9.4.2018, 16:30

"Nula, divnej ksicht, ohyzda?!" Poznáte legendárního herce, který dnes slaví životní jubileum?

Ikonický francouzský herec dnes slaví 85. narozeniny. Představitel, kterého proslavily filmy jako U konce s dechem, Bláznivý Petříček nebo série Muž z Ria, Hongkongu a Acapulca, rozhodně nekončí. Po dvou loňských bilančních knihách se charismatický Bebel objevuje v médiích a na spadnutí je další jeho herecké angažmá. Přesvědčte se, jak dobře znáte jeho herecké role.

Když loni herec slavil 84. narozeniny, nadělil sobě a fanouškům dvojici knih. První z nich, "Mých tisíc životů", byla autobiografií a hercovým vyprávěním o výjimečném a šťastném životě. Cesta k němu ale nebyla vůbec jednoduchá:

Nula! Divnej ksicht! Ohyzda! Takhle častovali Jeana-Paula Belmonda francouzské divadelní kapacity v jeho začátcích a směle mu prorokovali: „Nikdy nebude na divadelní scéně nebo ve filmu držet žádnou ženu v náručí.“ Nemohli se mýlit víc. Skončily v ní všechny krasavice světového filmu, včetně obávaných italských tygřic, jako byly Claudia Cardinale, Sophia Loren a Gina Lollobrigida.

V této osobité vzpomínkové knize Belmondo vypráví o svém šťastném dětství, o úporném boji, který vedl za svůj sen stát se hercem. O své životní vášni – boxu, rychlý autech, ztřeštěnostech a kaskadérských kouscích. O svých životních partnerkách a láskách, o milované rodině, o spolupráci s velikány filmu. Život se mu zdál snadný a zářivý i přes všechna dramata a kruté ztráty. Nejdůležitější pro něj bylo bavit se a hrát si. Byl přesvědčen, že komediant má velké privilegium: právo zachovat si mládí. Zůstat dítětem a vytvářet iluzi, libovat si v přítomném okamžiku.

Jean Seberg a Jean-Paul Belmondo v kultovním snímku U konce s dechem (1960). | Foto: Rialto Pictures/StudioCanal

Druhý knižní titul "Belmondo o Belmondovi" zaujal milovníky fotografií a nezapomenutelných momentek s Belmondem. Fotokniha vznikla stejně jako autobiografie za dohledu Belmonda, který uspořádal velkolepý fotografický průřez svým životem. Jedinečné snímky pochází jak z jeho osobního archivu, tak z mnoha desítek světových agentur. Belmondo zde ožívá jako milující manžel, stejně jako milovník z nejslavnějších filmů. Jako šťastný táta a dědeček, stejně jako charismatická hvězda filmového plátna.

Dle Belmondových slov těch jeho "tisíc životů uplynulo rychle, až příliš rychle - uběhly stejnourychlostí, jakou jsem řídil auta."

Jean-Paul Belmondo není jen stárnoucí hvězda, ale i zosobnění své země a několika dekád historie. Nesmazatelně se zapsal i do duší tuzemských diváků, kteří s jeho "muži" zažívali nejedno dobrodružství. Jeho hrdinům nejprve propůjčil hlas Jan Tříska, po jeho emigraci Jiří Krampol.

Památné je též loňské předávání francouzských cen César, kde si Belmondo vysloužil dech beroucí ovace ve stoje, které ne a ne brát konce. 83 letý muž měl oči zaplaveny slzami dojetí a myslel na svou matku, která jej v herectví podporovala.

Pojďme zavzpomínat na památné role Jean-Paul Belmonda v naší redakční hře spolu s desítkou filmů a rolí, které slavný Francouz ztvárnil.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

10 filmových agentů, kteří by rozhodně NEMĚLI mít povolení zabíjet!

Ne každý agent má na konci svého jména čísla. To potvrzují i série jako Kingsman nebo Johnny English. Tyto filmy ale nejsou jedinými snímky, kde je někdy...

Glosa: O Janu Třískovi a o tom, jak všeho už bylo moc

Jsou herci, kteří si vás svým projevem, ať už hereckým nebo civilním, nezvladatelně podmaní. Nemluvím teď o idolech, ikonách, kultech, nic takového. Mluvím...

Tohle kino má rád i King Kong. Oslavy zábavného škváru i výsostného umění v Aeru

Pražského kino Aero si připomíná 20 let novodobé existence a právě na jeho příkladu je patrné, jak si předbíhat a udržovat stálé diváky. Chce to zajímavý...

Tohle byly jejich první celovečeráky. Poznáváte je?

Ve čtvrtek měla v českých kinech premiéru životopisná Milada (2017) debutujícího režiséra Davida Mrnky. Snímek pojednávající o životě popravené političky...

Benátky 2016: Kdo si odnesl Zlatého lva a další ocenění?

Festivalová porota s režisérem Samem Mendesem v čele rozhodla v sobotu večer o držiteli Zlatého lva na 73. ročníku festivalu v italských Benátkách. Hlavní...

Benátky 2016: Zlatý Belmondo, Wenders v teniskách a Gibsonův návrat

Ve čtvrtek obdržel herec Jean-Paul Belmondo na 73. ročníku benátského festivalu Zlatého lva za celoživotní dílo. Dnes bude nejstarší filmová přehlídka...

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: