15.10.2017, 13:22

Mafiánské zákony na slovensko-ukrajinských hranicích? Co na to filmový kriminalista Tomáš Maštalír?

Do českých kin míří slovenský kriminální thriller Čára o pašerácích ze slovensko-ukrajinských hranic, který na MFF v Karlových Varech získal Cenu pro Nejlepší režii. Při uvedení na Slovensku trhá film rekordy návštěvnosti a ve slovenských kinech ho vidělo přes 300 000 diváků. Jak bude úspěšný u nás?

Režisér Peter Bebjak ukazuje v Čáře podsvětí a život na samotné východní hranici Evropské unie, kde platí často vlastní zákony. Do svého napínavého a uhrančivého filmu získal hvězdy jako je Andrej Hryc nebo Emília Vašáryová.

Tomáš Maštalír | Foto: Bontonfilm

Adam Krajňák (Tomáš Maštalír) je otcem rodiny a zároveň také hlavou pohraniční kriminální skupiny, která pašuje přes slovensko-ukrajinskou hranici cigarety. V tomto okruhu nejbližších zastává nenahraditelnou roli starajícího se důvěrníka, ale také nekompromisního vůdce, jemuž nechybí sebevědomí.

Klidný děj obou prolínajících se světů se však s nejistou budoucností rozpadá. Po ztroskotání jedné z pašeráckých dodávek se spustí nezastavitelná lavina událostí, během níž bude muset Krajňák zpochybnit své vlastní mezníky, které dosud nechtěl překročit.

Otázka je, jak bude úspěšný slovenský filmový hit u nás. Co na to Peter Bebjak režisér filmu? Položili jsme mu pár otázek.

Co Vás přesvědčilo, abyste si řekli, že do tohoto projektu půjdete

Příběh. Jeho způsob vyprávění, místo kde se děj odehrává a samozřejmě lidé. Lidé, kteří stojí za celým projektem a lidé-postavy, o kterých náš film je.

Jak ovlivnilo prostředí slovensko-ukrajinského pohraničí, ve kterém se děj filmu odehrává a kde se i jeho velká část natáčela, na Vás, a tedy i na konečné ztvárnění filmu?

Už samotný scénář filmu vychází z vyprávění reálných lidí, kteří žijí v reálném prostředí slovensko-ukrajinské hranice. Zachycuje jejich příběhy, historky, osudy. A už jen tento základní vstup scénáře, dále celé prostředí, lidé v něm žijící, detaily z jejich každodenního života, situace, které jsme zaznamenali během prohlídek a příprav natáčení, architektura, barevná stylizace prostředí, výběr kostýmů, inspirace reálnými postavami - to vše ovlivnilo vznik a vizuální podobu tohoto filmu.

Čím bylo pro Vás prostředí slovensko-ukrajinského pohraničí specifické?

Jistou magií a mystikou. Příroda a soužití s ní je součást každodenního života lidí, kteří žijí v tomto prostředí. Jejich způsob prožívání a soužití. Jejich emočnosť a přátelskost, která se dokáže v momentě změnit na čirou nenávist a vzápětí se vystřídá s absolutní láskou. To vše okořeněné alkoholem a Vy jste najednou svědkem, jak se před vámi vynořuje zajímavý mix postav a postaviček, kterými víte okořenit film.

Na přípravě filmu se podílel smíšený slovensko-ukrajinský štáb. Jak se Vám spolupracovalo s ukrajinskými kolegy?

Byli velmi obětaví a kreativní. Je úžasné sledovat, kolik lidí, a to nejen ukrajinská, ale i slovenská část štábu, věnuje svou energii a talent, aby naplnili Vaše představy a vytvořili film, který nosíte v hlavě.

Podle čeho jste si vybírali herecké obsazení?

Na základě castingu a osobních zkušeností, protože s některými herci jsem už pracoval a opět chtěl pracovat a s některými jsem si zase chtěl vyzkoušet spolupráci. Mnoho vedlejších postav bylo obsazeno na základě castingu. Poprvé jsem měl možnost setkat se osobně s urajinskými herci. Velmi talentovanými. Byla to super zkušenost. Celkem bylo zážitkem mít na place výborných herců - ať už slovenských nebo ukrajinských a vidět je spolu komunikovat, reagovat, inspirovat se.

Znali jste profesionální tým lidí, který pracoval na filmu Čára už předtím, nebo šlo o Vaši první spolupráci?

Mám rád lidi, se kterými častěji spolupracuji - jak profesionály, umělce i jako přátele. Mám rád ten pocit a tu jistotu, že se na ně mohu spolehnout. Ale kromě stálých spolupracovníků - Martin Žiaran, Marek Kráľovský - jsem potkal mnoho nových tváří, mladých filmařů. Bylo pro mě velkým potěšením sledovat, s jakým nadšením a zodpovědností přistupují ke své práci.

Jaká je Vaše nejsilnější vzpomínka z natáčení?

Scouting lokací, protože jsem viděl, v jakých podmínkách dokáží lidé žít a přitom si zachovat humor, nadhled, chuť do života a sílu rodiny.

Proč by se podle Vás měli lidé jít podívat na film Čára?

Protože tam hraje hodně známých a výborných herců v netradičních situacích. Protože hrají velmi zajímavý, emotivní a napínavý příběh. Protože se odehrává v atraktivním prostředí. A protože jsme do toho dali všechno, abychom udělali film, který máme rádi, líbí se nám a věříme, že se bude líbit i divákům. 

-
-
Související filmy: Čára

Související články:

Filmové zázraky se dějí. Na planetě Zemi i v říši hrdiny Thora

43. tuzemské kinopremiéry jsou tu. O vaši pozornost se uchází hned šest novinek. Skvělá pověst už nyní provází marvelovského Thora: Ragnarok (2017), který...

Související videa:

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rambo 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: