Milada Horáková: Silná žena, která podstoupila nejvyšší oběť

Milada Horáková: Silná žena, která podstoupila nejvyšší oběť 12 obrázků v galerii
Tvůrci snímku Milada (2017) představili finální upoutávku životopisného dramatu o oběti justiční vraždy Miladě Horákové. A na první pohled je zřejmé, že se tým kolem režiséra, scenáristy a producenta Davida Mrnky na krutou totalitu přelomu 40. a 50. let minulého století dívá jinak. Skrze intimní portrét ženy, která měla manžela, dceru a zásady, z nichž za žádnou cenu nehodlala slevit.

Důsledky byly obrovské. Politička Milada Horáková byla pro komunistické zřízení nepohodlná, uznávala ideály a nebála se. 27. června 1950 po vykonstruovaném procesu a hrubých výsleších byla popravena, její manžel Bohuslav Horák se skrýval, později se v Německu zapojil do protikomunistického odboje a emigroval do USA. S jedinou dcerou Janou Horákovou se otec shledal až v roce 1966, kdy mohla vycestovat do USA. Neviděli se 17 let. Jana Horáková (nyní Kánská) se za otcem přestěhovala v roce 1968 a i díky ní mohl vzniknout celovečerní film Milada pojednávající o její matce. Premiéru bude mít v českých kinech 2. listopadu 2017.

Důležitou roli ve filmu hraje dopis Milady Horákové na rozloučenou, který psala před popravou a adresován je především její dceři. Ta se k němu dostala až po otevření československých archivů po Sametové revoluci a muselo jít o nebývale bolestivé čtení. Jana se totiž se svou matkou před popravou sice mohla rozloučit, nebyl nicméně dovolen fyzický kontakt a tak došlo jen na šroubované fráze bez emocí. 

Příběh Milady Horákové a filmu Milada je aktuální i dnes, zabývá se totiž tématy jako svoboda, pravda, láska, naděje, moc a oběť. Je to příběh o ženě, jejíž mimořádný život se dotknul mnoha lidí. O zmírnění trestu osobně usiloval například politik Winston Churchill, vědec Albert Einsten nebo spisovatel a filosof Jean Paul Sartre. Gottwald se neslitoval. Vše, za co v životě Horáková bojovala a za čím stála, bylo ohroženo komunistickým převratem. Země nakonec skončila v totalitním režimu na desítky let.

Ayelet Zurer a Robert Grant jako Horákovi. | Foto: Vojtěch Hurych

Miladu připravoval režisér, producent a scenárista David Mrnka deset let. Do hlavních rolí obsadil světové herce - Miladu Horákovou ztvárnila Ayelet Zurer (Muž z oceli), jejího muže si zahrál Robert Gant (Castle na zabití). Zajímavostí je, že mladou Janu Horákovou, která svou zaměstnanou a zásadovou matku pozorovala z jistého povzdálí, ztvárnili dva dětští herci, chlapec a dívka, sourozenci Daniel a Karina Rchichevovi.

Mrnka se navíc rozhodl pro odvážný tah, Miladu natáčel v angličtině a do českých kin budou postavy předabovány.

Dcera Milady Horákové Jana Kánská v podání Daniela Rchicheva. | Foto: Bohemia MP / Trailer filmu Milada

Režiséru Mrnkovi skutečná dcera Milady Horákové, Jana Kánská, zpřístupnila dosud nezveřejněné materiály z rodinné historie. Snímek Milada si vytkl za cíl vyprávět tragický příběh Milady Horákové bez zbytečného patosu. V hlavní roli tedy nefiguruje strašák v podobě totality, ale intimní portrét osobnosti, která měla nemalé ambice, pochybovala, měla rodinu, vztah k vlasti a odhodlání žít podle svého přesvědčení. Což ji nakonec stálo život.

Ankety
Kterou filmovou drsňačku máte nejraději?
Artemisia
Sarah Connorová
Furiousa
Xenia Onatoppová
Nevěsta
Ellen Ripleyová
Eden Sinclairová
Sofia
Laurie Strodeová
Vojín Vasquezová
Jiná
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist