25.9.2017, 18:30

Žebříček nejlepších rolí Jana Třísky. Igor Hnízdo, nebo Velký Vont?

Dnes zemřel v pražské vojenské nemocnici ve věku 80 let významný divadelní a filmový herec Jan Tříska. Pojďme společně zavzpomínat na některé snímky, v nichž se za svou dlouhou kariéru objevil.

Seznam filmových, televizních a seriálových děl jsme vybrali na základě vzestupného hodnocení uživatelů webu Kinobox.cz (jako relevantní uvádíme snímky s počtem minimálně 20 hodnocení). Jan Tříska se zde představuje v hlavních i epizodních rolích. Leckoho možná překvapí, kde všude za svou kariéru vystupoval.

12. - 10. Kde alibi nestačí (1961)

Druhý film kriminální trilogie, kde zazářil Karel Höger v roli kapitána Tůmy. Jan Tříska si zde zahrál laboranta Zacha. Snímek se točí kolem hledání pachatale, který zabíjí v nemocničních zařízeních pacienty.

12. - 10. Šílení (2005)

Jedna z nejvýraznějších rolí Jana Třísky. Surrealista Jan Švankmajer obsadil herce do role Markýze de Sade, který na pozadí povídek Edgara Allana Poea rozjíždí filosofické úvahy o absolutní svobodě a represích. Za roli byl Tříska nominován na Českého lva.

12. - 10. Jedna ruka netleská (2003)

Druhou nominaci na Českého lva si Tříska vysloužil za postavu otce smolaře Standy (Jiří Macháček) v komediálním dramatu Davida Ondříčka Jedna ruka netleská. K nezapomenutelným momentům patří Třískova recitace Shakespearova Romea, ale především jeho výstup v ženském kostýmu a písni "Mimořádná linka Praha-Tokio". Tohle bylo hodně cool.

9. Lid versus Larry Flynt (1996)

Režisér Miloš Forman, který stejně jako Jan Tříska emigroval do USA, herce obsadil hned do několika svých filmů, aby mu v těžké situaci pomohl. V životopisném snímku o zakladateli erotického časopisu Hustler Larry Flyntovi (Woody Harrelson) se Jan Tříska zhostil role atentátníka.

8. Rok ďábla (2002)

Epizodní roli ztvárnil Tříska též v opusu Petra Zelenky Rok ďábla. Snímek, který obdržel šest Českých lvů, se věnoval zdánlivě náhodným setkáním, která dokáží změnit životy řady lidí. Film pohybující se na hranici hraného filmu a dokumentu udělal hvězdy ze skupiny Čechomor.

7. Ronin (1998)

Vedle hvězdného Roberta De Nira, Jeana RenaStellana Skarsgårda si Tříska zahrál v kriminálním thrilleru Ronin. Film pojednává o nájemných vrazích bez pánů, kteří se setkávají ve Francii a pro tajemného klienta mají odvést zdánlivě rutinní práci - odcizit kufr s neznámým obsahem. Tříska ve snímku ztvárnil postavu "elegána". Zajímavostí je, že hudbu k Roninovi zkomponoval Elia Cmiral, taktéž původem Čechoslovák, který se díky této zakázce etabloval v Hollywoodu.

6. - 5. Želary (2003)

Další z menších rolí Jana Třísky. Zahrál si nicméně ve snímku, který za Českou republiku usiloval v roce 2004 o zahraničního Oscara. Želary byly inspirovány knihou Květy Legátové a věnovaly se období protektorátu a odboji. Tříska si v dramatu zahrál postavu "starého Gorčíka" a po neúspěšném oscarovém tažení vzal delegaci Želar na pláže floridského Malibu, aby jim zvedl náladu.

6. - 5. Popelka (1969)

Jako velkému herci stačilo Janu Třískovi málo, aby si získal pozornost publika. Dokládá to televizní film, v němž provází za akordů loutny a zpěvu pohádkovým příběhem. "Jen kolovrátku zpívej."

4. - 3. F. L. Věk (1971)

Jan Tříska si zahrál vedle celé řady velikánů v gigantickém televizním přepisu Jiráskova románu o národním obrození. Na snímku ho vidíme uprostřed v roli Věkova důvěrného přítele Hněvkovského. Vpravo F. L. Věk (Radoslava Brzobohatého), vlevo profesor Vydra (Martin Růžek). Na první pohled malá Třískova role však měla velký význam. V seriálu se objevoval průběžně jako Věkův přítel a po hercově emigraci v roce 1977 do zahraničí jej cenzoři nedokázali z děje vystříhnout. Seriál se proto nemohl dále uvádět.

4. - 3. Obecná škola (1991)

Vedle Švankmajerova titulu Šílení jde zřejmě o největší (a pravda, přístupnější) herecký koncert Jana Třísky. Jeho Igor Hnízdo, který se těsně po 2. světové válce stává učitelem vršovické školy, zlidověl. Po letech zaujme a přitahuje především jeho pábitelství a tajuplnost Hnízdova charakteru. Pro Třísku šlo kromě herectví též o velký návrat do rodné vlasti. Zajímavostí je, že snímek Obecná škola měl původně režírovat Vít Olmer. Nakonec je pod ním podepsán syn scenáristy Zdeňka Svěráka, Jan Svěrák.

2. Na samotě u lesa (1976)

Ještě před emigrací se Jan Tříska představil v legendární komedii Jiřího Menzela Na samotě u lesa. Hercova přezdívka "tuzemský Marlon Brando" je tu zcela namístě. Tříska ve filmu ztvárnil doktora Houdka a již tenkrát byl znám svým antikomunismem. Jiří Menzel spolu se scenáristou Svěrákem si jeho účast ve filmu museli před komunistickými cenzory vybojovat.

1. Záhada hlavolamu (1969)

Širokko s tajemným ježkem v kleci je památný. Třískovo herectví se v seriálu ze Stínadel nejvíce blíží tomu divadelnímu. Účinek je dokonalý a kdo jej kdy viděl, nezapomene. I kvůli hypnotické masce a hlasu.
 

TOP 20 nejlepších celovečerních filmů s Janem Třískou:

  1. 86%  Na samotě u lesa  (1976) 
  2.
85%  Obecná škola (1991) 
  3.
80%  Želary (2003) 
  4.
79%  Ronin (1998)  
  5.
78%  Rok ďábla (2002) 
  6.
75%  Lid versus Larry Flynt (1996) 
  7.
74%  Jedna ruka netleská (2003) 
  8.
74%  Kde alibi nestačí (1961) 
  9.
74%  Šílení (2005) 
10.
73%  Pohádky tisíce a jedné noci vypravěč  (1974) 
11.
72%  Nadaný žák (1998) 
12.
71%  2010: Druhá vesmírná odysea (1984) 
13.
71%  Horem Pádem (2004) 
14.
71%  Muž z Elysejských polí (2001) 
15.
71%  Rudí (1981) 
16.
71%  Ragtime (1981)
17.
69%  Hvězda zvaná Pelyněk (1964)
18. 69%  Radúz a Mahulena (1970)
19. 69%  Hra bez pravidel (1966)
20. 68%  Řád (1994)

-
-

Související články:

Glosa: O Janu Třískovi a o tom, jak všeho už bylo moc

Jsou herci, kteří si vás svým projevem, ať už hereckým nebo civilním, nezvladatelně podmaní. Nemluvím teď o idolech, ikonách, kultech, nic takového. Mluvím...

Světoznámý režisér se loučí. Takhle vypadá jeho poslední film

Ve světě požívá obrovského respektu. V pražském bytě na Novém Světě má 4 České lvy a Zlatého medvěda z Berlinale (Možnosti dialogu). Středobodem jeho...

V den natáčení "mu" zemřel Jan Tříska. Režisér Mádl se ale nevzdává

Jiří Mádl není jen herec, který se zapsal do tuzemské popkultury, ale též scenárista a režisér diváky i kritikou velmi dobře hodnoceného snímku Pojedeme k...

Umělec vytvořil dojemné obrázky ikonických umělců, kteří nás nedávno opustili

Po nešťastném úmrtí Jana Třísky si dovolujeme připomenout několik osobností ze světa filmu, hudby a televize, které nás nedávno též opustily, ale...

Hororové To se zaleklo špionů Kingsman, Tříska se loučí v kinech ve filmu Po strništi bos

Potřetí za sebou to strašidelnému Pennywiseovi a veleúspěšnému snímku To (2017) v rámci českých tržeb a návštěvnosti na první místo nestačilo. Klaun se...

Po sobotním pádu z Karlova mostu zemřel Jan Tříska

Po sobotním pádu z Karlova mostu v Praze zemřel v nemocnici oblíbený herec Jan Tříska ve věku nedožitých 81 let. Smutnou zprávu potvrdil člověk, s nímž...

Zemřel spisovatel Petr Šabach, duchovní otec Pelíšků

V sobotu 16. září 2017 zemřel v kruhu rodiny ve věku 66 let spisovatel Petr Šabach. Autor knih Hovno hoří, Opilé banány nebo Občanský průkaz se stal...

Zemřel Vladimír Brabec, představitel majora Zemana a jedinečný dabér

Vladimír Brabec zemřel v pátek večer ve věku 83 let. Informaci zveřejnila na Instagramu jeho vnučka Léna Brauner. Brabec se věnoval divadelnímu...

Ankety

Chtěli byste Red jako televizní seriál?
  • Klidně, zápletka s důchodci mě baví.
  • Ano, ale leda s herci z filmové série.
  • Ne, už filmy za moc nestály.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: