1.11.2017, 17:30

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle fláky z filmů? - 3. část

Třetí sedmička slavných filmových skladeb je tu a s ní i jejich příběhy, zajímavosti ze zákulisí jejich vzniku a další informace, které s nimi souvisí. Vítejte opět ve světě filmové hudby.

It Must Have Been Love od švédského dua Roxette má většina z nás spojenou s romantickou klasikou jménem Pretty Woman. Skladba však spatřila světlo světa o tři roky dříve, tedy v roce 1987. Tehdy Roxette oslovila německá EMI, zda by nesložili nějakou pěknou vánoční skladbu. Jmenovala se It Must Have Been Love (Christmas for the Broken Hearted) a ve Švédsku sklidila ohromný úspěch, ale mezinárodně nevyšla. Až do roku 1997 nebyla ani součástí žádného studiového alba skupiny. Poté, co dvojice zabodovala na čele amerických hitparád s hity The Look a Listen to Your Heart, byli Roxette v roce 1988 osloveni, zda by se nechtěli hudebně podílet na filmu Pretty Woman. Volba padla právě na It Must Have Been Love, která dokonale sedla ke scéně rozchodu ústředních hrdinů. A možná, že i díky této skladbě sklidil soundtrack k Pretty Woman ohromný úspěch a do dnešního dne se jej prodalo přes devět milionů nosičů.

Evergreen Barbra Streisand. Tento hit zazněl ve snímku Zrodila se hvězda (1976), ve kterém Barbra ztvárnila jednu z hlavních rolí. Autorkou hudby je Barbra Streisand, text napsal Paul Williams. Skladba si nakonec došla pro Grammy, Zlatý glóbus i Oscara.

Because You Loved Me Celine Dion. Tento hit si pobyl na vrcholu hitparády šest týdnů a Celin Dion vynesl cenu Grammy. Hlavně ale doprovázel na plátnech kin Roberta Redforda a Michelle Pfeiffer ve snímku Intimní detaily (1996). Autorkou písně je Diane Warren, která v písni vyjádřila své díky otci za to, že ji neustále podporoval. Zajímavostí ale je, že na oficiálním soundtracku tuto píseň nenajdete. Na hudebním nosiči vyšla pouze jako součást studiového alba Celine Dion Falling into You.

The Way We Were od Barbry Streisand se udržela na čele žebříčku po tři týdny. Skladbu napsali Alan a Marilyn Bergmannovi spolu s Marvinem Hamlischem. The Way We Were zazněla ve snímku Takoví jsme byli z roku 1973 a nakonec si došla pro dva Oscary.

Raindrops Keep Fallin' On My Head je již navždy spjata s klasikou Butch Cassidy a Sundance Kid z roku 1969. Skladbu nazpíval B. J. Thomas a i díky jeho podání si tento hit došel pro Oscara a strávil na čele hitparád 4 týdny. Přitom nahrávání neprobíhalo úplně hladce. Až sedmá verze nahrávky se Thomasovi líbila. Přitom skladba, která zazněla ve snímku vznikla poté, co se Thomas léčil po laryngitidě a tak jeho hlas zněl chraplavěji než na oficiálním soundtracku. Zajímavostí je i to, že skladbu mohli původně natočit Ray Stevens nebo Bob Dylan, oba ale tuto nabídku odmítli.

Say You, Say Me – jeden z největších hitů Lionela Richieho opanoval hitparády po dobu čtyř týdnů. Sklabu složil sám Richie pro snímek Bílé noci (1985) a ačkoli získala Zlatý glóbus a Oscara za nejlepší filmovou píseň, na oficiálním soundtracku k filmu ji nenajdete.

Gangsta's Paradise - Coolio feat. L.V. Tento počin se mezi filmovými hity skutečně vyjímá. Jedná se totiž o jednu z mála rappových skladeb, která diváky oslovila natolik, že zaplavila všechna rádia bez rozdílu. Nakonec se vyšplhala i na nejvyšší stupeň žebříčků, kde se udržela tři týdny. Ústřední melodie snímku Nebezpečné myšlenky (1995) vznikla na základě skladby Stevieho Wondera Pastime Paradise z roku 1976, jehož ústřední melodii a nápěv použila. A právě účast Stevieho Wondera na skladbě jako spoluatora je důvodem, proč se v písni nakonec neobjevily žádné vulgarity. Coolio je tam samozřejmě původně měl, ale Wonderovi se to nelíbilo, tak to Coolio přepsal. Možná i proto za ni nakonec získal cenu Grammy.

-
-
Miňonka
Autor:
Miňonka

Související články:

Filmové hvězdy trochu jinak aneb Věděli jste, že hrály v hudebních klipech?

Samozřejmě tu nehovoříme o Alicii Silvestrone, o které se moc dobře ví, že byla několik let dvorní herečkou skupiny Aerosmith ani o Shia LeBeoufovi v klipu...

Když se hudebník inspiruje filmem, vzniknou následující písně

Filmy inspirují mnohé z nás k neuvěřitelným věcem. Oblasti lidské kreativity, kde se mohou lidé vyřádit, je nepřeberné množství a originalita některých...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (5. část)

Náš seriál věnovaný filmové hudbě končí a s ním je tu dávka posledních slavných fláků, které milujeme nebo i nesnášíme, ale které se kromě kinematografie...

Filmová hitparáda. Vzpomínáte si na tyhle hudební fláky? (4. část)

Vraťme se k hudebním hitům ze známých filmů počtvrté. I dnes vám přinášíme seznam nejoblíbenějších hitů všech dob. Seznamte se s jejich autory i podmínkami...

Miliónová pohádka Anděl Páně 2 jde po stopách světových trháků

Titanic, série Pán Prstenů nebo kultovní Kmotr. Tyto filmy se dočkaly nejen nesmrtelného úspěchu, ale též koncertních verzí za doprovodu živého orchestru...

Ankety

Můj nejoblíbenější Shymalanův překvapivý zvrat je z filmu...
  • Šestý smysl
  • Vyvolený
  • Znamení
  • Vesnice
  • Stalo se
  • The Visit
  • Rozpolcený

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: