S Tomem Hanksem si dnes večer "pohraje" jako kočka s myší. Nejlepší snímky slavného Leonarda DiCapria

S Tomem Hanksem si dnes večer "pohraje" jako kočka s myší. Nejlepší snímky slavného Leonarda DiCapria 17 obrázků v galerii
Chyť mě, když to dokážeš | Foto: Dreamworks Pictures
Dnes večer si v televizi můžete naladil životopisné komediální drama Chyť mě, když to dokážeš (2002), v němž Leonardo DiCaprio ztvárnil postavu slavného útěkáře a fištróna Franka W. Abagnalea, kterému dýchá na paty zoufalý agent FBI v podání Toma Hankse. Pojďme si připomenout život, kariéru a nejlepší filmy Leonarda DiCapria.
Co žere Gilberta Grapea

Leonardo DiCaprio se narodil 11. listopadu roku 1974 v samotném epicentru filmu, v Hollywoodu. Jeho rodina měla povedené známé, na malého Lea v postýlce se přišel podívat například mistr "alkoholické" literatury Charles Bukowski. Leonardovi nebylo ani 20 let, když filmaře zaujal rolí Arnieho Grape v komediálním dramatu Lasse Hallströma Co žere Gilberta Grapea (1993). A vysloužil si první nominaci na Oscara. Ve snímku hraje mentálně zaostalého mladšího bratra Gilberta Grapea (Johnny Depp), který mu je zdánlivě pouze na obtíž.

Titanic

DiCapriův roztomilý kukuč nicméně nesliboval jen role v romantických filmech (Romeo a Julie, Titanic, Muž se železnou maskou). Méně známé, ale kvalitou srovnatelné role ztvárnil například v životopisu o básníku Rimbaudovi Úplné zatmění, coby basketbalový básník Jim Carroll se zase představil v dramatu z New Yorku Rváčův deník (1995).

Po Titanicu se stal Leonardo DiCaprio hvězdou první velikosti, která se však musela stále poměřovat s úlohou v romantickém blockbusteru. Zřejmě nejdůležitější spolupráci kariéry navázal herec s proslulým režisérem Martinem Scorsesem díky historickému snímku o osidlování velkoměsta Gangy New Yorku (2002). Film si vysloužil 10 nominací na Oscara a DiCaprio se mohl učit od mistra hereckého řemesla Daniela Day-Lewise, který mu byl filmovým protivníkem.

Gangy New Yorku | Foto: 2002 Miramax Films

Svého vytouženého Oscara se DiCaprio dočkal poměrně nedávno, během slavnostního udílení v února roku 2016. Oceněn byl za výkon v drsném "survival" snímku REVENANT Zmrtvýchvstání (2015) režiséra A. J. Iñárritua. V případě této role hollywoodská hvězda rozhodně překvapila přístupem k roli, kde se s herci rozhodně nejednalo v rukavičkách.

REVENANT Zmrtvýchvstání

DiCaprio už rozhodně není tím romantickým hrdinou, po němž pokřikují fanynky se zápisníčky kvůli podpisu. Herectví bere Leonardo jako výzvu. A občas se mu podaří překročit profesní omezení a dostat se například na půdu mezinárodní politiky nebo klimatologie.

Herec inicoval vznik Nadace Leonarda DiCapria, která se věnuje problematikou znečišťování životního prostředí, a je v roli producenta podepsán pod tématickým dokumentárním filmem 11. hodina (2007) nebo Je s námi konec? (2016). Za snižování znečišťování ovzduší lobboval například u prezidenta Baracka Obamy, ten však již v úřadu není a Donald Trump se vydal diametrálně odlišným směrem.

Je s námi konec? | Foto: http://www.natgeotv.com

Jaké jsou nejlepší herecké role Leonarda DiCapria?

1. 87% Počátek (2010)

Počátek | Foto: Warner Bros. Pictures

2. 85% Nespoutaný Django (2012)

Nespoutaný Django

3. 85% Skrytá identita (2006)

Skrytá identita | Foto: Warner Bros.

4. 85% Titanic (1997)

Titanic

5. 83% Prokletý ostrov (2010)

Prokletý ostrov | Foto: Paramount Pictures

6. 82% Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Chyť mě, když to dokážeš | Foto: 2002 Dreamworks Pictures

7. 82% Vlk z Wall Street (2013)

Vlk z Wall Street

8. 81% Co žere Gilberta Grapea (1993)

Co žere Gilberta Grapea

9. 81% Krvavý diamant (2006)

Krvavý diamant | Foto: Warner Bros. Pictures

10. 81% REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

REVENANT Zmrtvýchvstání
Ankety
Vyrazíte do autokina Strahov?
Ano
Ne
Ještě nevím
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist