21.11.2017, 19:30

První český film podle Stephena Kinga! Uvidí horor z vesmíru jen vyvolení?

"Vrátil jsem se do lodi, sundal skafandr – a zděsil se. Všichni se bojí, abych je nenakazil. Prý mě pustí ven, až to přestane. Ale já cítím, že to teprve začíná." Úryvek z povídky Stephena Kinga předznamenává tuzemskou událost nejen na poli krátkometrážních filmů. Režisér Robin Kašpařík (Seance) představí v úterý 28. listopadu v pražském kině Premiere Cinemas svůj nejnovější počin Jsem brána (2017).

Snímek Jsem brána se bude promítat od 20:00 v rámci projekce festivalu Future Gate za účasti tvůrců. Následovat bude film o filmu a beseda s režisérem Robinem Kašpaříkem. Půjde o jednu z mála šancí vidět snímek v České republice. Pro ty, kteří by se akce rádi zúčastnili, nicméně máme špatnou zprávu: úterní projekce je vyprodána.

Nemusíte ale věšet hlavu, další možnost vidět snímek Jsem brána budete mít v únoru příštího roku v Praze na další přehlídce Future Gate a následně v regionech (Plzeň, Brno, Ostrava).

Režisér Robin Kašpařík během natáčení filmu Jsem brána

Důvod je prostý. Pro velký sen totiž musel režisér Robin Kašpařík oželet komerční projekce. Slavný spisovatel Stephen King poskytl práva k povídce za symbolický 1 dolar, ale vyžádal si, že se bude snímek promítat jen v rámci festivalů a nekomerčních projekcí. Tvůrci tedy nemohou snímek vydat například na DVD a zajistit jeho dodatečné zafinancování. Složitá cesta pro natočení sci-fi hororu Jsem brána, které zabralo 10 dnů a rok a půl v postprodukci, tedy pokračovala hledáním sponzorů.

Sci-fi horor Jsem brána zvítězil v Nashvillu. Nejlepší adaptace Stephena Kinga za poslední roky...

Z dosavadních festivalových cest si nicméně Kašpařík a spol. přivezli již několik vavřínů: film získal cenu za nejlepší krátký horor na mezinárodním filmovém festivalu v americkém Nashvillu, promítal se v Hollywoodu v rámci Holly Shorts a byl vybrán na nejprestižnější světový festival hororu a sci-fi v katalánském Sitges.

Jsem brána: Trailer

O povídce Jsem brána
Kingova povídka Jsem brána vyšla poprvé v roce 1971 ve vydání amerického časopisu Cavalier. V roce 1978 vyšla v souboru povídek pod názvem Night Shift. U nás se objevila v povídkovém cyklu Noční směna.

Tuzemská filmová verze, vůbec první, která vznikla podle Kingovy předlohy, pojednává o kosmonautovi stiženém neznámým virem. Originální je též filmové zpracování, Jsem brána totiž kosmonauta zabírá z pohledu hlavního hrdiny, kterého ztvárnil úspěšný tuzemský mim Radim Vizváry. Na realizaci snímku pracoval mezinárodní štáb.

Jsem brána - filmový štáb | Foto: facebook filmu

Sci-fi horor Jsem brána by chtěl režisér Robin Kašpařík vyslat do planetárií

Do posledního detailu vypiplaný projekt (zvuková a vizuální složka, umělecký plakát) slibuje nevšední cinefilský zážitek. Tedy když se vám podaří na projekci dostat. 

Doufejme, že si Kašpařík díky novince udělá jméno a přitáhne pozornost producentů. Byla by totiž škoda, kdyby potenciální diváci o Kašpaříkovi jen četli.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král
Související filmy: Jsem brána, Seance

Související články:

To podle Stephena Kinga útočí na pozici nejúspěšnějšího hororu všech dob

To má za sebou druhý víkend v amerických kinech a znovu nedalo konkurenci žádnou šanci. Výborně hodnocený snímek s děsivým klaunem Pennywisem udržel první...

Od Cell po Vzpouru strojů - nejhorší filmy podle Stephena Kinga

Někdo musí být nejlepší a někdo tahat za kratší konec. Včera jsme se na Kinoboxu věnovali tomu nej z adaptací Stephena Kinga, dnes si dáme propadáky

Od Carrie po Zelenou míli - nejlepší filmy podle Stephena Kinga

Fanoušci Stephena Kinga se v posledních měsících rozhodně nenudí. Napřed do kin vyrazila dlouho očekávaná Temná věž a nyní se vrací dětská noční můra v...

Sci-fi horor Jsem brána zvítězil v Nashvillu. Nejlepší adaptace Stephena Kinga za poslední roky, říká porota

První český film podle povídky Stephena Kinga - krátký sci-fi horor Jsem brána (2016) režiséra Robina Kašpaříka - získal Velkou cenu poroty na americkém...

Sci-fi horor Jsem brána inspirovaný Stephenem Kingem by chtěl režisér Kašpařík vyslat do planetárií

První český film podle Stephena Kinga byl na konci listopadu uveden v Sydney na "A Night of Horror International Film Festivalu". Režisér Robin Kašpařík...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rocky 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: