23.7.2017, 11:00

"S českou animací můžeme dobýt svět," říká režisér Hurvínka a kouzelného muzea

Ve čtvrtek 31. srpna bude mít v českých kinech premiéru koprodukční animovaný film Hurvínek a kouzelné muzeum (2017). Oblíbené loutkové postavy dostaly nový vizuál. Namluvili je špičkoví herci a dabéři spolu s Helenou Štáchovou, dlouholetou ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka, která nedlouho poté zemřela. Režisér a producent Martin Kotík nového "Hurvínka" připravoval se špičkovými evropskými animátory dlouhých osm let. Proces přibližuje v následujícím rozhovoru.

Martin Kotík

Proč jste se rozhodl právě pro Hurvínka a jak těžké pro vás bylo vytvořit nový příběh, tak, aby ctil legendu a zároveň byl moderní?
Mám rád situační a rodinné komedie a miluji animované filmy. Dlouho jsem hledal nějaký motiv, který by mne nadchnul a motivoval k tomu, abych se do něčeho tak náročného pustil. Až mi osud přivedl do cesty Hurvínka. A to bylo ono! Okamžitě mne začal inspirovat a vše se dalo samo do pohybu. A postupně ten projekt strhával další a další lidi. A vydrželo to celých 8 let.

Udělat něco moderního z kultovní legendy bylo na celém filmu to nejtěžší. Jednak divadlo stojí na dialozích a animované filmy na situacích a dynamickém ději, takže zde jsme museli najít nový výraz, jak s Hurvínkem i Spejblem pracovat. A také jsme museli z dřevěné loutky udělat 3D chlapce. A to bylo vůbec ze všeho nejtěžší. Trvalo nám to roky a vylámala si na tom zuby řada našich zkušených výtvarníků. Až jsem objevil Martina Zahradníka, mladého studenta z UMPRUM, který dokázal najít úžasný výtvarný styl a najednou to cinklo jako v pohádce a 3D Hurvínek byl tady…    

Vzpomenete si, kolik verzí scénáře vzniklo, než byl film připraven k natáčení?
Přesný počet verzí scénáře už dneska určitě nikdo neví. Jenom námět jsme vymýšleli přes půl roku a na scénáři jsme potom pracovali další 2 roky. A předělával se několikrát ještě během storyboardu. Typoval bych, že jich bylo celkem tak 11 až 15.

Co bylo pro vás na tomto projektu největší výzvou – sehnat peníze, ambice vytvořit skutečně velký evropský projekt, dokázat, že český animovaný film stále žije?
Upřímně – na začátku jsme chtěli jenom udělat pěkný film s Hurvínkem. Za pár korun, jak se to u nás běžně dělá. Celý ten monstr projekt z toho vznikl postupně, jak jsme na tom pracovali. Rostl příběh, spolu s ním rostl rozpočet, pak se přidali zahraniční partneři a najednou jsme zjistili, že většinu filmu musíme udělat venku, protože u nás nejsou animátoři ani studia. A tak jsme se začali starat o situaci české animace a stali jsme se vlajkovou lodí volání po změnách k lepšímu. A také českými posly ve světě, že česká animace chce a měla by žít dál, protože to je naše doména, kterou můžeme dobýt svět, když dostaneme šanci.  

Upoutávka:

Proč jste se po svých celovečerních hraných filmech rozhodl pro animovaný film s takto náročnou produkcí?
Udělat animovaný film jsem chtěl už po Pánské jízdě, která oslovila nejen dospělé, ale i děti. Ale cítil jsem, že lokální komedie zůstane uzavřena v našich hranicích a nikoho dalšího neosloví. Oproti tomu animace je univerzální a má šanci oslovit celý svět, když se to povede. Ale trvalo mi hodně let, než jsem jako režisér našel cestu k tomu, jak se to musí uchopit, a taky než jsem našel Hurvínka. Takže jsem mezitím pokračoval v hrané komediální tvorbě, což je prostě moje práce.

Když se podíváte na výsledný tvar filmu, můžete říct, že všechno to mnohaleté úsilí se vyplatilo?
Určitě a jednoznačně ano. Ve skutečnosti ten film předčil moje očekávání. Když jsme před osmi lety začínali, nikomu z nás se ani nesnilo, že uděláme tak velkorysý film s nejlepšími odborníky na animaci v Evropě. Je to vlastně celé jako pohádka.

Film o filmu:

Jak jste přistupoval k proměně legendárních postav – tak aby odpovídaly tradici a zároveň měly šanci oslovit současného dětského diváka?
K proměně Spejbla a Hurvínka do 3D jsme všichni v týmu přistupovali s tou největší úctou a pokorou. Všichni jsme na nich vyrostli a všichni je milujeme. A snažili jsme se jejich charaktery, srdce a duši vtělit do nové moderní podoby, která je učiní atraktivní i pro nové generace a diváky po celém světě, z nichž mnozí je jako loutku ani vůbec neznají. A teď, když je ve filmu vidím, musím upřímně říct, že mám radost, že v těch nových tělech jsou to prostě stále oni dva. Zkrátka jsou tam.

Která z hlavních postav se podle vás proměnila nejvíce?
Asi nejvíce se změnila Mánička. V divadle je trochu prudič a pořád Hurvínka opravuje a umravňuje. To by ve filmu hodinu a půl nemohlo fungovat, protože by nás všechny začala po chvíli dost otravovat. V Máničce jsme proto museli objevit silnější kamarádské a parťácké instinkty. Ve velkém dobrodružství nemůže nechat Hurvínka samotného a musí mu krýt záda a podporovat ho, když to potřebuje. Ale drobné pruzení a ironii si samozřejmě neodpustí. Ale navíc je krásná.

-
-
Servus
Autor:
Servus

Související články:

Recenze: Hurvínek a kouzelné muzeum

Česko-ruský (a ještě nějak seversky koprodukovaný) 3D CGI animovaný film o Hurvínkovi a Spejblovi, kteří prožívají dobrodružství v začarovaném muzeu, kde...

Hurvínek a kouzelné muzeum: Helena Štáchová naposledy namluvila Máničku a bábinku

Letos děti do školy doprovodí zbrusu nový rodinný celovečerák, který převedl populární loutky Hurvínka, Spejbla, Máničku, bábinku a Žeryka do animované...

Jaké nové české filmy ještě uvidíte do konce roku 2017?

Do konce roku 2017 vstoupí do tuzemských kin celá řada nových českých a koprodukčních snímků. Nebude chybět ambicióní debut Davida Mrnky o Miladě Horákové...

Zemřela Helena Štáchová. Mluvila Lízu Simpsonovou, Máničku a bábinku, vedla Divadlo Spejbla a Hurvínka

Helena Štáchová zemřela po boji s těžkou nemocí v noci z úterý na středu 22. března 2017 ve věku 72 let. Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka, která kromě...

3D Hurvínek ve světě příšer? Oblíbené loutky ožijí v celovečerním animáku

Loni v květnu oslavil Hurvínek 90. narozeniny. Po přenosu z divadelního představení Hurvínek na scéně 3D (2010) se okatý klučina s blonďatou kšticí vrací...

Recenze: Hurvínek na scéně 3D

Legendární české loutky poprvé na plátnech kin a hned ve 3D! Možná si ale měly ještě chvíli počkat…

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rambo 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: