Matky s dětmi za mřížemi ve věznici. Tvrdá realita.

Matky s dětmi za mřížemi ve věznici. Tvrdá realita. 12 obrázků v galerii
Místo cel žijí v barevných pokojících a jejich hlavní náplní je pečovat o děti. V Česku už 15 let funguje oddělení, kde si mohou matky odpykávat tresty společně s potomky mladšími 3 let. Tohle vězení ve Světlé nad Sázavou má nejmenší recidivu v Česku (pod 10 procent). Smysl projektu stojí na principu motivace vězněných mateřskou láskou. A právě tahle myšlenka Veroniku Jonášovou zaujala natolik, že se tu rozhodla sledovat příběhy několika odsouzených žen.

V dokumentu Máma z basy (2017) vystupuje Andy, Petra a Bára. Jedná se o tři osudy, které se spojily ve věznici ve Světlé nad Sázavou. Právě tady funguje oddělení, kde si matky mohou odpykávat trest společně se svými dětmi. Mateřské pouto totiž může být tou nejsilnější motivací k lepšímu a zodpovědnějšímu životu.

Máma z basy

Mezi přemítáním o prohřešcích a péčí o dítě se každé z nich honí hlavou stejná věc – dostat se na vytouženou svobodu, a to co nejdřív. Zlom přichází ve chvíli, kdy jsou jí všechny ženy na dosah. Každá za jiných podmínek, každá s jiným zázemím, všechny ale pojí mateřská láska. Bude stačit k tomu, aby se nevrátily do vězení?

Máma z basy

Rutinní situace z běžného života věznice střídá realita všedního dne. Jistotu světa za mřížemi nahrazuje nedostatek práce, starost o děti i snaha zapadnout do společnosti. Každá z trojice žen zatoužila po svobodě, ale naučí se s ní vůbec žít?

Máma z basy

Jak to vidí dnes režisérka filmu Veronika Jonášová„ Bylo zajímavé sledovat běh času na dětech, které známe coby miminka a v závěru filmu jsou to už školáci. Ráda bych naše postavy natáčela i v budoucnu. Zajímá mě, jaký bude mít pobyt ve vězení vliv na děti v pozdějším věku." 

Máma z basy a tvůrkyně dokumentu Jarmila Štuková a Veronika Jonášová
Máma z basy a tvůrkyně dokumentu Jarmila Štuková a Veronika Jonášová
Máma z basy a tvůrkyně dokumentu Jarmila Štuková a Veronika Jonášová

Dokument natočila fotografka Veronika Jonášová s Jarmilou Štukovou pouze ve dvou. Díky tomu si k nim vězeňkyně s dětmi našly brzy cestu. Milníkem pro natáčení byl nástup dětí protagonistek do školy a uzavření pomyslného, pět let trvajícího kruhu.

Film vstoupí do kin v omezené distribuci od 28. 9. 2017 (Předpremiéra filmu bude 25. 9. v Praze ve Světozoru. O den později se uskuteční premiréra v pražském kině Pilotů). Původní formát byl S mámou v base (2014) vysíláný loni v České televizi. 

Ankety
Řídíte se při výběru filmů a seriálů doporučeními a recenzemi?
Ano, čtu recenze i doporučení uživatelek a uživatelů.
Předem čtu jenom doporučení uživatelek a uživatelů.
Předem čtu jenom recenze.
Doporučeními se neřídím, spoléhám se na vlastní vkus a potřeby.
Recenze čtu zásadně až po zhlédnutí filmu nebo seriálu.
Recenze ani doporučení mě vůbec nezajímají.
Spíš si nechám něco doporučit od přátel a známých.
Nejnovější články:
Načíst další články