Češi mají jedny z nejoblíbenějších rodinných filmů. Ve světové konkurenci se rozhodně neztratí

Češi mají jedny z nejoblíbenějších rodinných filmů. Ve světové konkurenci se rozhodně neztratí 21 obrázků v galerii
E.T. - Mimozemšťan / Jak dostat tatínka do polepšovny
Do tuzemských kin vstoupil skvělý rodinný snímek Paddington 2 (2017). Ve čtvrtek měla navíc premiéru komedie režiséra Víta Karase Přání k mání (2017), která by chtěla divákům nabídnout nebývalou podívanou pro rodiny s dětmi, na jakou se nezapomíná. Jaké jsou ty vůbec nejoblíbenější rodinné filmy? Vládne Hollywood, nebo si uživatelé Kinoboxu nenechají sáhnout na tuzemské žánrovky?

Přinášíme vám přehled dvacítky vůbec nejoblíbenějších rodinných snímků mezi uživateli webu Kinobox. A jak se na tuzemského diváka sluší a patří, neovládl jeho výběr pouze Hollywood, velkorozpočtové animáky nebo světové klasiky. Do Top 20 se dostala hned šestice tuzemských děl - českých i československých.

Hraje se tu totiž na nostalgii a ve výsledku i na kvalitu, která prostě v dekádách před rokem 1989 měla šanci se prosadit. Za komunismu do natáčení tolik nepromlouvaly finance a rodinný žánr měl možnost neideologicky v lidech vzbuzovat dobrou náladu. Mezi autory žánru tak byla celá řada uznávaných tvůrců.

Jak do žebříčku zasáhne nově uváděný Paddington 2 nebo Přání k mání, to zatím nevíme. Svým hlasem o tom ale můžete rozhodnout i vy. Inspirujte se a hodnoťte. Právě teď před Vánoci je ideální doba podívat se na rodinný žánr (když pomineme čistě pohádky) podrobněji.
 

1. 87%  Návrat do budoucnosti (1985)

Návrat do budoucnosti - Christopher Lloyd sestrojil stroj na cestování časem a Michael J. Fox s jeho pomocí odcestuje do minulosti. Omylem se ale ocitne v jiné době než chtěl a bude mít hodně práce dát všechno do pořádku...

2. 85%  Obecná škola (1991)

Obecná škola - První celovečerní film Jana Svěráka, který režíroval podle scénáře a poválečných příběhů svého otce Zdeňka. V hlavní roli Igora Hnízda nezapomenutelný Jan Tříska. | Foto: Biograf Jan Svěrák

3. 84%  Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Harry Potter a vězeň z Azkabanu - Třetí film potterovské ságy zaujal vyzrálejším stylem a promyšleným vyprávěním. V hlavní roli Harry a Voldemort, který mu usiluje o život. Zachrání ho mozkomoři?

4. 84%  Jak dostat tatínka do polepšovny (1978)  

Jak dostat tatínka do polepšovny - Jeden z řady tuzemských zástupců žebříčku. Režisérka Marie Poledňáková rodinné filmy uměla. Tento navazuje na rok starší "Jak vytrhnout velrybě stoličku" a v hlavní roli Vaška se opět představuje Tomáš Holý.

5. 84%  Hledá se Nemo (2003)

Hledá se Nemo - Proslulá pixarovka, na níž po dlouhých 13 letech navázal snímek "Hledá se Dory". Na obrázku jsou oba společně ve filmu z roku 2003.

6. 84%  Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977)

Jak vytrhnout velrybě stoličku - Vánoční příběh o malém rošťákovi Vaškovi (Tomáš Holý), který žije jen se svojí maminkou Annou (Jana Preissová), která je baletkou. Vaškovi hrozně chybí táta, který podle vyprávění maminky byl horolezec a zahynul při výstupu na Anapurnu.

7. 84%  Jak vycvičit draka (2010)

Jak vycvičit draka - Vikingové, Škyťák a jeho nejlepší přítel drak v animované pecce studia DreamWorks. Dočkáme se někdy třetího dílu? | Foto: DreamWorks SKG

8. 84%  Cesta do pravěku (1955)

Cesta do pravěku - Těžko uvěřit, že tomuhle kouzelnému filmu Karla Zemana je přes 60 let! Dobrodružství chlapců, kteří se vydali mezi dinosaury zkrátka nestárne. A inspirovalo Stevena Spielberga a jeho "Jurský park".

9. 84%  Sám doma (1990)

Sám doma - Celosvětový hit Chrise Columbuse s Macaulayem Culkinem v roli Kevina, který brání během vánočních svátků dům před duem pokoutných zlodějíčků. A hraje si na dospělého. | Foto: 20th Century Fox

10. 84%  Shrek (2001)

Shrek - Tahle hodně netradiční animovaná pohádka studia DreamWorks zaznamenala v roce 2001 obrovský úspěch. Dle mnohých šlo o revoluci v rámci animovaných filmů. Oslík, Shrek a princezna Fiona mezi dětmi zlidověli. Shrek 5 je prý na cestě... | Foto: DreamWorks

11. 84%  Ratatouille (2007)

Ratatouille - Pixarovka z kulinářského prostředí s krysákem Remym v hlavní roli. Zajímavostí je režijní podíl Čecha Jana Pinkavy (držitel Oscara za krátkometrážní Geriho hru), který byl nakonec vystřídán Bradem Birdem.

12. 84%  Zootropolis: Město zvířat (2016)

Zootropolis: Město zvířat - Animák, kde jsou lidské charaktery představeny zvířecími hrdiny, trhnul v rámci tržeb 1 miliardu dolarů! Mnozí tvrdí, že si snímek díky odkazům na detektivní žánr užijí spíš dospělí...

13. 84%  Příšerky s.r.o. (2001)

Příšerky s.r.o. - Tahle sympatická strašidla si prostě zamilujete. James P. Sullivan a Mike Wazowski získávají elektrickou energii z vyděšeného dětského křiku... Jak se s tím vypořádá návštěvnice z lidského světa, holčička Boo? | Foto: Walt Disney Pictures

14. 83%  Páni kluci (1975)

Páni kluci - Oblíbený dětský film režisérky Věry Plívové-Šimkové, která se inspirovala románem Marka Twaina "Dobrodružství Toma Sawyera". Hudbu složil Petr Hapka.

15. 83%  Doba ledová (2002)

Doba ledová - První film "ledové" série přivedl na scénu celou řadu zvířecích hrdinů prehistorického světa. Nejvíce se zviditelnila veverka Scrat. Moment, kde má žalud?!? | Foto: 2002 20th Century Fox

16. 83%  Ať žijí duchové (1976)

Ať žijí duchové - Muzikálová pohádka Oldřicha Lipského s rytířem Brtníkem z Brtníku, Leontýnkou a trpaslíky. Celá řada písní Jaroslava Uhlíře zlidověla.

17. 83%  Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 - Finále populární série s obrýleným čarodějem. Nikdy nebylo v sázce tolik jako teď. Nikdo už není v bezpečí. Je to ale Harry Potter, kdo možná bude muset postoupit oběť největší, když se přiblíží rozhodující bitva s Lordem Voldemortem... | Foto: Warner Bros.

18. 83%  Nekonečný příběh (1984)

Nekonečný příběh - Film vznikal v mnichovských ateliérech a podílelo se na něm spoustu trikových specialistů. Jde o příběh malého chlapce Bastiena, kterému se v antikvariátě dostane do rukou kouzelná knížka. Při jejím čtení se Bastien stane součástí Nekonečného příběhu... | Foto: Warner Bros.

19. 83%  E.T. - Mimozemšťan (1982)

E.T. - Mimozemšťan - Nedaleko předměstí Los Angeles přistála kosmická loď mimozemšťanů. Podivné postavičky se rozešly sbírat vzorky do okolí a jen jedna z nich se dostala až na kraj lesa. Okouzlena světly velkoměsta zapomněla na své poslání... | Foto: Universal Pictures

20. 82%  Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Harry Potter a Ohnivý pohár - Harry touží po návratu do bezpečných zdí školy čar a kouzel v Bradavicích, kde ho může ochránit profesor Brumbál. Letos bude ale všechno trochu jinak. Brumbál oznamuje, že Bradavice budou pořádat Turnaj tří kouzelníků...

Chcete změnit pořadí celkového žebříčku Nejlepších rodinných filmů? Hlasujte po přihlášení na kartách filmů nebo přímo v žebříčku.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články