8.9.2017, 12:00

Saoirse Ronan má našlápnuto k nebývale úspěšné kariéře

V tom nejlepším smyslu slova. Je jí pouhých 23 let a na kontě už má 2 nominace na Oscara (Pokání, Brooklyn). Spolupracuje s talentovanými režiséry a před sebou má velmi zajímavé role. Vedle skotské královny Marie Stuartovny se aktuálně Saoirse Ronan představuje v nezávislém snímku Lady Bird ("Slunéčko sedmitečné").

Upoutávka na Lady Bird:

Saoirse Ronan ja neskutečně talentovaná herečka. Jak se to pozná? Ztvární velmi uvěřitelně jakoukoliv roli. A vy budete chtít vidět další (a další a další) snímek, aby vás emocionálně uhranula.

Pokání (2007)

Dokázala to v pouhých 13 letech v oscarovém Pokání (2007) Joe Wrighta, za které si odnesla svou první nominaci na slavného plešouna. V případě Pokání šlo o naprosto srovnatelný výkon, který předvedla před několika dekádami Jodie Foster (byla ještě o rok mladší) po boku Roberta De Nira v kultovním Taxikáři (1976).

Saoirse pokračovala například v Pevném poutu (2009) Petera Jacksona nebo zajímavém akčním thrilleru coby zabijačka Hanna (2011). Kombinace zdánlivě nevinné dívky/ženy a dokonalého stroje na zabíjení byla odzbrojující.

Hanna (2011) | Foto: Falcon

Saoirse si střihla roličku v Andersonově hvězdně obsazené grotesce Grandhotel Budapešť (2014) a další velkou roli ztvárnila v dramatu Brooklyn (2015). Postava irské imigrantky v New Yorku pro ni byla zásadní nejen v kariéře, ale i osobním životě. V té době 19 letá herečka se osamostatnila a začala vést život bez rodičů. O svých pocitech se pro InterviewMagazine svěřila oscarové herečce a režisérce Jodie Foster.

Brooklyn (2015)

"Půl roku před natáčením Brooklynu jsem se přestěhovala do Londýna. Stýskalo se mi. Bylo to jiné než jenom jet na nějakou dobu za prací mimo domov. Takže jsem byla ve svém, platila složenky, myla nádobí." Ten pocit nové zkušenosti Ronan jistě pomohl i pro filmovou roli cizinky ve velkém městě. Akademici její výkon ocenili nominací na Oscara.

Lady Bird (2017) | Foto: A24

Aktuálně annoncovaný snímek Lady Bird (režie Greta Gerwig) je - co se velikosti týče - spíše menším a nenápadnějším počinem. A i tady Saoirse strhává pozornost především na sebe - na postavu mladé ženy, která velmi citlivě a empaticky prožívá první krůčky směrem k dospělosti. Podobné angažmá výrazné herečky může být pro nízkorozpočtový snímek spásou, soustředí se k němu pozornost širšího publika. A co si budeme povídat, třeba z toho bude i nějaká ta další festivalová cena nebo dokonce nominace na sošku z nejuznávanějších.

Saoirse Ronan má kariéru před sebou (a to už stihla účinkovat v 25 filmech a seriálech). Ve výše zmíněném rozhovoru s Jodie Foster se mimo jiné svěřila, že by ráda zkusila i režii. Jenže má problém, když ji nikdo nevede. "Potřebuji následovat pravidla, jak v práci, tak soukromém životě. Potřebuji v té bezbřehé svobodě usměrnit. Je skvělé, když režisér, podobně jako třeba rodič, umí zajistit pocit bezpečí a lásky. Není nic lepšího než když na konci natáčecího dne řekne: odvedlas´ skvělou práci."

Mary, Queen of Scots

Další velkou výzvou je pro Saoirse ztvárnění skotské královny Marie Stuartovny v životopisu režisérky Josie Rourke Mary, Queen of Scots (2018). Jsem moc zvědav, jak si s postavou panovnice, které připadlo vladařské právo v necelém roce a došla tragického osudu, poradí.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze: Lady Bird - "Jsem hezká/nejsem hezká? Má mě rád/nemá mě rád?" Oscarový kandidát řeší věčné otázky mládí

Lady Bird (2017) je nejnovější a první samostatný režijní počin zavedené herečky a scenáristky Grety Gerwig. Ta mi nikdy nebyla jako herečka dvakrát...

Recenze: My Friend Dahmer - netradiční sonda do života budoucího vraždícího sociopata

Pokud se alespoň trochu zajímáte o sériové vrahy, bude vám jméno Jeffrey Dahmer asi dobře známé. Američan, který zabil (nejméně) 17 lidí, z nichž některé...

Dalším skotským panovníkem bude Saoirse Ronan, ztvární královnu Mary

Po historickém snímku zachycujícím život skotského krále Roberta Bruce tu máme další kousek z kraje kiltů a Vysočiny. Focus Features a Working Title...

Grandhotel Budapešť na utajené pražské misi. S Wesem Andersonem natáčeli tvůrci snímku Hany.

Minulý týden zahajoval Berlinale. Tuto sobotu ovládli režisér Wes Anderson, Grandhotel Budapešť (2014) a plejáda hvězdných herců pražskou Lucernu. Do Prahy...

Saoirse Ronan v nových Star Wars?

A je Benedict Cumberbatch už oficiálně ve hře? Stránka Latino Reviews je zpět s novinkami o nově připravovaných Hvězdných válkách a má toho dost na srdci.

Recenze: Hanna

Hanna (Saoirse Ronanová) je šestnáctileté děvče, které vyrůstá s otcem (Eric Bana) někde za polárním kruhem. Je cvičeno k zabíjení bez emocí. K zabíjení...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rocky 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: