Téma

11.9.2017 /16:30/

Co by kdyby: Smrtonosná past byla pokračováním Schwarzeneggerova Komanda?

Smrtonosná past patří mezi legendy žánru. Nejenže udala nový směr, ale vytvořila i unikátního filmového hrdinu, který krvácel a často dostal víc ran než kolik rozdal.

Dnes už si neumíme Smrtonosnou past (1988) bez Bruce Willise představit. Svého času to mohl být ale úplně jiný film. Snímek je volnou adaptací knihy Rodericka Thorpa Nothing Lasts Forever. Ta navazuje na knihu Detektiv, která se v roce 1968 dočkala stejnojmenné filmové verze s Frankem Sinatrou v hlavní roli (postava se nicméně nejmenovala McClane, ale Joe Leland).

Obal knižní předlohy Smrtonosné pasti

Když se začalo zvažovat natočení Nothing Lasts Forever, studio muselo kvůli podmínkám ve smlouvě nabídnout hlavní roli Sinatrovi. Ten naštěstí odmítl (už měl přeci jen sedmdesátku na krku) a studio následně mohlo natočit samostatný film, který se nebude na Detektiva nijak vázat. A málem prý vzniklo Komando 2, v němž by čelil teroristům Arnold Schwarzenegger.

Téma: Smrtonosná past 5 - zachrání film prodloužená verze?

Původní Komando z roku 1985 netřeba dlouze představovat. Tenhle akční film, v němž John Matrix (Schwarzenegger) kosí nepřátele ve velkém, aby získal zpátky unesenou dceru a do toho trousí jednu hlášku za druhou, jsme svého času viděli na VHSce všichni snad tisíckrát. A šlo o celosvětový hit, takže studio přirozeně uvažovalo o dvojce. Podle legendy v ní měl být využit základ první Smrtonosné pasti - Matrix by v budově obsazené teroristy zachraňoval svoji dceru. Legenda je z půlky pravdivá. Komando 2 opravdu pracovalo s tímhle námětem, scenárista Steven E. de Souza ale uvedl, že šlo o pouhou náhodu a Komando 2 vznikalo nezávisle na Smrtonosné pasti.

Za určité zmatky, které legendu o propojení Komanda 2 a Smrtonosné pasti léta živí, může to, že byl pro roli McClanea Schwarzenegger zvažován. Po něm postupně nabídka putovala na stůl Sylvestera StallonehoBurta ReynoldseHarrisona FordaAl Pacina a Richarda Gerea. Ke štěstí Bruce Willise, který tehdy platil za hvězdu Měsíčního svitu (1985), nikdo nepřijal.

Téma: 6 alternativních konců, které mohly změnit celý film

Je také malý zázrak, že Willis vůbec roli dostal. Nebyl filmovou hvězdou a přesto jeho tehdejší agent loboval za honorář 5 milionů dolarů, což bylo pro herce (navíc televizního) v té době bezprecedentní. Když to nečekaně klaplo, Gere uvedl následující "Jak může tenhle chlápek dostat pět milionů, což je víc než já dostal za minulý film a to jsem byl nominovaný na cenu?".

Dokázal by si dnes tuhle variantu někdo představit?

Willis byl divoká karta a sázka se vyplatila. Vznikla legenda, kterou dodnes mnozí citují. Všechno ale původně mohlo být jinak. Mohli jsme se dočkat přímého pokračování Detektiva, v němž by se Sinatra snažil sblížit s odcizenou manželkou v podstatně méně akčním balení. Nebo mohl hrát hlavní roli tehdejší oblíbený Americký gigolo Richard Gere. Kdyby na to došlo, chudák Pretty Woman by si asi musela hledat jiného miliardáře.

-
-

Související články:

Fanoušci Smrtonosné pasti konečně dostanou sběratelskou edici, jakou si zaslouží

Smrtonosná past je (navzdory příšerné pětce) jednou z nejoblíbenějších akčních sérií všech dob. O to bylo překvapivější, že se John McClane na DVD ani...

Samuel L. Jackson se možná vrátí jako Zeus ve Smrtonosné pasti 6!

Po páté Smrtonosné pasti mají u Foxů co napravovat. Nejenže snímek odstřelila kritika i diváci, ale v amerických kinech propadl. Ve zbytku světa se nicméně...

Téma: Smrtonosná past: Opět v akci - Kinoverze vs. Extended Cut

Šlo o jeden z nejbolestivějších filmových zážitků pro fanoušky žánru. Klasická akční série se dočkala značně béčkového pátého dílu, který nejenže nedokázal...

Legenda nevážně: Tři Smrtonosné pasti v sérii zkažených záběrů (VIDEO)

Včera jsme vám v našem speciálu nabídli to nejzajímavější z natáčení prvních čtyř Smrtonosných pastí. Dnes se vrhneme na zkažené záběry, které patří mezi...

Ankety

V jaké roli byste Leonarda DiCapria viděli raději?
  • Stan Lee
  • Joker
více k tématu:
Leonardo DiCaprio jako král komiksu Stan Lee, nebo jako šílený Joker?
Líbil by se vám Leonardo DiCaprio jako představitel Jokera?
  • Ano
  • Ne
více k tématu:
Tohle není "džouk". Novým Jokerem by se mohl stát Leonardo DiCaprio!
Raději bych viděl/a v kinech nový díl...
  • Critters
  • Noční můry v Elm Street
více k tématu:
Osmdesátkové hororové klasiky Critters a Noční můra v Elm Street se možná dočkají nových dílů
Byl by Mel Gibson dobrý Wolverine?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Těžko říct.
  • Leda kdyby bojoval proti židům.
více k tématu:
Podívejte se, jak vypadal Mel Gibson jako Wolverine na concept artu z roku 1997

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: