1.11.2017, 11:30

Láska, sex a tabu. Polské milování na festivalu visegrádských filmů 3Kino

Dnes bude v pražském kině Atlas zahájen již čtvrtý ročník mezinárodního filmového festivalu 3Kino. Probíhat bude až do neděle 5. listopadu (kromě Atlasu ještě v pražském kině Evald) a v rámci pětidenního programu uvede přes 40 filmů ze 4 zemí takzvané Visegrádské čtyřky, 20 zajímavých hostů a 3 odborné workshopy.

Těšit se můžete například na polského kameramana Adama Sikoru (Ve stínu; Já, Olga Hepnarová), který v Praze uvede svoji režijní novinku Láska v městě zahrad (2016). Jednu z hlavních rolí si zde zahrála hvězda polského filmu Michalina Olszanska (Město 44; Já, Olga Hepnarová; Vábení sirén).

Láska v městě zahrad | Foto: Kino Atlas

Dlouho očekávaný film o Miladě Horákové s prozaickým názvem Milada (2017) v rámci 3Kino představí debutující režisér a producent David Mrnka. Diskuse po filmu se kromě Mrnky zúčastní i herečky Hana Vagnerová nebo Vica Kerekés, tudíž byste si tento bod na festivalovém programu rozhodně neměli nechat ujít. Snímek Milada se bude v rámci festivalu promítat ve čtvrtek 2. listopadu v 19:30 v kině Atlas.

Letošní ročník přehlídky zahájí v pražském Atlasu dnes v 19:45 snímek mladé polské režisérky Marii Sadowské Umění milování (2017). Retrofilm se věnuje dopadu legendární polské knihy o sexu na obyvatele katolické země. Autorkou "Umění milování" byla lékařka Michalina Wisłocka a zabývala se v ní tabu v oblasti sexu a "návody" pro ženy, jak dosáhnout při milování potěchy. V Polsku se stalo Umění milování ohromným diváckým hitem, když na film přišly téměř 2 miliony diváků.

Polské filmy zaujmou přímočarostí, skvělými herci a aktuálními tématy

Za první tři roky působení si festival 3Kino získal prestiž mezi znalci a popularitu filmových fanoušků. Čtvrtým ročníkem chce přesvědčit o svých kvalitách i veřejnost. Filmy z produkce polských, českých, slovenských a maďarských filmařů, workshopy i zajímaví hosté slibují kvalitní podívanou i zábavu.

Přistoupili?: Trailer

Program festivalu bude opravdu nabitý. Z českých hostů přijedou na 3Kino nejen tvůrci filmu Milada, ale i vzácný host, herec Stanislav Zindulka, který představí nový film mladé režisérky Terezy Pospíšilové Přistoupili? (2016). Roadmovie z vlaku pojednává o osamělém vdovci (Stanislav Zindulka) a mladém romském chlapci (Martin Siegel), který je na útěku. Najdou ti dva společnou řeč?

Jsme přece lidi | Foto: 3Kino

V rámci festivalu je připraveno i několik zajímavých workshopů v malém sále kina Atlas. Za zmínku stojí studentský film Jsme přece lidi (ČR 2016), který je součástí workshopu Animované studentské filmy. Snímek pojednává o zajíci v nouzi a vznikl kombinací animované tvorby a natáčení s herci.

Šamanka | Foto: 3kino

Jeden z workshopů festivalu s názvem Filmy, na které se stála fronta bude věnován známému polskému režisérovi Andrzeji Zulawskému a v rámci něj bude představen jeho film Šamanka (1996). Mysteriózní thriller s hororovými prvky pojednává o antrolopologovi (Boguslaw Linda), který prožívá sebezničující vztah se studentkou "Wlaškou" (Iwona Petry). Režisér Zulawski natočil film po pádu železné opony a vysloužil si v rodném Polsku kontroverzní přijetí. Není divu: otevřené erotické scény se v náboženské zemi nenosily. Představitelka "Wlašky" Iwona Petry se kvůli veřejnému pranýřování dokonce musela skrývat.

Zájem o festival 3Kino stoupá každým rokem, jak potvrzuje Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze: „Festival 3Kino podporujeme od jeho vzniku. Nejenom proto, že žádná jiná filmová akce v České republice takhle podrobně a systematicky nemapuje polskou současnou kinematografii, ale nadchl nás také elán a zanícení organizátorů Vavřince Menšla a Miloše Mácy a jejich autentická láska ke středoevropskému filmu.“

Vstupenky na jednotlivé filmy v rámci festivalu 3Kino si mohou diváci pořídit za jednotnou cenu 80 Kč. Je možné zakoupit vstupenku i na celý festival za cenu 550 Kč, kterou je možno získat na vyžádání u organizátorů. Vstupenky na projekce jsou již v prodeji na pokladnách kin Atlas a Evald nebo na webu evald.cz.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Režisér chce filmem o Miladě Horákové oslavit její život. Přijde na premiéru i komunistka Semelová?

Dnes má v pražském kině Lucerna světovou premiéru životopisné drama o Miladě Horákové, silné ženě, která se stala obětí komunistických čistek na přelomu...

Recenze: Já, Olga Hepnarová - komunistická sedmdesátá leta ožívají v kinech smutnou historickou kapitolou

Na první pohled by se mohlo zdát, že tento film vypráví životní story Olgy Hepnarové, ale je to trochu jinak.

Koprodukční drama o vražedkyni Hepnarové má trailer, uznávaného kameramana a mezinárodní potenciál

10. července roku 1973 nasedla 22 letá Olga Hepnarová do nákladního automobilu Praga RN a na tramvajové zastávce Strossmayerovo náměstí v Praze najela do...

Organizátoři festivalu 3Kino: „Polské filmy zaujmou přímočarostí, přesvědčivostí, skvělými herci a aktuálními tématy.“

Ve čtvrtek 30. října bude v pražském kině Atlas zahájen festival 3Kino. Potrvá do neděle 2. listopadu a představí snímky polsko-slovensko-české produkce s...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rambo 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: