5.10.2017, 18:00

Proč uvízla Kate Winslet v horách? A pláčou v dešti replikanti?

40. tuzemské kinopremiéry roku 2017 jsou tu. S počínajícím podzimem přituhuje a v sálech bude pěkná tlačenice. Představujeme 8 novinek, na které se můžete vydat. Vše se ale netočí jen kolem Blade Runnera 2049 (2017).

Blade Runner 2049 | Foto: Falcon

Pokračováním sci-fi klasiky z roku 1982 nicméně začneme. Jednoduše proto, že jde o jeden z nejočekávanějších snímků (nejen letošního roku). Blade Runnera 2049 režíruje našlápnutý Denis Villeneuve (Příchozí, Sicario), kterému jistí záda autor původního kultovního filmu Ridley Scott. V pátrání po replikantech (kombinace člověka-stroje) pokračuje po 30 letech od konce "jedničky" Ryan Gosling. Ocitá se v Los Angeles roku 2049 a během mise narazí i na svého staršího kolegu z řad Blade Runnerů (lovci replikantů) Harrisona Forda. Zkoumat se bude křehká hranice mezi lidskostí a umělou inteligencí, která se lidem vymkla z kloubů.

Trailer:

Komu Blade Runnera 2049 doporučit? Fanouškům "jedničky", milovníkům sci-fi a opulentních audiovizuálních podívaných. Zahraniční kritici se rozplývají. Tuzemští dávají 81 procent, tudíž je faktor natěšenosti opravdu vysoký. Snímek tvůrci podpořili monumentálním rozpočtem 200 milionů dolarů. Vrátí se jim? Částečnou odpověď naleznete v pondělí po víkendu na našem webu v komentovaném žebříčku severoamerických tržeb.

Dneska slaví tahle oscarová herečka narozeniny, účinkování v dalších Avatarech Jamese Camerona má v rukávu, skončí nicméně v krutých, zasněžených horách. Řeč je o Kate Winslet, hlavní hrdince dramatu Hora mezi námi (2017). Půjde o přežití a vy můžete být u toho. "Survival" pro ty, co mají rádi napětí, drsnou přírodu a psychologii. Vedle Winslet si parťáka, usilujícího o přežití, zahraje Idris Elba (Thor: Ragnarok, Temná věž).

Filmové festivaly velmi často působí jako nedotknutelný svět, kde se hraje na umění a nekonečné diskuse. Jenže občas se právě z tohoto jiného diváckého světa do kin dostane kousek, který jednoduše ohromí. Jedním z nich je novinka Chlapi nepláčou (2017), v níž se bosenský režisér Alen Drljevic věnuje válečným dopadům na psychiku "silnějšího pohlaví".

Chlapi nepláčou

V opuštěném horském hotelu, který dnes už pouze naznačuje dobu své zašlé slávy a luxusu, probíhá psychologický experiment. Na jednom místě se potká osm dobrovolníků z řad válečných veteránů, zastupujících různé národnosti a etnika bývalé Jugoslávie, aby zde podstoupili společnou terapii. V atmosféře obrovského prázdného hotelu vyplouvají na povrch ty nejhlubší rány minulosti, zasažené rodinou či válečnou zkušeností.

Kritici snímek opěvují jako velmi trefnou studii poválečného traumatu. "Chlapům" dávají 80 procent.

Svatba

Svět se mění a z muslimů se stávají Evropané. Svatba (2016) pojednává o jedné pákistánské dívce z Belgie, kterou chtějí rodiče za každou cenu provdat. A ona by radši obrážela diskotéky a poznávala protějšky na základě vlastních kritérií. Snímek režíroval rodilý Belgičan, bývalý filmový kritik a sportovní novinář Stephan Streker.

Sny se mají plnit. Myslí si to i režisér Pavel Jurda, který do kin přináší dokumentární cestopis Jmenuji se Hladový Bizon (2016). Jurda plní sen nevidomému Janovi, který miluje kovbojky, je nevidomý a říká si Bizon. Dokument sleduje jeho cestu do Ameriky za náčelníkem kmene Navajo, který má pomocí rituálu zlepšit jeho sluch.

Hans Zimmer v Praze

Do kin mohou vyrazit i hudební fandové. Jeden ze snímků se věnuje pověstnému pražskému koncertu Hanse Zimmera. Oscarový autor, který má na kontě desítky a desítky děl pro film (na svědomí má i akutálního Blade Runnera 2049), vystoupil loni v Praze pro 17 tisíc diváků. Nebyli jste u toho? Můžete být nyní díky záznamu Hans Zimmer v Praze (2017). Jedinečná příležitost vidět Zimmera jak se opře do elektrické kytary.

Pro vyznavače ostřejšího hudebního žánru jsou pouze dnes v kinech Slipknot: Day of the Gusano (2017). Metalisté Slipknot se v prosinci 2015 objevili v Mexiku a záznam připomíná tuto "nejhlučnější party na světě".

Tučňák, kterého vychovávala tygřice? No dobře. Tučňák, který touží po tom stát se mistrem v kung-fu? Uf! Esa z pralesa (2017) cílí na dětského diváka. Bude rodič trpět? Pusťte si trailer a posuďte sami.

Seznam všech říjnových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Slavné propadáky: Blade Runner - proč film svého času neuspěl u kritiky ani diváků?

Psal se rok 1982 a Ridley Scott společně s Harrisonem Fordem tvořili jeden z nejvýznamnějších filmů své kariéry. Tehdy to ale nikdo tímhle způsobem...

Recenze: Hora mezi námi - film natočený pro starší dámy, které nesnesou krev, omrzliny nebo snědeného psa

Idris Elba a Kate Winsletová se neznají, ale společně si pronajmou malé letadlo, aby se rychle dostali tam, kam potřebují (on do nemocnice, kde operuje...

Avatar: Hvězda Titanicu Kate Winslet je na palubě!

Je to již 20 let, co spolu režisér James Cameron a herečka Kate Winslet natáčeli multioscarový Titanic (1997). Nyní se Winslet ke spolupráci s autorem...

Recenze: Blade Runner 2049. Obdivuhodné, excelentní dílo?

Inu, začněme tentokrát poněkud větší oklikou. Nejdříve ujištění, že se nemusíte bát spoilerů, dokud na ně neupozorním. A dále varování: Pokuste se...

Nemůžete se dočkat Blade Runnera 2049? Pusťte si tři krátké předfilmy

Jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku klepe na dveře (novinářská projekce proběhne zítra, v kinech bude Blade Runner 2049 ve čtvrtek). Po sérii...

Hans Zimmer v Praze - Koncert z jiného světa

7. května se v Praze uskutečnil dlouhou očekávaný koncert novodobého virtuósa filmové hudby, Hanse Zimmera, který do O2 arény přivezl svět a ukázal obecně...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rambo 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: