny, správní chlapi a nečekaně dobré drama o hrdinech v utajení 8 obrázků v galerii
Hrdinové ohně | Foto: Summit Entertainment
Dnes večer si v televizi můžete pustit nenápadné drama vzdávající hold odvážným mužům a jejich riskantnímu povolání, hasičům. Pojďme si působivý snímek připomenout v dobové recenzi. PŮVODNÍ TEXT Z ROKU 2017: Hrdinové ohně (2017) je velmi dobrý film. A to nejen tím, že můžou zaujmout relativně širokou diváckou základnu. Je to z části "Top Gun, akorát s požárníky" a z části "čistokrevné oscarové drama". Ale přitom mu nechybí humor, nadhled a skvělé herecké výkony. Z traileru tohle všechno ovšem možná nepoznáte, a tak se leckterý divák na film podívá převážně kvůli očekávání akce a pak třeba bude trochu překvapen, že jí tam tolik není. Což není na škodu, film má jiná želízka v ohni.
Only the Brave

Snímek Only the Brave vypráví o zformování a činnosti elitní skupiny "požárníků" (dávám je do uvozovek, protože nejsou klasičtí požárníci tak, jak je asi převážně známe), kteří působí v USA jako jednotka sloužící hlavně k limitaci a likvidaci lesních požárů pomocí tzv. active supression tactics. Tedy nepracují primárně s vodou, ale převážně s krumpáčem a motorovkou. A jejich pracovní náplní je strategicky vykopávat kolem ohně díry a kácet stromy, a tak vytvářet mezery ve vysoce hořlavém porostu. A tím zabránit, aby se již vypuklý požár dále šířil. Profese je to určitě nejen nesmírně náročná, ale i zajímavá, a jsem ráda, že vznikl film, který mi umožnil do ní nahlédnout.

Hlavní postavou je jednotka čítající 20 hasičů, kteří působí v Arizoně, v okolí Granite Mountain. Kde je furt nějaký oheň, zdá se, takže mají napilno. Práce je to natolik náročná, že mají jen velmi málo času na nějaký osobní život, což se samozřejmě promítá i do jejich vztahů se ženami, přítelkyněmi či striptérkami.

Only the Brave - Josh Brolin

Jednotku vede přísný, ale spravedlivý Eric Marsh aneb Josh Brolin. Jeho mentorem je spolehlivý Duane - Jeff Bridges. Nováčka - outsidera Brendana hraje Miles Teller (Bleed for This a oscarový Whiplash). Za ženy jim sekundují Jennifer Connelly a stále pěkná Andie MacDowell. Film dokáže pobavit, ale přitom je napínavý a plný testosteronu, který ale není směšný. Potřebujete ještě něco k tomu, abyste na to chtěli koukat? Trailer říkáte? Doporučuju na něj spíš nekoukat, protože nejlepší je k tomuto filmu přijít co nejméně informován. Ale když na tom trváte… Rozhodně se ale zdržte gůglení podrobnějšího obsahu, prosím, pro své vlastní dobro.

Only the Brave: Trailer

Ale teď k režisérovi. Tím je totiž Joseph Kosinski, který předtím natočil pouze dva celovečerní snímky, navíc sci-fi (Tron: Legacy a Nevědomí). Ani jeden z nich nebyl nijak fenomenální, byť mne oba bavily. Ale pozor: režisér se etabloval právě díky Only the Brave v novém žánru a to, že snímek tak trochu připomíná Top Gun (1986), není poznámka úplně od věci, protože právě Kosinski bude zřejmě točit jeho pokračování. A i u mě si díky Only the Brave získal Kosinski důvěru i na ten Top Gun: Maverick a věřím, že v jeho podání se tenhle sequel povede. Teď jsem chtěla dodat "aby ne, když tam bude Cruise", ale pak jsem si vzpomněla na hodně nepovedenou Mumii (2017). Takže nevermind...

Only the Brave nabízí pohled na nesmírně atraktivní lokace a události a vizuální efekty (nejen hořící medvěd) v něm jsou opravdu skvělé. Ale film táhne vysoko nad průměr hlavně hraní a postavy, co mají kvalitně napsané dialogy. Milese Tellera zřejmě čeká první oscarová nominace a podle mě zcela poprávu.

Spoiler: jeho proměna z outsidera na hrdinu a stejně tak pak jeho reakce ve finále jsou opravdu fantasticky ztvárněné.

Teller je tak dobrý herec, že se zařadil mezi těch pár šťastlivců, co umí uvěřitelně zahrát člověka pod vlivem alkoholu a drog. A když má vedle sebe Brolina a Bridgese, tak se na to prostě skvěle kouká.

Only the Brave - Miles Teller a Josh Brolin

V kinech se filmu příliš nedařilo, v České republice asi do kin vůbec nepůjde, jak to tak vypadá, takže ze skromného rozpočtu 38 milionů dolarů se filmu zatím vrátilo jen asi 21, což je škoda, protože je opravdu povedený. A jemu i režisérovi bych přála úspěch.

Mega spoiler: smrt 19 požárníků, kteří padli při požáru na Yarnell Hill, je od září roku 2001 největším počtem požárníků, kteří zemřeli při jedné akci. Ochranné pomůcky, do kterých se ve filmu balí, samozřejmě oheň v té podobě, ve které se kolem nich prohnal, nemohly přežít, některá těla se vůbec nenašla, jak byl žár velký, došlo prakticky ke kremaci, bohužel zaživa. Nicméně v případech, kdy požárník není vystaven přímo plamenům, ale "jen" výparům z nich a zvýšené teplotě, jsou ty obaly skutečně život zachraňující a zachránili tak již přes tisíc lidí.

Co se mi na filmu nelíbilo? V poslední třetině několikrát zdánlivě trochu změní žánr a věnuje se na střídačku akci a rodinným problémům několika postav a malinko v té chvíli ztratí tempo. Sice jen velmi dočasně, ale stane se to. Andie McDowell je tam tak málo, že ani nechápu, proč tam byla zrovna ona. Kéž by měla víc času na plátně. Trošku mi vadilo, že pětačtyřicetileté Jennifer Connelly, která ač vypadá stále fantasticky, prostě zjevně už je přes čtyřicet, dali roli, ve které její postava teprve uvažuje nad početím prvního dítěte…

Mini spoiler: reálné Amandě v té době, kdy po Ericovi chtěla to dítě, bylo 36.

Only the Brave

Co se mi na filmu líbilo? Herecké výkony. Kamera (oscarový Claudio Miranda, za Pí a jeho život) a triky. Humor. Soundtrack režisérova oblíbence Josepha Trapanese (Straight Outta Compton, Nevědomí). Znázornění mužského kamarádství, bez přehnaného hrdinství, podobně kvalitně jako ve Wind River (2017). To, jak byl vylíčený vztah mezi manžely Marshovými (Brolin/Connely). Tak přirozeně působící blízké emoční pouto a tak kvalitně ztvárněnou intimitu jsem už dlouho na plátně neviděla. Možná naposledy v Místě u moře (2016). Závěr, který podal přesně ty správné emoce a vyhnul se jejich zneužití a kýči.

Mega spoiler: to, že režisér odolal jistě lákavé myšlence znázornit víc z toho, jak hasiči umírali/bojovali o život v plamenech, a nepodvolil se hyenovitému voyerismu a nechal kameru, aby se v těch nejhorších momentech držela radši Tellera.

Pro koho tento silný oscarový "sleeper" je? Pro všechny správný chlapy. Pro kluky, co chtěli být požárníky. Pro ženy, co se jim líbí správní chlapi. Pro holky, co trpí na požárníky. Pro lidi do nepohody. Pro ty, co se na nepohodu radši jen koukají z pohodlí domova. Pro milovníky dramatu. Pro fanoušky žánru "Top Gun aneb chlapáčtí rivalové a později kamarádi v adrenalinové akci". Pro všechny, kdo mají duši dobrodruha a smysl pro bratrství a soudržnost. Pro ty, co chtějí vidět 133 minut dlouhé drama, které nenudí a neklesne do patosu. Takových je málo, tak je dobré si vyhmátnout, když se nějaké opravdu povede.

Hodnocení: 83%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

PS: Doporučuji pročíst i závěrečné titulky. Po filmu doporučuji tenhle a tento článek.

PS2: Máte na to být jeden z nich? Uděláte 40 lehů sedů nebo 25 kliků do minuty, uběhnete 2.5 km do 10,5 minuty? Tady článek o jejich minimálním tréninku. Jdu to hned teď vyzkoušet.

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články