13.11.2017, 16:40

Jižní Korea má svou Brutální Nikitu: Ok-bin Kim a dynamické filmy

Festival "Filmasia" představuje od roku 2005 dynamickou tvář současné asijské kinematografie, která čím dál častěji oslovuje diváky a tvůrce západní polokoule. Anime tvorba nebo nejnovější zpracování mangy Ghost in the Shell (2017) budiž důkazem. Letošní "Filmasia" se koná od 6. do 12. prosince v pražských kinech Lucerna a Ponrepo.

Na své si přijdou milovníci akčního žánru, historických výpravných děl nebo artových podívaných. Zcela zdarma bude souběžně s Filmasií probíhat přehlídka hongkongské kinematografie. 

Jihokorejský kandidát na Oscara přijíždí do Prahy!

Taxikář ze Soulu | Foto: Filmasia 2017

Filmasii zahájí ve středu 6. prosince. Na programu bude letošní nejvýdělečnější film z Jiží Koreje Taxikář ze Soulu (2017). Na motivy skutečných událostí vypráví o cestě taxikáře a německého reportéra, kteří se zapletou do studentského povstání a následného masakru civilistů v Kwangdžu, k němuž skutečně došlo v květnu roku 1980. Snímek uchvátil jihokorejské publikum a bude reprezentovat zemi vzniku v kategorii Nejlepší cizojazyčný film na letošních Oscarech.

Pevnost

Silnějším povahám je věnován program ve čtvrtek 7. prosince, kdy kino Lucerna promítne historické drama Pevnost (2017) o čchingské invazi, kde se hlavní role ujal Byung-hun Lee, známý z hollywoodských velkofilmů G.I. Joe (2009) nebo Sedm statečných (2016). Sériový vrah se ukáže jako V.I.P. (2017) v režii Hoon-jung Parka, který se již na Filmasii představil svým scenáristickým debutem Viděl jsem ďábla (2010).

Páteční večer 8. prosince bude patřit Nelítostné (2017) nájemné vražedkyni, která měla mezinárodní premiéru v půlnoční sekci festivalu v Cannes a je asijskou obdobou Brutální Nikity nebo "Nevěsty" Quentina Tarantina. Kouzlo jihofrancouzského města Cannes a světoznámý festival představí v sobotu 9. prosince známý režisér Sang-soo Hong ve snímku Claiřin fotoaparát (2017). V něm si zahrála herecká hvězda Francie Isabelle Huppert (Pianistka, 8 žen, Elle).

Útěk z Hašimy

Korejskou část festivalu pořadatelé zakončí vizuálně velkolepým Útěkem z Hašimy (2017). Příběh o útěku Japonci vykořisťovaných korejských horníků navštívil v první den uvedení v jeho domovině rekordní milion diváků. Nemalý podíl na tom má smysl pro špičkovou akci režiséra Seung-wan Ryooa a ansámbl největších korejských hereckých hvězd současnosti.

20 let hongkongské kinematografie v 10 různorodých filmech

Chrabří bojovníci

Při příležitosti oslav 20 let hongkongské kinematografie od předání bývalé kolonie Číně přivítá Filmasia světové hosty, kteří se navíc postarají o bohatý doprovodný program. Režiséři Chi-kin Kwok a Clement Cheng přivezou Chrabré bojovníky (2010) a spolu s představitelem hlavní role Teddym Robinem Kwanem snímek také uvedou. Jejich novinka je vzrušující poctou hongkongským bojovým filmům z 60. a 70. let. Zájemci se mohou těšit také na masterclass s autory; proběhne v pátek 8. prosince.

V druhé polovině festivalu proběhne na FAMU seminář o hongkongském filmu pod taktovkou světové kapacity na asijskou kinematografii, filmového kritika a výkonného ředitele Hongkongského filmového festivalu Rogera Garcii. Závěrečný snímek Made in Hong Kong (1997) doplní v kině Ponrepo masterclass producenta filmu Daniela Yu.

Kromě již avizované pocty akčním hongkongským titulům Chrabří bojovníci a Made in Hong Kong se v rámci speciální sekce Hvězdy Hongkongu, na kterou mají všichni diváci vstup zdarma, představí dalších osm snímků hongkongské produkce.

V sobotu 9. prosince bude v pražském kině Ponrepo uvedena Volavka (2002), jeden z nejvýdělečnějších hongkongských filmů všech dob. Za předlohu si ji vybral Martin Scorsese pro oscarovou Skrytou identitu (2006). Své Bdělé sny v Praze osobně uvede režisér a populární čínský zpěvák Teddy Robin Kwan. Večer uzavře Policejní hlídka PTU (2003) od mistra stylových thrillerů Johnnieho Toa.

Velmistr

Neděli 10. prosince odlehčí V prázdném slunci (2008), chytrý, zábavný a nazlobený příběh o dospívání studentů, kteří se připravují na maturitní zkoušku. Následně dostane prostor mistr melancholických romancí a výtvarně strhujících obrazů Kar Wai Wonga se svým nejnovějším snímkem Velmistr (2013).

Další podrobnosti o Filmasii včetně kompletního programu najdete zde.

-
-

Související články:

Otec "krvavého baletu" se vrací k akci. Podívejte se na trailer na jeho novinku Manhunt!

71 letý John Woo inspiroval mnohé. Jeho zpomalovačky, akční choreografie připomínající balet nebo let bílých holubic míru patří k jedněm z...

Disneyho princezny v úžasném anime provedení

Pokud jste si mysleli, že studnice inspirace na téma Disneyho princezny vyschla, tak vám musíme sdělit, že nikoli. Lidská fantazie je skutečně neuvěřitelná...

Kolik jich (ne)znáte? Podle 177 kritiků patří mezi ty nejlepší

Poznáte z jakého filmu je úvodní fotka? Na konci článku najdete odpověď. Jednadvacáté století pokročilo a za tu dobu se urodilo docela solidní číslo...

OBRAZEM: Anime Show & Game Expo 2017 aneb Nad Tatrou sa blýska

Jakub Selesi nám do redakce poslal následující fotoreport a krátký komentář z bratislavské sleziny fanoušků komiksu, anime, mangy a dalších fenoménů. V...

Recenze: Ghost in the Shell - jaký je remake kultovního japonského anime?

Blízká budoucnost. Lidstvo je vylepšováno bionickými implantáty. Těžce zraněnému děvčeti je firmou Hanka Robotics z těla vyndán mozek a vložen do robotické...

Hranou filmovou adaptaci slavné sci-fi anime Akira pohlídá Christopher Nolan!

Že bychom se Tetsua skutečně jednou dočkali v hraném podání? Hrdina kultovní manga série Akira (vycházela 1982 až 1990) a stejnojmenného animovaného...

Ankety

Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
 • Barristan Selmy
 • Oberyn Martell
 • Brienne z Tarthu
 • Jaime Lannister
 • Jon Snow
 • Bronn
 • Arthur Dayne
 • Robert Baratheon
 • Rhaegar Targaryan
 • Sandor Clegane ,,Ohař"
 • Gregor Clegane ,,Hora"
 • Syrio Forel
více k tématu:
Kdo je nejlepší bojovník ve Hře o trůny?
Jaký je Váš nejoblíbenější film s Predátorem?
 • Predátor (1987)
 • Predátor 2 (1990)
 • Predátoři (2010)
 • Predátor: Evoluce (2018)
 • Vetřelec vs. Predátor (2004)
 • Vetřelci vs Predátor 2 (2007)
více k tématu:
Predátor: Hodnoceno od nejlepšího dílu po nejhorší
Nejlepší herní adaptace Uwe Bolla?
 • House of the Dead
 • Sám v temnotě (Alone in the Dark)
 • BloodRayne
 • Ve jménu krále (Dungeon Siege)
 • Postal
 • Far Cry
více k tématu:
Mlátil kritiky, vysmál se Tarantinovi a označil se za génia. Nyní o "nejhorším režisérovi všech dob" vznikl dokument

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: