15.1.2018, 08:00

Když se hudebník inspiruje filmem, vzniknou následující písně

Když se hudebník inspiruje filmem, vzniknou následující písně
Robert De Niro ve filmu Taxikář (1976)

Filmy inspirují mnohé z nás k neuvěřitelným věcem. Oblasti lidské kreativity, kde se mohou lidé vyřádit, je nepřeberné množství a originalita některých nápadů a děl až vyráží dech. Pojďme se ale nyní podívat na tu "běžnější" oblast lidského života: hudba k našemu životnímu stylu neodmyslitelně patří a rozhodně patří k filmu. Tyto dvě oblasti kultury jsou propojeny od samého počátku.

Ostatně, nedávno jsme zveřejnili seriál věnovaný právě filmové hudbě. Většinou to bývá tak, že hudba je ve filmu použita nebo je pro jeho potřeby přímo složena. Co ale když vás jako hudebního tvůrce uchvátí (pozitivně nebo negativně) nějaký film natolik, že se rozhodnete to udělat naopak a na základě filmu složit píseň? Zde je seznam skladeb, které tak vznikly:

Deep Blue Something – Breakfast At Tiffany's (z alba Home z roku 1995). Tuto píseň inspiroval snímek Audrey Hepburnové, paradoxně však nikoli Snídaně u Tiffanyho, jak by mohl název skladby napovídat ale Prázdniny v Římě. Autor sklady Todd Pipes si jen myslel, že Breakfast At Tiffany's bude znít jako název lépe.

Bertie Higgins – Key Largo (album Just Another Day In Paradise z roku 1982). Tuto skladbu inspiroval film Key Largo z roku 1948 s Humphrey Bogartem a Lauren Bacallovou v hlavních rolích.

Bob Dylan – Brownsville Girl (album Knocked Out Loaded, 1986). Vznik této skladby je spojen s filmem Gregoryho Pecka Pistolník z roku 1950.

alt-J – Matilda (album An Awesome Wave, 2012). Jak název napovídá, svůj název získala skladba po postavě Matildy z filmu Luca Bessona Leon.

Regina SpektorFidelity (album Begin To Hope, 2006). Skladba Fidelity vznikla na základě filmu Všechny moje lásky.

 R.E.M. – Imitation Of Life (album Reveal, 2001). Píseň složili R.E.M. na základě stejnojmenného filmu z roku 1959.

NIN – Only (album With Teeth, 2005). Skladbu Only složili Nine Inch Nails pod vlivem filmu Klub rváčů z roku 1999.

Iron Maiden – Man On The Edge (The X Factor, 1995). Píseň inspiroval strhující snímek Volný pád s Michaelem Douglasem v hlavní roli.

Scott Walker – The Seventh Seal (album Scott 4 z roku 1969). Jak název napovídá, inspirací se pro napsání písně stal snímek legendárního Ingmara Bergmana Sedmá pečeť z roku 1957.

The Ataris – So Long, Astoria (album So Long, Astoria, 2003). Skladba, jež dala název celému studiovému albu vznikla na základě rodinného dobrodružného snímku Rošťáci z roku 1985.

Aerosmith – Walk This Way (album Toys In The Attic, 1975). Komediální snímek Mladý Frankenstein Mela Brookse oslovil skupinu Aerosmith natolik, že podle něj napsala uvedenou píseň.

The Clash – Red Angel Dragnet (Combat Rock, 1982). Vznik této písně ovlivnily hned dvě věci – vražda v Newarku v New Jersey a film Taxikář z roku 1976.

The White Stripes – The Union Forever (White Blood Cells, 2001). Občan Kane inspiroval hudební duo White Stripes k napsání této skladby.

Georgie Fame – The Ballad Of Bonnie And Clyde (1967). Zpěvák Georgie Fame složil tuto píseň poté, co shlédl film Bonnie a Clyde z roku 1967.

Creedence Clearwater Revival – Bad Moon Rising (Green River, 1969). John Fogerty na adresu tohoto kousku uvedl, že vznikl podle fantasy filmu Ďábel a Daniel Webster z roku 1941.

Fugazi – Walken's Syndrome (In On The Kill Taker, 1993). Píseň pojednává o postavě Christophera Walkena z filmu Annie Hallová z roku 1977.

Big Audio Dynamite – E=MC2 (This Is Big Audio Dynamite, 1985). Bývalý člen skupiny The Clash Mick Jones se spojil s Donem Lettsem a vytvořili projekt Big Audio Dynamite. Jejich první singl je skoro celý založen na filmech režiséra Nicolase Roega – jmenovitě Cesta (1971), Představení (1970), Muž, který spadl na Zemi (1976) a Teď se nedívej (1973).

The Wombats – Kill The Director (The Wombats Proudly Present: A Guide To Love, Loss & Desperation, 2007). Jak název napovídá, skupinu asi příliš nezaujala romantická komedie Prázdniny (2006), protože tato skladba je adresována právě jí, nebo spíše jejímu režisérovi.

-
-
Miňonka
Autor:
Miňonka

Související články:

Audrey Hepburn oslní svou křehkostí v novém životopisném seriálu

Stane se tak díky italské produkční společnosti Wildside, která se rozhodla natočit o Audrey nový biografický seriál, jehož natáčení by mělo začít v...

Vánoce se šmahem blíží a s nimi i věčné vánoční hity. Jeden z nejslavnějších se navíc dočká i filmové podoby!

Ano, řeč je o hitu skupiny Wham Last Christmas! Z rádií se na nás valí každé svátky a jelikož už si bez něj neumíme Vánoce představit stejně jako bez...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (5. část)

Náš seriál věnovaný filmové hudbě končí a s ním je tu dávka posledních slavných fláků, které milujeme nebo i nesnášíme, ale které se kromě kinematografie...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (4. část)

Vraťme se k hudebním hitům ze známých filmů počtvrté. I dnes vám přinášíme seznam nejoblíbenějších hitů všech dob. Seznamte se s jejich autory i podmínkami...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle fláky z filmů? - 3. část

Třetí sedmička slavných filmových skladeb je tu a s ní i jejich příběhy, zajímavosti ze zákulisí jejich vzniku a další informace, které s nimi souvisí...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (2. část)

Jsme tu s druhým dílem našeho seriálu, ve kterém se věnujeme nejúspěšnějším filmovým písním. První sedmičku hitů už máme za sebou, pojďme si představit...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (1. část)

V poslední době tomu tak často není, ale u většiny starších filmů se soundtrack k filmu skládal z jednotlivých písniček od známých či méně známých autorů...

Ankety

Můj nejoblíbenější Shymalanův překvapivý zvrat je z filmu...
  • Šestý smysl
  • Vyvolený
  • Znamení
  • Vesnice
  • Stalo se
  • The Visit
  • Rozpolcený

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: