7.7.2017, 16:30

Karlovy Vary 2017: Kdo se utká o Křišťálový glóbus?

Organizátoři 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary zítra večer předají ceny a v neděli se projekcemi vítězných snímků s festivalem rozloučí. Kdo se uchází o Křišťálový glóbus v Hlavní soutěži? Palce budou držet Češi (Kadrnkovu Křižáčkovi) i Slováci (gangsterce Čára). Pojďme si představit celý tucet soutěžících v hlavní festivalové sekci. 8 z 12 snímků je uvedeno ve světové premiéře.

Arytmie
Režie: Boris Khlebnikov
Rusko, Finsko, Německo, 2017, Mezinárodní premiéra

Olegovi táhne na třicet, pracuje jako lékař u záchranky a po náročné službě si rád přihne. Jeho žena Káťa je lékařka v nemocnici na příjmu a s Olegem jí pomalu dochází trpělivost. Jednoho dne mu proto oznamuje, že se s ním hodlá rozvést… Jeden z nejosobitějších současných ruských režisérů Boris Khlebnikov se na plátna vrací s režijně i herecky precizní studií vztahu, trpícího podobnými výkyvy jako srdce pacientů, k nimž Oleg se záchrankou často vyjíždí. Upoutávku si přehrajete zde.
 

Breaking News
Režie: Iulia Rugină
Rumunsko, 2017, Mezinárodní premiéra

Televizního reportéra Alexe čeká nelehký úkol: natočit vzpomínkový portrét spolupracovníka, který zahynul při tragické nehodě, jíž byli účastni oba, ale kterou přežil jen on. Průvodkyní je mu kolegova dcera, jejíž vztah k otci je více než komplikovaný. Alex se stává nedobrovolným svědkem dívčina vypořádání se s odchodem rodiče a zároveň dochází k přesvědčení, že na zachycení jednoho života je krátká reportáž málo… Trailer k filmu najdete zde.
 

Cukrář
Režie: Ofir Raul Graizer
Izrael, Německo, 2017, Světová premiéra

Po smrti milence se Thomas vydává do Izraele – rodné země muže, jehož miloval. I navzdory předsudkům se stává cukrářem místní kavárny, jejíž majitelkou je vdova po zesnulém Oranovi. Ta však netuší, že nevyslovený smutek, který ji s cizincem spojuje, se váže k jednomu a tomu samému muži.
 

Čára
Režie: Peter Bebjak
Slovenská republika, Ukrajina, 2017, Světová premiéra

Adam Krajňák je otcem rodiny a zároveň také hlavou pohraniční kriminální skupiny, která pašuje přes slovensko-ukrajinskou hranici cigarety. Když ale jedna z dodávek ztroskotá, spustí se lavina konsekvencí, během níž bude muset zpochybnit své vlastní mezníky, které dosud nechtěl překročit.
 

Korporace
Režie: Nicolas Silhol
Francie, 2016, Mezinárodní premiéra

Život Emilie, ambiciózní a nesmlouvané manažerky lidských zdrojů, se změní v momentě, kdy je svědkem sebevraždy jednoho ze zaměstnanců. Vyšetřování případu se stane morální zkouškou ženy, jejíž kroky, ačkoli byly podmíněné bezmeznou pracovní oddaností, učinily nešťastným nejednoho pracovníka. Upoutávku k filmu si přehrajete zde.
 

Ještě víc
Režie: Onur Saylak
Turecko, 2017, Světová premiéra

Čtrnáctiletý Gaza žije se svým otcem Ahadem na břehu Egejského moře. Inteligentní mladík by rád dál studoval, Ahad ale synovu budoucnost vidí jinak. Zapojí Gazu do svého „podnikání“ – pašování uprchlíků z Blízkého východu. Bravurně zrežírovaná, zneklidňující psychologická studie o přerodu dospívajícího chlapce pod vlivem okolností, je i temnou zprávou o současném světě. Trailer najdete zde.
 

Drobné si nechte
Režie: Rachel Israel
USA, 2017, Mezinárodní premiéra

Netečný švihák David a entuziastická Sarah se potkávají na sezení terapeutické skupiny. Zatímco on pouze plní povinnost uloženou soudem, ona setkávání zbožňuje. Prvotní spory ale přerůstají v zamilovanost a oba se stávají aktéry neobvyklé romance, jež nepodléhá konvencím. Drobné si nechte je jiná romantická komedie o lidech, kteří nejsou stejní jako většina z nás.
 

Chibula
Režie: George Ovashvili
Gruzie, Německo, Francie, 2017, Světová premiéra

První demokraticky zvolený prezident Gruzie byl záhy po svém zvolení svržen ve vojenském puči. Se skupinkou svých věrných se vydává na pouť do hor, kde se má setkat se svými podporovateli. Na pozadí impozantních kavkazských scenerií se stáváme svědky niterného zápasu, který muž bojující o moc svádí sám se sebou, na cestě vstříc svému osudu… Vítěz Křišťálového glóbu za snímek Kukuřičný ostrov (2014) se do Karlových Varů vrací s archetypálním příběhem, vyprávěným s lehkou melancholií a nezaměnitelnou obrazovou poetikou. Upoutávku k filmu si přehrajete zde.
 

Křižáček
Režie: Václav Kadrnka
Česká republika, Slovenská republika, Itálie, 2017, Světová premiéra

Malý Jeník (Aleš Bilík), jediný potomek rytíře Bořka (Karel Roden), utíká z domova. Zoufalý otec se vydává po jeho stopách, beznaděj z neúspěšného pátrání ho ale postupně přemáhá. Václav Kadrnka přichází se stylisticky vyhraněnou adaptací básně Jaroslava Vrchlického, aby mlčenlivostí filmového tvaru pobídl naši představivost k vykonání poetické filmové pouti.
 

Chlapi nepláčou
Režie: Alen Drljević
Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvatsko, Německo, 2017, Světová premiéra

Když se po necelých dvou dekádách od konce války v Jugoslávii setkává různorodá skupina veteránů v odlehlém horském hotelu, aby podstoupila několikadenní terapii, nelze očekávat vzájemné souznění. Brilantně zrežírované drama o odpuštění druhému, které vždy přichází až poté, co odpustíme sami sobě, představí absolutní špičku balkánské mužské herecké scény. Trailer najdete zde.
 

Ptáci zpívají v Kigali
Režie: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Polsko, 2017, Světová premiéra

S ornitoložkou Annou se setkáváme v roce 1994 ve chvíli, kdy ve Rwandě zuří genocida kmene Tutsiů většinovým kmenem Hutuů. Anně se podaří zachránit dceru kolegy, jehož rodina byla vyvražděna, a odveze ji do Polska. Ta se však vrací do Rwandy, aby hledala hroby svých blízkých. Na filmu původně pracovala režisérka se svým manželem Krzysztofem Krauzem (Můj Nikifor – Křišťálový glóbus z roku 2004), po jeho smrti v roce 2014 obtížně realizovatelný film postupně dokončila. Upoutávku si přehrajete zde.
 

Cesta do Ralangu
Režie: Karma Takapa
Indie, 2017, Světová premiéra

Do horské vesnice uprostřed himálajského regionu Sikkim je zasazen příběh čtyř jedinců proplétajících se v labyrintu zdejší krajiny, vesnických stavení i společenského mikrokosmu. Učitel, který přijíždí do kraje neodkladně vyřešit palčivé osobní problémy, zdánlivě nemá mnoho společného s místními obyvateli. Osud ale postupně vystaví navzdory malé pravděpodobnosti cestičky, díky nimž se potká s dvěma místními chlapci, snažícími se během brouzdání uličkami zabít čas, a zdejším věčně mlčenlivým majitelem biliard klubu. Upoutávku k filmu najdete na tomto odkazu.

-
-

Související články:

Karlovy Vary 2017: Křišťálový glóbus si odváží Křižáček

Po patnácti letech vyhrál hlavní soutěž karlovarského festivalu domácí zástupce. Meditativní drama o otcovství Václava Kadrnky Křižáček (2017) letos nejvíc...

Na MFF KV byly rozdány nestatutární ceny

Na 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který i letos na sebe vztahuje velkou pozornost, byly v sobotu vyhlášeny nestatutární...

Casey Affleck, Uma Thurman nebo tým Pěstírny na jedinečných fotografiích z karlovarského festivalu

Za dva dny vyvrcholí 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Chcete vědět, kdo do lázeňského města přijel, jaké filmy se tu představily?...

Karlovy Vary vítají další hvězdy. Na festival přijede Uma Thurman a Jeremy Renner

Po držiteli Oscara Casey Affleckovi představili organizátoři karlovarské filmové události další hvězdná jména na seznamu. Návštěvníci se mohou těšit na...

Karlovy Vary 2017: O Křišťálový glóbus se utká Křižáček s Rodenem. Mezi dokumenty bude Klusákův Daliborek

52. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary představil program jednotlivých sekcí. V hlavní soutěži se o Křišťálový glóbus bude ucházet...

Karlovy Vary 2017: Festival ocení Kena Loache nebo Václava Vorlíčka. Ve znělce vystoupí Josef Somr

Novinky k 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dnes představil prezident festivalu Jiří Bartoška, umělecká poradkyně Eva Zaoralová a...

Karlovy Vary 2016: Křišťálový glóbus patří Rodinnému štěstí. Poslední film Jana Němce má zvláštní uznání poroty

Včera večer byl zakončen 51. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Velkou cenu - Křišťálový glóbus - hlavní porota předala režisérovi a...

Vyberte nejlepší znělku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Černobílá videa, v nichž vystupují držitelé křišťálové sošky z festivalu v Karlových Varech, patří k unikátům tuzemského svátku filmu. Jsou dílem zkušených...

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: