Recenze: Lajka - 15 let práce! Vesmírná prázdnota pro undergroundové padesátníky?

Recenze: Lajka - 15 let práce! Vesmírná prázdnota pro undergroundové padesátníky? 8 obrázků v galerii
Český animovaný film Lajka vypráví o dobrodružství legendárního sovětského kosmického psa, který se dostane na vzdálenou planetu, kde spolu s ostatními kosmickými zvířaty (opičák, kráva, želva, tučňák) začnou souložit se zdejšími mimozemšťany, a založí tak novou Utopii. Jejich spokojený život naruší až sovětský kosmonaut Jurij Levobočkin (humor!), který se sem také náhodou dostane (mluvící černou dírou, která je modrá) a chce zvířata zabít / sníst, mimo jiné i proto, že ho připravila o kosmické prvenství.

Na tomto filmu pracoval animátor, výtvarník, střihač a režisér Aurel Klimt asi 15 let, a i z toho důvodu je hrozně smuté, co strašlivého vzniklo.
Film je animovaný klasickou "trnkovskou" metodou, přičemž loutky byly v reálu docela velké (desítky centimetrů) a jistě bylo náročné je vyrobit a ručně, okénko po okénku, animovat (přitom je ve filmu spousta digitálních triků, například oheň, kouř a dokreslovaná pozadí).

Ovšem ta pracně vytvořená animace je převážně strašná. Humanoidní postavičky mají většinou pouze dvě verze hlavy - jednu s otevřenou pusou, jednu se zavřenou - a jejich skokovým prohazováním je animována veškerá řeč (některé vedlejší postavičky mají hlavu zcela nehybnou, i když mluví). Takže pokud má postavička na hlavě čepici, ta čepice se mění současně s otvíráním a zavíráním pusy, protože se nepodařilo ušít ji pro obě hlavy stejně.

Jakákoliv akční scéna (honička, pád, rvačka) působí strašlivě mrtvě a nemá naprosto žádné tempo. Figurky mají hrozný problém provádět nejzákladnější pohyby a působí prkenně. Ostatně, podívejte se na trailer:

Ten obsahuje většinu nejlepších (nejlépe animovaných) scén filmu. A odmyslete si tu akční podkresovou hudbu, protože žádná ani vzdáleně podobná ve filmu samotném nezazní.

Lajka je totiž muzikál a autorem jeho písniček je Miroslav Wanek. To, co pro film složil a nahrál, se opravdu velice podobá této ukázce (autor je ten v zeleném tričku), je to hrané většinou na 2-3 nástroje a má to texty, které jsou buď strašlivé, nebo jde o nějakou záměrnou geniální parodii na špatně se rýmující texty. Vzhledem k tomu, že já jsem si připadal na tyto songy příliš mladý (něco podobného poslouchali v 80. letech na gymnáziu starší nezávislejší spolužáci), zajímalo by mě, co jim budou říkat dnešní žáci druhého stupně ZŠ, pro které je podle tvůrců tento film určen...

Opravdu upřímně by mě zajímalo, co bude na tento film říkat mládež, která je odkojená videohrami, Disneyovkami, ta trochu starší i animáky Tima Burtona.

Výše zmiňovaná totální absence tempa a nezajímavá / laciná animace, to jsou hlavní problémy filmu, které jsou vidět v každé jeho sekundě. Nejsou to ale zdaleka jediné problémy Lajky. K dalším patří:

- Dlouhé scény, které jsou naprosto zbytečné, nikam neposunují příběh a neobsahují nic vtipného. Například: Vědci dají Lajku do centrifugy, zapnou centrifugu, centrifuga se točí, Lajka se na ní vozí a nic nedělá, vědci ji pozorují, mačkají knoflíky, centrifuga se zrychluje, Lajka se pořád vozí a nic nedělá, a pak vědci centrifugu vypnou. Konec scény. Bez jediného vtipu nebo nějaké jiné emoce.

- Velmi špatný dabing. Některé role jsou od počátku špatně obsazeny (titulní hrdinka) a většina zní jako špatný, laciný televizní dabing, kdy dialogy vůbec nemají energii a návaznost na obraz.

- Překvapivě "dospělácký" humor, kdy nechybí "posrání se z posranýho záchoda", vyměšování ve vesmíru (viz trailer), nebo mimozemšťan s mnoha penisy na těle, zpívající písničku o rozmnožování a kradoucí kosmonautovi trenýrky otevřením skafandrového zipu na jeho zadku.

- Několik absolutně mega WTF momentů, ale bohužel zdaleka ne dost na to, aby kvůli nim stálo za to na film chodit. Ale určitě by se z něj dalo sestříhat pětiminutové "best of" a doufám, že to po vydaní na digitálních nosičích někdo udělá.

- Strašidelně / hnusně vypadající lidské postavičky neřadím mezi "problémy", neboť jde zjevně o výtvarný záměr, ta znetvořená těla mi přišla zajímavá, a dokážu si představit film (nikoliv pro děti), ve kterém by měla své místo.

Teoreticky bych chápal, že se Lajka může líbit lidem, kterým je dnes kolem 50 let a někdy před 30 lety opravdu hodně hulili (například fanouškům Ralpha Bakshiho). Ale myslím, že jakkoliv vyhulený mozek mají, tenhle film pro ně pořád bude příliš prázdný.

P.S: Aurel Klimt asi 10 let působil jako vedoucí katedry animované tvorby na FAMU, což tak nějak sedí k mému pohledu na současnou českou kinematografii. Stejně jako skutečnost, že film stál 58 milionů Kč a byl podpořen Státním fondem pro kinematografii.

P.P.S: Viděl jsem 3D verzi a mohu o ní říct jen to, že "3D moc nevadilo".

Hodnocení: 30%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články